Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Många företag utsatta för bedrägeriförsök

90 procent av företagen utsatta för fakturabedrägerier
De allra flesta svenska företag har märkt försök till fakturabedrägerier under de senaste åren. Samtidigt anser nära ett av tre företag att deras medarbetare inte har en stark säkerhetsmedvetenhet, enligt en undersökning av Mantap på uppdrag av Pagero.

92 procent av svenska företag har upplevt fakturabedrägerier under de senaste åren, medan resterande 8 procent uppger att de antingen inte upplevt det eller inte vet, enligt undersökningen som besvarats av 430 företag. Bilden är liknande inom offentlig sektor, där 84 procent av de som svarat har upplevt fakturabedrägerier under de senaste åren.

-Den mänskliga faktorn utgör den största risken kring fakturabedrägerier. Vem som helst kan av misstag klicka på en felaktig länk i ett mejl eller få sin mobiltelefon stulen. Det är viktigt att företagen investerar i utbildning och ökar medvetenheten bland sina anställda, säger Christer Wejke, säkerhetsansvarig på Pagero.

Tre av tio företag anser att säkerhetsmedvetandet inte är starkt hos sina medarbetare och hos de allra största företagen är andelen något större, 34 procent.

Fakturabedrägeri är den vanligaste formen av bedrägeri och har drabbat 70 procent av de tjänsteföretag som utsatts för bedrägeri, enligt en rapport av Almega.

Nära nio av tio anser att e-fakturasystem minskar risken för fakturabedrägerier.

-Utbildning av den egna personalen i kombination med e-fakturor ger det bästa skyddet mot fakturabedrägerier, säger Christer Wejke.

En separat Sifo-undersökning visar att en av fyra som privatperson eller i sitt arbete varit utsatt för försök till fakturabedrägeri, det vill säga fått en faktura för en tjänst eller produkt som de inte har beställt.

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-10-22
Cisco bygger ramverk för säkrare AI-kodningKuggstängerService och kalibrering av svetsutrustning
2025-10-21
Stärker positionen inom slitagedelsteknikNordiska Villor - Hållbara hus för framtidenHSG R2 tar rörlaser­skärning till nästa nivåFull kontroll på hastighet & positionNär lunchrummet funkar, funkar arbetsdagen
2025-10-20
Legotillverkning av stålprodukterNu är vi halvvägs till mässan AMD och Ericsson bygger smartare 5G-nätverkDu klickade på fel länk Höghus visar vägen för hållbar stadsutveckling
2025-10-17
Cisterner och tankarUtbildning med Zebra TechnologiesSvenska företag redo för AI – men tidigt i fasen
2025-10-16
Laserskrivare eller bläckstråleskrivareNy lösning sätter global standard för hållbarhetKvar som världsledande DRAM-leverantörHåll din datasjö ren och värdefullFPT Industrial i nytt partnerskap med JCB