SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

SMC Automation tecknar avtal med Bravida Cooling

SMC har ett brett program av torkar och kylare för industrin och Bravida besitter lång erfarenhet av arbete med köldmedia.
För att kunna erbjuda kunderna snabb och lokal service på kyltorkar och cirkulationskylare ingår SMC nu ett avtal med Bravida Cooling som servicepartner.

– Med ett växande antal kyltorkar och cirkulationskylare på marknaden så har vi sett behovet av en bra lösning för eftermarknaden och där utgör Bravida Cooling en perfekt partner för oss, säger Mattias Sundberg, produktchef på SMC Automation AB.

– Genom samarbetet med SMC och som utvald serviceleverantör till SMC, stärker Bravida sitt kunderbjudande och sin position som den ledande aktören inom kylservice i Sverige, säger Stefan Sandström, affärsområdeschef Cooling, Bravida Sverige AB.

Mer information:
Jimmy Nilsson
Marknadschef, SMC Automation AB
Tel: +46 70-860 20 07
E-post: jini@smc.nu
Kontaktinformation
Postadress
Ekhags­vägen 29-31
14171 Segeltorp
Besöksadress
Ekhags­vägen 29-31
SE-14171 Segeltorp
Region
Huddinge
Stockholms län
Sverige
Organisationsnummer:
556276-4034
Grundat: 1986
Anställda: 117
Välkommen till SMC Automation AB!

SMC utvecklar produkter och lösningar inom industriell automation och är världens största tillverkare av pneumatiska komponenter. Företaget omsätter ca 60 miljarder kronor och har 23 000 anställda globalt. I Sverige finns SMC etablerade sedan 1986 med huvudkontor i Huddinge och regionkontor i Göteborg, Lund, Borlänge och Växjö samt en mängd återförsäljare över hela i landet.

Kvalitet i allt vi gör

Vi är en pålitlig global marknadsledare med hållbarhet i fokus - både i egen tillverkning och i produkt. Tillsammans med våra kunder vill vi kontinuerligt förbättra och produktutveckla för en långsiktigt hållbar och konkurrenskraftig tillverkning. Vi investerar mycket i F&U och det ger produkter som är lättare, nättare och drar mindre energi.

Våra värdeord - Stolthet, Engagemang, Professionalism, Hänsyn & Mod

Välkommen att kontakta oss!

Kontakter

SMC Kundinformation
08-603 12 40
Joakim Kalcidis
Digital kommunikatör
08-603 12 77
Martin Hanson
Marknadschef
0708602017

Filmer

SMC:s Produktöversikt 7.0

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-04-30
Behöver du lyfta något riktig tungt?SHARELOCK från ASSA ABLOYIndustrisvetsning Seco förbättrar gängning med fler tappar Nu lanseras nya Denodo Platform 9.2
2025-04-29
Traktorredskap för lant­bruk och entreprenad Mot grönare tillverkning med återvunnet materialTrälådor för säker och effektiv transport Effektiv arbetsbelysning Traverser viktiga roll i industrin
2025-04-28
Scantruck AB ställer ut på Train & Rail Järpås Verkstad satsar på ny kantpressBetning Skapa ett ergonomiskt kontor Säkerhet i det lilla
2025-04-25
Fuktmätning VCI-plast skyddar mer än vanlig plastpåseSfäriska rullager – Nitrilhandskar – vid hantering av kemikalier Handverktyg
2025-04-24
Elektrisk kantpress Luftkvalitet nyckel till bättre hotellmiljö Riksintag kvar för rörmontörsutbildningEnpelarlyftar från Nimo-KG Lyftmagneter