Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Ionbond sänker energiförbrukningen

33 procent med realtidsmätning
Ionbond, en ledande aktör inom PVD-teknologi (Physical Vapor Deposition), har under de senaste fem åren genomgått en imponerande utveckling. Trots pandemi har företaget inte bara expanderat sin maskinpark och ökat antalet anställda från 18 till 42, utan även tagit stora kliv inom energieffektivisering, vilket är avgörande för både lönsamhet och hållbarhet.

Sedan 2006 har Ionbond arbetat med energikartläggningar, men för att fatta snabba och datadrivna beslut krävdes en mer dynamisk lösning. Genombrottet kom 2022 med implementeringen av DAZOQ EI – ett verktyg som ger realtidsdata på maskinnivå och är både kostnadseffektivt och användarvänligt.

INSIKTER SOM GÖR SKILLNAD
På vårt senaste energirådgivningsmöte såg vi att en av de nya maskinerna, som skulle vara mer energieffektiv än de befintliga, faktiskt inte var det. Detta då den aldrig gick ner i strömsparläge och därför slösar över 30 000 kWh/år, mycket mer än de andra maskinerna. Det skulle enligt Ulf Håksansson, kvalitet- och hållbarhetsansvarig på Ionbond, vara möjligt att lösa genom att ändra en inställning i maskinen, så vad har hänt sedan mötet?

”Det visade sig att maskinen hängde sig efter att vi ändrade inställningen, och då slösade 25 kW/h hela tiden. Tur att vi övervakade det med DAZOQ EI och kunde se att den inte gick som den skulle. Nu har vi löst det, men det är den transparensen som är så viktig! Hade vi inte haft DAZOQ hade vi nog aldrig upptäckt att den inte gick ner i strömsparläge och slösade så mycket el till en början, och sedan hade det varit svårt att veta att något blev fel efter att vi ändrade inställningen.” berättar Ulf.

FÖRÄNDRADE BRANSCHNORMER
Ionbond har också utmanat fördomar inom industrin, till exempel att vakuumpumpar inte bör stå stilla. Företaget som började sätta dem i strömsparläge kunde bevisa motsatsen då de varken fick driftstörningar eller haverier. Dessutom har Ionbond drivit på sina maskinleverantörer att utveckla funktioner för automatiserat strömsparläge, vilket nu är en standard som även andra kunder kan dra nytta av. ”Vi var först med detta och kunde redovisa besparingar på 13 kW/h, vilket tidigare slösades nattetid och under helger när ingen kunde komma och stänga av maskinen. Nu går de automatiskt ner till strömsparläge efter tre timmar.” förklarar Ulf.

Konstigt nog såg vi vid senaste energirådgivningsmötet, att ugnarna inte gick ner i strömsparläge. Lite efterforskning visade att det beror på att luckorna inte stängs av operatörerna.

”Med operatörsvyn i DAZOQ EI kan vi visa hur beteenden påverkar energianvändningen, vilket kan skapa intresse, förståelse och motivation hos operatörerna. Genom att visa maskinstatusvyn på en skärm i produktionen kan operatörerna hela tiden se vilket läge maskinerna är i. Det gör DAZOQ till ett centralt verktyg för att åstadkomma långsiktiga förbättringar.” menar Ulf.

Tack vare dessa åtgärder har Ionbond minskat sin energiförbrukning med 33% jämfört med 2014 års nivå, trots en omsättningsökning på 60 %.

”Att spara el är ett enkelt och effektivt sätt att förbättra bolagets lönsamhet. Kan jag spara 50 000 kr på att slösa mindre el, så är det ju mycket lättare än att öka vinsten med 50 000 kr genom ökad försäljning.” – säger Magnus Haglund, VD för Ionbond.

För att spara ytterligare el framöver vill Ulf testa att sänka temperaturen i beläggningen. Det har inte bara fördelen att de inte behöver värma upp ugnen lika mycket, utan sparar dem ytterligare el på att inte behöva kyla ner produkterna lika mycket efteråt. En tidigare undersökning visade att en sänkning av behandlingstemperaturen skulle minska energiåtgången med hela 35%.

”Självklart måste vi säkerställa att produkterna får samma egenskaper och kvalitéer, men potentialen är stor.” avslutar Ulf.

Med DAZOQ EI har Ionbond inte bara förbättrat sin energieffektivitet och koldioxidavtryck utan även stärkt sitt hållbarhetsarbete genom transparent data för Scope 1–3-rapportering. DAZOQ är inte bara ett verktyg – det är en nyckel till framtidens energioptimering. Kontakta oss så berättar vi gärna mer.

Kontaktinformation

Postadress
Å­gatan 25
58222 Linköping
Region
Linköping
Östergötlands län
Sverige
Organisationsnummer:
5592472368
Grundat: 2020
Anställda:
DAZOQ AB är en ledande leverantör av digitala lösningar för energihantering, energimätning och driftoptimering inom tillverkningsindustrier. Med helt trådlös hårdvara som kan installeras på mindre än 5 minuter kan DAZOQ Energy Intelligence samla in, visualisera och analysera energidata i realtid för att ge ledning, produktionsansvariga och operatörer full insyn i energiflöden, effektuttag och kostnadsdrivare.

Med djup teknisk kompetens inom automation, IoT-integration och analyser ger DAZOQ verktyg som möjliggör:
- Optimerad energianvändning
- Reducerade driftkostnader
- Expertstöd i energikartläggning och identifiering av besparingspotential
- Minskade effekttoppar
- Ökad hållbarhet
- Beslutstöd för investeringar i energieffektiv teknik

Vi arbetar med tillverkande industrier, fastighetsägare, processindustrier och andra energiintensiva verksamheter som vill förbättra sin energieffektivitet och ta kontroll över sina energikostnader – både på kort och lång sikt. DAZOQ:s lösningar är intuitiva, enkla att använda och kan integreras med befintliga system för att skapa värde direkt vid installation. Genom samarbete med etablerade aktörer som Elajo och Industriell Laststyrning kan vi även erbjuda helhetslösningar från analys, rådgivning och energikartläggning till styrning och processoptimering.

arrow_downwardSe nedan för mer information om vår verksamhet.

Kontakter

Eva Vollmer
COO & Head of Customer Success
+46 761 960 444
Merna Majid
Head of Sales
+46 735 246 166
Michael Kullberg
Head of Marketing & Product Design
0

Filmer

DAZOQ Energy Intelligence

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2026-03-05
Uppgraderad säkerhets-PLCFPT Industrial på CONEXPOFlexibilitet när Gävle sjukhus byggs utDigitalisering påverkar i­ndustrins affärsstrategier
2026-03-04
Elektrisk ventil från SMC CorporationÖka säkerheten med Panduits cable cleatsWEG visar energilagring på EnergyWeek 2026Garrett Motion lanserar MAXLIFELåg kontorsnärvaro binder miljonbelopp
2026-03-03
Full fart från skiss till färdig detaljWerinova sparade 800 000 kWhKänslan när allt bara funkarOctave lanserar ny varumärkesidentitetRed Hat och Telenor stärker suverän AI
2026-03-02
När millimetrar möter estetik – precisionens roll i modern möbelproduktionFörbered lagret inför 2026Varför rätt motor avgör hela arbetsdagenSå skapar du en säkrare arbetsmiljö Vattenkyld laser­svetsning i praktiken
2026-02-28
Så bygger industrin lång­siktig konkurrenskraftVanliga misstag vid inves­tering i svetsutrustning Livsmedelsindustrins dolda risk:
call