Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Förebygga rost?

Så undviker du problemen innan de uppstår
Att investera i ett säkert och effektivt rostskydd med VpCI är alltid en smart idé. Särskilt om ditt material eller din utrustning utsätts för svåra väderförhållanden vid utomhusförvaring.

Rostskyddar du i tid så slipper du:

• Onödiga kostnader för att byta ut komponenter och verktyg i din verksamhet.

• Förlust av värdefullt material i din tillverkningsprocess.

• Tråkiga reklamationer som kostar tid och pengar.

• Lägga tid och resurser på borttagning av rost och korrosionsangrepp.

Ett flytande rostskydd med VpCI kan enkelt sprayas eller penslas på och skapar en skyddande vaxartad film som kan avlägsnas när skyddet inte längre behövs.

I vårt sortiment har vi flera högkvalitativa rostskydd för utomhusförvaring att rekommendera:

Cortec 368 som är ett oljebaserat rostskydd för temporär förvaring utomhus, och ger en halvtransparent, vaxliknande hinna. Skyddet är reptåligt och självreparerande, och kan avlägsnas med alkalisk rengöring.

Cortec 389, en vattenbaserad temporär ytbeläggning för skydd mot korrosion i tuff, oskyddad utomhusmiljö. Lämnar ett klart, vaxartat skikt som är enkelt att avlägsna när det inte längre behövs.

Har du frågor om vilket rostskydd som passar dina förutsättningar är du alltid välkommen att kontakta oss!

Kontaktinformation

Postadress
Metall­vägen 2
43533 Mölnlycke
Region
Härryda
Västra Götalands län
Sverige
Organisationsnummer:
556234-6089
Grundat: 1987
Anställda: 18
Tribotec är en etablerad leverantör till nordisk industri med över 40 års erfarenhet.

Företaget erbjuder hög service och hållbara lösningar inom rostskydd, silikon, lim och smörjmedel.

Som en del av Indutrade AB, en internationell koncern med närmare 200 bolag, strävar Tribotec efter att hjälpa sina kunder till framgångsrika projekt.

Den höga kundnöjdheten bekräftas årligen genom mätningar där 85 % av kunderna kan tänka sig att rekommendera företaget.

Med produkter från ledande varumärken som Cortec, Loxeal, Momentive och OKS säkerställs kvalitet och bredd i utbudet, samtidigt som miljö och säkerhet prioriteras.

Kontakter

Niclas Arnell
VD
0730-22 03 31

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-12-09
Wingefors blir traktorägareFallskyddKaffeguideVägen mot digital suveränitet Sprid glädje på företaget i jul
2025-12-08
Hur vädret påverkar din inomhusluftkvalitetASSA ABLOY köper Sargent and GreenleafVattenskärning
2025-12-05
KSL Trading växlar uppPluggar och skyddshylsor i industrin Välj rätt nivåsensor för varje vätskaCASE ZZoom och NORDUnet utökar partnerskap
2025-12-04
Phoxi 3D scanner Gen3Meltolit levererar slitplåt med topprestandaStark vidhäftning och hög friktionLär dig mer om transientskyddFörbered hemmet inför vinterrenovering
2025-12-03
Två pastor som täcker alla behov!Driftsäkra kabelkontakterKonstverket sätter färg på MusikhjälpenArkitektur formar framtidens vårdmiljöerVisa och AWS i samarbete
call