Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

AI-hoten ökar – kunskapsbristen består

Företag saknar beredskap mot nya risker
Bara vart tredje svenskt företag i en ny global undersökning från Cisco säger sig ha hög medvetenhet och god kunskap om AI-relaterade cybersäkerhetshot.

I Ciscos undersökning AI Readiness Index som släpptes i oktober, mäter AI-mognaden i näringslivet. 8 000 företag ingår i undersökningen, där Sverige är representerat som ett av sju EU-länder.

Säkerhet är ett av de områden som undersökningen fokuserar på, och rapporten visar på ett stort behov av ökad kunskap. Bara procent av de svenska bolagen säger sig ha en hög medvetenhet och kunskap om AI-relaterade cyberhot. EU-genomsnittet är något högre, 35 procent.

De AI-relaterade cyberhoten kan delas upp i två huvudkategorier. Dels handlar det om AI-förstärkta verktyg som kan hjälpa cyberbrottslingar att upptäcka och exploatera sårbarheter i system snabbare, eller skapa mer sofistikerade bedrägerier med hjälp av generativa modeller.

Den andra huudkategorin av AI-hot utgörs av hur tekniken används inom organisationen, där felaktig eller oförsiktig hantering av AI-modeller kan leda till att känsliga data röjs.

Endast 15 procent av de svenska bolagen skyddar den data som används i AI-modeller med end-to-end-kryptering och regelbundna kontroller, vilket är betydligt lägre än genomsnittet för samtliga EU-länder på 23 procent.

Och bara drygt 21 procent av de svenska bolagen säger sig vara fullt rustade för att upptäcka och hantera AI-baserade cyberhot, visar undersökningen.

”Det första steget till att förbättra sin säkerhetsposition är att vara medveten om vad man inte förstår tillräckligt bra, eller saknar förmåga att hantera idag. Därför är det viktigt att uppmärksamma att många företag själva betraktar kunskapsnivån som låg. Här har alla en roll att spela för att förbättra situationen. Företagen behöver investera i kompetensutveckling och träning, det offentliga bidrar med kloka och genomtänkta regelverk, och leverantörerna av produkter och tjänster måste vara lyhörda och hjälpa kunderna fatta bäst beslut för etisk och säker AI-hantering”, säger Thomas Brännström, CTO på Cisco Sverige.

I en annan Cisco-undersökning från 2025 uppgav 84 procent av de svenska verksamheterna att de förväntade sig att utsättas för en AI-relaterad cyberincident under det kommande året.

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-10-31
Motorer för tuffa miljöerMultiprocess-svetsBensindrivna elverkSlipning på alla metallerDakarvinnande team väljer Castrol VECTON
2025-10-30
ISCAR QUICKTURN med sex skäreggarCNC-slipningTvå nya Biesse-maskiner till SandströmsKantvikning inom plåtindustrinHögpresterande precisionssvets
2025-10-29
OEM Automatic till Elmia Subcontractor 2025Borra bättre, snabbare och smartareFärg, form och gemenskapMirakelbilen säljs i originalskickMinimässa i Kalmar
2025-10-28
Ny leverans till Merx Svenska ABMaximera livslängden på dina kabelinstallationerVad är en rotationslaser?Fortinet lanserar första EPD för brandväggarFamiljeföretag firar resa genom generationer
2025-10-27
Bitcoin i näringslivetSå förbättrar du inomhusluftenEn effektiv dag på lagretHMS Networks lanserar Anybus Atlas2 PlusSlutväxel och svängmotor