Pica kemi AB

040-18 58 20
Ej aktiverad
Postadress
Teknik­vägen 3
24534 STAFFANSTORP
Besöksadress
Hammar­vägen 14
23237 Arlöv
Region
Staffanstorp
Skåne län
Sverige
Organisationsnummer:
556566-7200
Grundat: Ej angivet
Anställda: Ej angivet
Välkommen till Pica kemi AB!

Pica kemi AB har i över 10 år tillverkat produkter för klottersanering, klotterskydd samt olika typer av impregneringar som gör ytor vattenavvisande.
Vi vet att det bästa och billigaste sättet att hålla klotter borta är klotterskydda större ytor. Vi satsar därför på att ge våra kunder de bästa och effektivaste klotterskydden på marknaden. Pica Kemi AB var därför bl.a. först med att utveckla klotterskydd som kan användas i minusgrader samt klotterskydd som bara behöver appliceras i ett lager.

Våra klottersaneringsprodukter är miljövänliga och motsvarar våra kunders högt ställda krav på effektivitet.

Ett bra sätt att minska underhållskostnader samt att höja det estetiska värdet på fasigheter är att impregnera ytor och fasader. Titta närmare på våra impregneringsprodukter. Vi har produkter för nästan alla typer av underlag.

Våra produkter är granskade och godkända av bl. a. Trafikverket.

Välkommen att kontakta oss!

Certifieringar

ISO 14001:2004

Kontakter

Peter Arfwedson
070-93 93 578
Annonser