Nyheter

Skanska utför markarbeten för 515 miljoner kronor

Skriven 2012-06-21 av Industritorget

Skanska utför markarbeten åt Svenska Kraftnät utmed SydVästlänken för 515 miljoner kronor

Skanska har tecknat avtal med Svenska Kraftnät om markarbeten längs en 185 kilometer lång kabelsträcka genom Småland och Skåne. Arbetet är en del av SydVästlänken, som syftar till att förbättra energiförsörjningen i södra Sverige. Kontraktsvärdet uppgår till cirka 515 miljoner kronor, fördelat på två entreprenader, vilket inkluderas i orderingången för det andra kvartalet 2012.

Skanska kommer att bygga arbetsvägar samt utföra schakt- och fyllningsarbeten inför dragning av markkablar i kraftledningen SydVästlänken. Arbetet sträcker sig från Värnamo i Småland till Hurva i Skåne, totalt cirka 185 kilometer.

Projektet inleds i augusti 2012 och kommer att sysselsätta ett 100-tal personer fram till färdigställandet i augusti 2014.

Skanska Sverige är ett av Sveriges största byggbolag med verksamhet inom hus- och anläggningsbyggande. Affärsenheten har cirka 10 000 medarbetare och intäkterna uppgick 2011 till cirka 27 miljarder kronor. I Sverige är Skanska även verksamt inom utveckling av bostäder och kommersiella lokaler.

På startsidan
  

Optimal bladfjäder för butiksbelysning

2013-05-24
I ett projekt kännetecknat av nära samarbete, stor flexibilitet och kort om tid, har Lesjöfors producerat bladfjädrar för belysningsspecialisten Fagerhult. Fjädrarna används nu i belysningslösningar för en av världens största klädkedjor.
Läs mer

Steens Mekaniska i Tidaholm satsar framåt!

2013-05-24
Vi möter våra kunders ökade behov och investerar i ny maskinutrustning.
Läs mer

Volvo skapar ny gemensam funktion

2013-05-24
Volvo Car Group (Volvo Cars) kommer att etablera en ny global Inköps- och Tillverkningsfunktion i syfte att reducera komplexitet och kostnader. Den nya organisationen kommer samtidigt att skapa en tydligare styrning, kvalitetssäkring och kostnadskontroll i hela värdekedjan. Den nya enheten kommer att ledas av Lars Wrebo, för närvarande Produktionsdirektör.
Läs mer

Atlas Copco presenterar The New Green Line

2013-05-24
Gruvindustrin ställs för närvarande inför en mängd olika utmaningar gällande energieffektivitet, koldioxidutsläpp och miljöpåverkan. I syfte att hjälpa till att uppfylla de här kraven kan Atlas Copco nu erbjuda en helt ”grön” serie elektriska underjordstruckar och -lastare, vilket gör företaget till världsledande leverantör av gruvutrustning med låga utsläpp.
Läs mer

Byta olja mot lönsammare bioenergi

2013-05-24
Det finns nära tre tusen industriföretag i Sverige som kan byta ut fossila bränslen mot förnybara och klimatvänliga alternativ, biobränslen, som pellets, flis bioolja och biogas, eller fjärvärme. De här företagen har idag en kraftig rabatt på koldioxidskatten, men kommer från 1 januari 2015 att få fördubblad skatt. En lista på de största företagen med rabatt på koldioxidskatten finns i det nya numret av Svebios tidning Bioenergi.
Läs mer

Nya rumplösa små grävmaskiner

2013-05-23
Abelco lanserar E-serien, kompakta grävare utan svans
Läs mer

Tiltrotatorer med framaxellås

2013-05-23
Efter lanseringen av säkra snabbfästen våren 2012 kommer nu Steelwrist med flera nya tiltrotatorer med samma höga säkerhet. Först ut med framaxellås-teknologin är nya X18 och X26 samt nya modellen X20, som har säljstart i samband med årets MaskinExpo den 23-25 maj.
Läs mer

ABB tillverkar växelriktare i Sydafrika

2013-05-23
ABB tillverkar växelriktare i Sydafrika för att möta växande marknad för solcellssystem. Tillverkningen av centrala växelriktare på upp till 1 000 kilowatt (kW) ska vara i drift 2014
Läs mer

Konrad Erikssons investerar

2013-05-23
KONRAD ERIKSSONS INVESTERAR I EN SAFAN DARLEY GRADSAX FRÅN DIN MASKIN.
Läs mer

Manovi AB i Varberg investerar

2013-05-23
MANOVI AB I VARBERG INVESTERAR I EN SERVOELEKTRISK KANTPRESS, MILJÖVÄNLIGT OCH ERGONOMISKT
Läs mer

100 % syntetisk diesel

2013-05-23
Nu genomför OKQ8, Renova, DHL Freight och Volvo Lastvagnar ett omfattande test hur OKQ8:s Diesel BioMax påverkar lastbilars prestanda och komponenter. Pilotprojektet har förutsättningar att revolutionera utsläppsnivåerna för dagens fordonstransporter. OKQ8:s 100 % syntetiska diesel kan reducera dagens CO2-utsläpp med upp till 90 %. Med testets utfall som underlag tas beslut om Diesel BioMax blir en standardprodukt i OKQ8:s utbud av förnybara bränslealternativ.
Läs mer

Skanska säljer fastighet i Göteborg

2013-05-23
Skanska avyttrar det nybyggda hotellet Radisson Blu Riverside Hotel i Göteborg till Fastighets AB Balder. Byggnaden innefattar 265 hotellrum som drivs och opereras av Winn Hotel Group under varumärket Radisson Blu genom ett långt hyresavtal. Köpeskillingen uppgår till cirka 420 miljoner kronor och affären redovisas i det andra kvartalet 2013. Tillträde och betalning för fastigheten sker i andra kvartalet 2013.
Läs mer

Sverigepremiär för Mercedes Arocs

2013-05-23
Nu premiärvisas Mercedes-Benz senaste lastbilsmodell Arocs i Sverige. Premiärvisningen sker på MaskinExpo på STOXA, 12 km från Arlanda den 23 – 25 maj. Arocs är en lastbil i tyngsta klassen, avsedd för tuffa tag i grusgropar, på byggen och i skogen. Vid sidan av Arocs visar Mercedes ett stort antal last- och transportbilar. Från den smidiga transportbilen Citan till långfärdslastbilen Actros.
Läs mer

Atlas Copco HB 4100 hydraulhammare

2013-05-23
Sedan augusti förra året har en Atlas Copco HB 4100 hydraulhammare använts för undervattensrivning nära ön Giglio i Toscana i Italien. Arbetet är första fasen i ett stort konstruktionsprojekt till havs där Atlas Copco bedriver ett nära samarbete med Sales SpA, ett välkänt italienskt byggföretag som är specialiserat på infrastruktur och konstruktion till havs.
Läs mer