Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Första leveransen av fälgar tillverkade i Europa har anlänt till Arlandastad

Andie Lahdo - ABS Wheels tar emot den första sändningen
I Höstas aviserade ABS Wheels att man p.g.a. skenande fraktpriser och långa leveranstider flyttade delar av produktionen från Asien tillbaka till Europa.

Detta skapade stor medial uppmärksamhet och blev huvudämnet i såväl forskningsstudier som flertalet debattartiklar.

Det var många som förutspådde att fraktpriser och leveranstider skulle stabilisera sig och ifrågasatte därmed rimligheten med att flytta produktionen. Men som alla vet har fraktsituationen bara förvärrats ytterligare med högre priser och längre ledtider. I dagsläget är det bara att konstatera att produktionsflytten har inneburit en stor vinst för ABS Wheels.

Andie Lahdo VD på ABS Wheels berättar att den höga inflationen kan drabba fälgbranschen då det i huvudsak rör sig om sällanköpsvaror. När folk får mindre pengar att röra sig med är det lätt att man prioriterar bort “lyx-varor”. Om priserna är för höga samtidigt som man har problem med att leverera finns risken att konsumenter börjar söka sig till utländska aktörer. Idag har landsgränser suddats ut särskilt inom Europa och de flesta fälgaktörer har väl etablerade e-handels shoppar som erbjuder brett sortiment, snabba leveranser och smidiga internationella betallösningar. Samtidigt har spänningarna inom branschen spätt på den inhemska konkurrensen som numera är riktigt tuff.

Andie Lahdo VD på ABS Wheels berättar vidare, att lägga delar av tillverkningen i Europa resulterar i mera pålitliga frakter och kortare ledtider. Samtidigt som vi skyddar oss mot de skenande fraktkostnaderna från Asien. På det sättet kan vi ha bättre kontroll på logistik och erbjuda snabbare leveranser i helhet. Vi är heller inte lika beroende av att följa branschens prishöjningar på aluminiumfälgar till följd av höga fraktkostnader, däremot påverkas vi som alla andra av de höga råvarupriserna på aluminium.

Tobias Hellström
Marknadschef
th@abswheels.se
0761059773

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-10-24
Kundunika manluckorMobil farozon hotar företagens säkerhetNy linoleumserie
2025-10-23
Mora Press & Form på Elmia Subcontractor 2025Gummimembranbrytare för säkra tågdörrarHitta rätt fläkt för ditt elskåpO’Reilly publicerar bok om logisk datahanteringFinlands högsta byggnad får zink på toppen
2025-10-22
Mirka® POLAROS RP 600Den mest ovanliga traktorn du Skodat?Kunskap i fokusFölj Maskin AB Erlands­son & Hjorth onlineEtt av Europas största lager av gaffeltruckar
2025-10-21
Stärker positionen inom slitagedelsteknikNordiska Villor - Hållbara hus för framtidenHSG R2 tar rörlaser­skärning till nästa nivåFull kontroll på hastighet & positionNär lunchrummet funkar, funkar arbetsdagen
2025-10-20
Legotillverkning av stålprodukterNu är vi halvvägs till mässan AMD och Ericsson bygger smartare 5G-nätverkDu klickade på fel länk Höghus visar vägen för hållbar stadsutveckling