Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Magnus Bergman ny vd för VBN Components

bred erfarenhet från värmebehandlingsindustrin och maskintillverkande industri
Uppsalaföretaget VBN Components AB, känt för sina extremt nötnings- och värmetåliga Vibenite®-material, har utsett Magnus Bergman till ny vd. Magnus har en civilingenjörsexamen inom Materialvetenskap från KTH och har bland annat haft ett flertal roller inom Sandvik-koncernen med fokus på FoU, internationell försäljning och företagsledning. Han har även en bred erfarenhet från värmebehandlingsindustrin och maskintillverkande industri.

Det är en fantastisk möjlighet att få jobba med VBN Components, som verkligen ligger i framkant inom avancerad materialutveckling och additiv tillverkning för en global marknad. Att få kombinera världsledande materialteknik med internationell försäljning och ledning av VBN Components motiverade team är ett drömuppdrag för en marknadsdriven ledare med materialvetenskaplig bakgrund, säger Magnus Bergman, vd på VBN Components AB.

De unika, 3d-printade legeringarna Vibenite® är framtagna för komponenter i krävande industriella applikationer, så Magnus Bergmans erfarenhet inom material och affärsutveckling stämmer väl överens med VBN:s internationella frammarsch.

För vidare information och högupplösta bilder, vänligen kontakta:

Isabelle Bodén, Customer relations
VBN Components AB
Växel: +46 (0)18-24 07 60
Mobil: +46 (0)702-36 22 81
Email: isabelle.boden@vbncomponents.com
Web: www.vbncomponents.com

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2026-03-19
Säker USB möter nya hotCellnex stärker nordisk verksamhetDenodo lanserar AI-fokuserad dataplattformNya cloud-native mikro­tjänster för campingMatrix42 utser Patrick Adams till CRO
2026-03-18
ISCAR QUICK-THREAD Multitandade gängskärNytt innovativt trådlöst säkerhetssystemElmontörsutbildning för kvinnor återvänderSäkerhet i solcellsanläggningarRätt klimatlösning för ditt elskåp
2026-03-17
Gummikomponenter för medicinindustrinPackstationer som gör jobbet enklareMobila maskiner kräver robusta lösningarFortinet lanserar FortiOS 8.0Globalisering och lokal produktion
2026-03-16
Samarbete som driver ALPHAs utvecklingCondair tilldelas BIM Leadership AwardAtt bygga en hållbar framtidVarför luften i förskolor är avgörande
2026-03-13
Snart 40 år med OKSNyheter i sortimentet20 år som förändrat världenSå väljer företag rätt verktygsskåp Snickare - nyckelroll för:
call