SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Kapsling – nu med displayer och knappsatser

Skärmarna är nedsänkta i nivå på kapslingens framsida
Elektronikkapslingar från Phoenix Contact finns nu med integrerade pekskärmar eller displayer och membranknappsatser. Kapslingssystemen för visualisering och drift är lämpliga för process- eller styrprocedurer i kopplingsskåpet eller fältet.

En webbaserad konfigurator möjliggör fri positionering av displayen och övrig anpassning av kapslingen i enlighet med respektive applikation. Ni får prefabricerade och testade moduler för effektiv slutmontering enligt Plug and Play-principen.

Skärmarna är nedsänkta i nivå på kapslingens framsida. Högupplösta, grafikkompatibla 2,4-tums färgskärmar är tillgängliga för ICS-, ME-IO- och UCS-kapslingsfamiljerna, både med och utan touchfunktion. Det finns också en skärm med en storlek på 0,96″ tillgänglig för de smala höljena med en total bredd på 25 mm i ICS-familjen av kapslingar. Detta kompletteras med en membranknappsats för drift. Kapslingar förberedda för touchdisplayer upp till en storlek på 7″ är tillgängliga för UCS-familjen, och de kan också visualisera mer komplexa sekvenser på grund av sin storlek.

Läs mer i vår broschyr om kapslingar eller i nyhetsbroschyren på hemsidan.

För mer information alla kapslingar och hur ni kan anpassa dem efter ert behov, använd vår konfigurator som ni hittar på www.phoenixcontact.se

Jenny Myrbäck
Marknadskoordinator
Koordinering av mässor, pressmaterial, tryckt material, webb, övrigt promotion material mm
jmyrbaeck@phoenixcontact.com
08-6086472

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-08-28
Så förbättrar du energieffektiviteten
2025-08-27
Besök Iscar på EMO i HannoverFå ut mer av din robotPionjärer inom materialNytt namn, samma pålitliga lösningar! Färgade undertak lyfter både design och akustik
2025-08-26
Scantruck visar nyhet på Entreprenad LiveBärbara mätareVägen till en välmående arbetsplats
2025-08-25
Kantvikmaskiner från Savika Trygga byggnader krävs i förändrat klimatCognizant slår rekord med globalt AI-hackathonBygga förtroende digitalt:
2025-08-22
Dags att byta ut din hanteringsutrustning?Fjärrstyrd flytt av Kirunas kyrkaOMAL stärker vårt sorti­ment av processventilerDärför behövs hybridtänk med kvantdatorerStora utmaningar väntar energisektorn