SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Freyr Battery och Stena Recycling tecknar avtal

Heltäckande lösning inom återvinning
Freyr Battery, storskalig producent av batterilösningar, blir ny kund till Stena Recycling. I samband med att Stenas batteriåtervinningsanläggning invigs offentliggörs avtalet som initialt täcker produktionsspillet från Freyrs anläggning för kundkvalificering i Norge.

Stena Recycling kommer att samarbeta med sin strategiska partner Østbø för att tillhandahålla en heltäckande lösning inom återvinning.

– Vår grundläggande strategi är återvinning av batterier och användning av återvunnet batterimaterial. Avtalet uppfyller våra höga krav när det gäller att hitta hållbara återvinningslösningar för vår verksamhet. Syftet är inte bara att säkerställa en ansvarsfull hantering av produktionsspill från vår produktion, utan också att möjliggöra användning av det återvunna materialet i vår egen produktion av nya batterier, säger Tove Nilsen Ljunquist, EVP Operations för Freyr Battery.

I avtalet ingår en option om att täcka Freyrs kommande produktionsanläggning för batterier, Giga Arctic i Norge. Batterimaterialet ska transporteras med järnväg till Stenas nya batteriåtervinningsanläggning i södra Sverige. Det är en av Europas första storskaliga återvinningsanläggningar för batterier. Stenas avancerade återvinningsprocess kommer att göra det möjligt att återvinna batterimaterial och använda det för att tillverka nya batterier med mycket hög återvinningsgrad.

– Med detta avtal stärker vi vår position som en av de ledande återvinningsaktörerna i Europa, både inom batteritillverkning och inom fordonsindustrin. Vår nya anläggning i Sverige har initialt en årlig återvinningskapacitet på 10 000 ton och vi är beredda att utöka vår återvinningskapacitet i takt med att marknaden växer. Inom tio år räknar vi med att kunna hantera minst fem till tio gånger större volymer än vad vi kan hantera idag, säger Marcus Martinsson, Product Area Manager Batteries på Stena Recycling Group.

Förutom leveranser från Freyr kommer den svenska återvinningsanläggningen att hantera batterimaterial som har samlats in och förbehandlats i Stena Recyclings befintliga anläggningar och processer i Sverige, Danmark, Polen, Finland, Norge, Tyskland och Italien.

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-04-25
Fuktmätning VCI-plast skyddar mer än vanlig plastpåseSfäriska rullager – Nitrilhandskar – vid hantering av kemikalier Handverktyg
2025-04-24
Elektrisk kantpress Luftkvalitet nyckel till bättre hotellmiljö Riksintag kvar för rörmontörsutbildningEnpelarlyftar från Nimo-KG Lyftmagneter
2025-04-23
Förbättra greppet och säkerheten Möt experterna på platsInspektera med en Ferret!Maskinmässan i ArlandastadVerizon cybersäker­hetsrapport 2025
2025-04-22
Investera smart: Olsons + LVD i samarbeteUpptäck våra mest prisvärda skrivbordShimada-CNC svarvar Laddlösningar för en ren framtidBredel Heavy Duty-pump
2025-04-21
Säkerhet & kvalitet i en internationell marknad