Nyheter

Liten och mångsidig ultraljudsgivare

Skriven 2012-06-14 av Industritorget

Ultraljudsgivaren UM18-2 Hi är ett det senaste tillskottet av sensorer från SICK, med ett mätområde upp till 1300 millimeter.

Den ger tillförlitlig mätning oberoende av färg och omgivande ljus, eller om materialet är transparent eller högglansigt. Det lilla metallhuset är endast 41 millimeter och står emot smuts, fukt och även dimma. Axiellt liksom radiellt montage är möjligt.

UM18-2 Hi används för detektering, mätning och positionering av material inom förpackningsindustrin. Med synkronisering är det möjligt att använda tio givare simultant, vilket utökar applikationsmöjligheterna. Ultraljudsgivaren kan även användas för diametermätning av metall-, pappers- eller plastrullar och i en mängd andra applikationer.

På startsidan
  

Hyundai nummer 1 000 000

2013-05-17
Hyundai nummer 1 000 000 har rullat av bandet i Tjeckien
Läs mer

Ny serie Volvo minigrävare

2013-05-17
Ny serie Volvo minigrävare med kort svängradie
Läs mer

Volvos grävmaskiner

2013-05-17
Volvos grävmaskiner med extra räckvidd är mästare på demolering
Läs mer

Från Skanska till Moelven

2013-05-17
Svenske Marcus Johansson tar över efter Lars Atterfors som divisionschef för Moelven Byggsystem. Han kommer från Skanska Sverige AB.
Läs mer

Högpresterande svarvchuck

2013-05-17
ROTA NCD den kilstångsaktiverade kraftchucken från SCHUNK är extremt flexibel. Den används lika lätt för uppspänning av små diametrar som för stora detaljer. I stället för att växla mellan en traditionell svarvchuck och en hylschuck, som är en tidskrävande operation, kan man med ROTA NCD lätt byta backar mellan standardbackar och så kallade hylsbackar. Detta minimerar ställtider och tillåter högre produktion.
Läs mer

Utökat sortiment av TENDO E

2013-05-17
Tack vare ökad efterfrågan vidgar nu SCHUNK programmet av den välkända verktygshållaren TENDO E compact. Nu finns den även med gränssnitt JIS-BT30 (Ø 12 mm och 20 mm) samt HSK-A100 (Ø 20 mm och 32 mm).
Läs mer

Borta bra men hemma bäst!

2013-05-16
Allt fler svenska företag väljer att ta hem tillverkning av produkter som tidigare producerats i andra länder. Det visar ny forskning.
Läs mer

Agellis får order på 3,3 MSEK

2013-05-16
Agellis Group AB, som utvecklar och globalt säljer produkter och lösningar till metallindustrin, har fått en order på sammanlagt 3,3 MSEK på ett mätsystem till ett kopparsmältverk i Europa.
Läs mer

Sweco stärker elförsörjning

2013-05-16
weco anlitas av Svenska Kraftnät för att projektera en ny kraftledning som ska förstärka överföringen av el från Oskarshamns kärnkraftverk. Värdet på uppdraget uppgår till 14 miljoner SEK.
Läs mer

SIBA först med Surface Pro

2013-05-16
en 30 maj kommer Microsofts senaste produktnyhet till Sverige och SIBA är ännu en gång en av få utvalda återförsäljare att erbjuda denna eftertraktade produkt till hela svenska marknaden.
Läs mer

Anders Håkansson ny DHL chef

2013-05-16
Nu stärker DHL Freight sin position inom den internationella trafiken genom att utse Anders Håkansson, 45, till sektionschef för Västeuropa.
Läs mer

Troax lanserar myTROAX

2013-05-16
En ny online-plattform för ett enklare informationsflöde
Läs mer

Gazoo Racing tränar Toyota-anställda

2013-05-16
När Toyotas japanska team Gazoo Racing på söndag startar med två racingpreparerade Toyota GT86 och en Lexus LFA i 24-timmarstävlingen på tyska Nürburgring, är det vanliga Toyota-anställda som både kör bilarna och bemannar depån. Laget siktar på att upprepa fjolårets förstaplaceringar i bägge klasserna.
Läs mer

AMAS lanserar ny grip

2013-05-16
Sortering, återvinning och enklare rivningsarbeten underlättas avsevärt med en mångsidig grip. Det är just för sådana behov som AMAS nu har tagit fram en egen grip. AMAS-Gripen lanseras på årets MaskinExpo, Nordens största maskinmässa
Läs mer