Examec är specialiserat på avancerat maskinbygge i mindre serier. Vi bygger oftast maskiner med högsta krav på tillförlitlighet, där krångel och haveri skulle orsaka allvarliga konsekvenser.
Vår styrka ligger i helhetsansvar, komplicerade montage och detaljer med högsta precision, gärna större detaljer. Och i hur vi följer vår väl definierade affärsprocess.
Vi bygger t.ex. hela moduler till större tryckpressar och är bland de bästa i världen på att tillverka valsar med högsta precision. Vi bygger också glappfria växellådor och maskiner som t.ex. innehåller specialtillverkade verktyg för stansning av persienner, maskiner och riggar för vetenskapliga ändamål och teknisk utveckling mm. Från konstruktion och projektledning till el, automation och slutprovning. Vi har allt under ett tak.
Som systemleverantör till större internationella företag har vi ofta ett helhetsansvar och levererar direkt till vår klients kunder. Detta betyder att vi också har kunskapen att interagera med utländska kunder och leverantörer, samt att vi har ISO-certifierade kvalitetsrutiner som säkerställer en i alla avseenden korrekt leverans.
I vårt företags gemenskap har vi ett fantastiskt gäng duktiga yrkesmän och kvinnor som har såväl högt utvecklad yrkeskunskap som arbetslivserfarenhet från andra länder och kulturer. Vi har en modern och välhållen maskinpark, vi konstruerar i Solid Works, Peo Engineer, Auto Cad och Vector Works.
Och någon gång kan det t.ex. hända att en bagarmästare vars degskruv har havererat, står i dörren med en bekymrad uppsyn. Det är klart att vi fixar det också.