Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Innovation för install­ation av elbilsladdning

Nytt samarbetsavtal mellan S:t Eriks och Waybler
S:t Eriks och Waybler ingår i ett exklusivt samarbete för att tillverka och distribuera den banbrytande produkten Waybler Kabelsten – ett nytt, kostnadseffektivt sätt att installera elbilsladdning på öppna ytor med minimalt markarbete. I samarbetet förenas S:t Eriks expertis inom mark och betong med Wayblers ledande position inom laddinfrastruktur.

Nya Waybler Kabelsten är en enkel och skalbar lösning för installation av laddare på öppna parkeringsytor och är resultatet av ett nära samarbete mellan de två företagen. Den patenterade innovationen gör det möjligt att installera många laddpunkter samtidigt som man kraftigt kapar kostnader och tid.

Vi behöver snabba upp övergången till eldrivet och då behövs det produkter som gör det lättare att installera laddpunkter – Waybler Kabelsten är en sådan produkt. Och att det är S:t Eriks som blir tillverkare känns oerhört tryggt med deras långa erfarenhet inom betongtillverkning och produktutveckling, säger Filip Aglöv, produktägare på Waybler.

För S:t Eriks känns det väldigt roligt att inleda detta samarbete med Waybler. Vi tror på en stark marknad framåt för elinfrastruktur och ser Waybler som en bra partner för att växa inom det området, säger Markus Byström, ansvarig för Försäljning & Marknad på S:t Eriks.

Samarbetsavtalen gäller tillverkning och distribution av Waybler Kabelsten i hela Norden.

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-12-10
Ny encoder ger maximal positionsprecisionNästan hälften av all nätverk är föråldradeFPT Sete Lagoas firar 25 årCern väljer KNF för ren gasblandning
2025-12-09
Ny uppdatering på Industritorget.se 1.2.1Gummibussningar efter kundens behovVi gläder oss åt 50 jular gångnaMiR-robot automatiserar pallflöde effektivtMaskin Fransson leverer­ar fler QUASER-maskiner
2025-12-08
Hur vädret påverkar din inomhusluftkvalitetASSA ABLOY köper Sargent and GreenleafVattenskärning
2025-12-05
KSL Trading växlar uppPluggar och skyddshylsor i industrin Välj rätt nivåsensor för varje vätskaCASE ZZoom och NORDUnet utökar partnerskap
2025-12-04
Phoxi 3D scanner Gen3Meltolit levererar slitplåt med topprestandaStark vidhäftning och hög friktionLär dig mer om transientskyddFörbered hemmet inför vinterrenovering
call