Vattenskär 2000 x 6000

Pris: 1 200 000 SEK
 (exkl. moms)

Finansiering
Ny/Begagnad: Begagnad
Kategori: Vattenskärmaskin
Skärmaskiner
Industrimaskiner

Referensnr: 80X
Upplagd: 2025-05-13
Lucas Vennerhäll
Säljare
+46 (0)763 47 24 95

Beskrivning

OMAX 80X-1 Vattenskärmaskin – Kraftfull och Precisionssäker Skärning | 2000 x 6000 mm

Nu har du möjlighet att köpa en OMAX 80X-1 vattenskärmaskin, känd för sin höga precision, tillförlitlighet och flexibilitet. Maskinen kommer från en ledande tillverkare inom vattenskärning och passar både prototyptillverkning och serieproduktion i en mängd olika material – allt från metall och sten till plast, glas och kompositmaterial.

Med ett generöst arbetsbord på 2000 x 6000 mm har du kapacitet att hantera både små och mycket stora arbetsstycken utan problem.

Maskinen är utrustad med en EnduroMax 50HP högtryckspump (37 kW), vilket ger snabb och effektiv skärning med låga underhållskrav. EnduroMax-pumpen är känd för sin energieffektivitet och långa livslängd.

Dessutom har maskinen är utrustad med SRS som förbättrar både användarvänlighet:

SRS-system (Speed Solids Removal System) – ett automatiskt system som kontinuerligt avlägsnar använt abrasivmedel (sand) från skärtanken, vilket minskar stilleståndstid och förenklar underhållet.

Specifikationer:
Modell: OMAX 80X-1

Arbetsbordets storlek: 2000 x 6000 mm

Pump: EnduroMax 50HP (37 kW)

Driftstimmar: ca 6500

Skärmetod: Abrasiv vattenskärning

Styrsystem: OMAX Intelli-MAX (intuitiv och kraftfull mjukvara)

Utrustning: SRS abrasivhanteringssystem

Skick: Gott – kontinuerligt servad

Fördelar:
Skär nästan alla material med hög precision – utan värmepåverkan

SRS-system – automatisk hantering av abrasiv för effektiv drift

Stort arbetsområde – idealiskt för stora arbetsstycken och plåtar

Robust, industriell konstruktion med låg tolerans och hög driftsäkerhet

Energieffektiv högtryckspump med lågt underhåll

Klarar både tunna detaljer och tjockare material med hög finish


Pris: 1 200 000 SEK
 (exkl. moms)

Finansiering

Allmänt

FabrikatOMAX 80X-1
Tillverkningsår2011

Övrigt

BetalningsvillkorEnligt överenskommelse
LeveransvillkorSäljes för kunds räkning, Möjlighet att se maskin i produktion finnes.

Skicka intresseanmälan

Mottagare
Izitech AB, Lucas Vennerhäll
Ämne
Meddelande

Avsändare

Företagsnamn
Namn
Epost
Telefon
Genom att du klickar "Skicka meddelande" godkänner du att vi sparar dina personuppgifter enligt aktuella villkor
Vill du ta emot e-postutskick ifrån industritorget?

Skicka en kopia av meddelandet till mig.

Kontaktinformation

Postadress
Viareds­vägen 43e
50464 Borås
Besöksadress
Viareds­vägen 43e
50464 Borås
Region
Borås
Västra Götalands län
Sverige
Organisationsnummer:
559485-1015
Grundat: 2007
Anställda: 2
Izitech AB är din pålitliga partner inom industrilösningar med fokus på högkvalitativa maskiner och utrustning. Vi specialiserar oss på försäljning och service av vattenskärningsmaskiner, där vår styrka ligger i högprecisions vattenskärning för alla typer av material.

Sedan starten har vi byggt upp en lång och gedigen erfarenhet inom branschen. Vi är stolta över att ha varit generalagent för OMAX vattenskärningsmaskiner sedan 2007, vilket ger oss över 15 års expertis i att leverera skräddarsydda lösningar som möter våra kunders högt ställda krav.

Förutom vattenskärning erbjuder vi även avancerade maskiner för metallbearbetning, bland annat Accurl fiberlasrar och lasersvetsar från JETSYSTEM, vilket gör oss till en komplett leverantör för verkstäder och industriföretag.

Vi arbetar nära våra kunder och strävar alltid efter att hitta den lösning som optimerar produktionen och ger bästa möjliga resultat. Oavsett om du söker ny maskinpark, uppgradering av befintlig utrustning eller teknisk rådgivning, finns vi här för att hjälpa dig.

Kontakta oss gärna för mer information eller rådgivning – vi ser fram emot att bli din partner inom högprecisions industriutrustning.

Spara över en halv miljon!

Agenturer

ACCURL , Sverige (Generalagent)
ACCURL är en ledande tillverkare av avancerad utrustning för metallplåtsbearbetning med sitt europeiska huvudkontor i Bad Wörishofen, Tyskland. Företaget utvecklar, producerar och säljer högteknologiska lösningar för kantpressning, laserskärning och andra plåtbearbetningsmetoder.
MAXIEM, USA (Generalagent)
Vattenskär,Högtryckspumpar
OMAX, USA (Generalagent)
Högprecisions vattenskär.

Kontakter

Lucas Vennerhäll
Säljare
+46 (0)763 47 24 95
Annonser