SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Actemium tar hjälp av industrinätverket

För uppdatering på Swedish Matchs anläggning
Swedish Match i Göteborg har gett Actemium Engineering förtroendet att hantera uppdateringen av anläggningens vätska och flavour-beskickning. I projektet har Actemium Engineering tagit hjälp av industrinätverket och samarbetar med kompetens från Actemium Electro.

Swedish Match processanläggning, som hanterar vätska och flavour-beskickning, är föråldrad och behöver ersättas. Målet är att samtidigt förbättra noggrannheten i doseringarna och kvalitetssäkra processen för framtiden.

”Actemium har varit leverantör till Swedish Match i många år. Vi är därför extra stolta över det fortsatta förtroendet i detta projekt, där vi hanterar totalansvaret för el och styr-delen. Vårt återkommande samarbete gynnar båda parter då vi vet vad kunden förväntar sig och vilka krav som finns. Långsiktiga kundrelationer är något som vi på Actemium eftersträvar”, säger Villiam Pavic, avdelningschef på Actemium Engineering.

I projektet utför Actemium Engineering all elkonstruktion, programmering, driftsättning och projektledning. Actemium Electro kommer att utföra skåpsbyggnation och el/pneumatikinstallation i projektet.

”Tack vare kompetensen inom vårt svenska industrinätverk* kan vi hitta expertkunskapen inom nätverket och på så vis erbjuda effektiva och skräddarsydda helhetslösningar, säger Marcus Larsson, varumärkesansvarig för Actemium Sverige.

Projektet startar omgående och ska vara färdigställt till årsskiftet 2023/2024.

*Actemiums industrinätverk i Sverige består idag av 13 affärsenheter och är samtidigt en del av ett internationellt nätverk av över 400 affärsenheter. Våra affärsenheter finns förutom i Sverige i över 42 länder runt om i världen. Våra 250 medarbetare i Sverige ingår i ett nätverk med över 22,000 medarbetare över hela världen.

Anita Kastö
Kommunikationschef VINCI
VINCI Energies Nordic
anita.kasto@vinci-energies.se
VINCI Energies Nordic
Actemium Sverige

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-05-02
Robotautomation kräver nya säkerhetslösningarNytt svenskt B2B-magasin tar fartSpolbilDirekt i nytt rikstäckande samarbeteVisselblåsningar kvar på rekordnivå
2025-04-30
Skydda dina händer vid relining Kablagetillverkning för industri och elektronik Två nya medarbetare tar platsKlaravik siktar mot rekordår med ny ledning Epecs nya Kraftfulla styrsystem
2025-04-29
Traktorredskap för lant­bruk och entreprenad Mot grönare tillverkning med återvunnet materialTrälådor för säker och effektiv transport Effektiv arbetsbelysning Traverser viktiga roll i industrin
2025-04-28
Scantruck AB ställer ut på Train & Rail Järpås Verkstad satsar på ny kantpressBetning Skapa ett ergonomiskt kontor Säkerhet i det lilla
2025-04-25
Fuktmätning VCI-plast skyddar mer än vanlig plastpåseSfäriska rullager – Nitrilhandskar – vid hantering av kemikalier Handverktyg