SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Nu lanseras nya Denodo Platform 9.2

Ny version gör data mer tillgänglig och användbar
Data management-företaget Denodo lanserar Denodo Platform 9.2. Den nya versionen innehåller funktioner för att fungera som en datamarknadsplats, har utökat AI-stöd och erbjuder nya självbetjäningsverktyg för utveckling av dataprodukter.

En kraftfull datamarknadsplats
För många företagsanvändare är det fortfarande svårt att få tillgång till data i ett format som de kan använda i sitt arbete. Denodo Platform 9.2 fungerar som en datamarknadsplats med en e-handelsliknande användarupplevelse, har ett semantiskt lager som möjliggör arbete i en affärskontext samt AI-drivna funktioner som automatiserar repetitiva uppgifter. Med de nya funktionerna kan medarbetare snabbare och mer intuitivt utforska, upptäcka och komma åt data, med ökad insyn i hur datan hanteras. Marknadsplatsen ger inblick i hur applikationer och analysverktyg använder data, och vilka dataprodukter som konsumeras av olika dashboards och rapporter. Den gör det också möjligt för enskilda användare att välja språk för användargränssnittet, vilket är särskilt smidigt för globala team.

- Denodo Data Catalog har alltid gjort det enklare att komma åt och använda data, även över organisationers datacenter och stödjande datakällor. Jag tycker att den nya datamarknadsplatsfunktionen i Denodo Platform 9.2 gör åtkomsten ännu mer intuitiv tack vare ett mer användarvänligt gränssnitt. Nu kan personer siom saknar teknisk kunskap om datakataloger utnyttja marknadsplatsen utan hjälp, säger Stewart Bond, researchchef på IDC.

Förbättrat stöd för generativ AI
AI-applikationer kräver omedelbar åtkomst till relevant data från hela organisationen. Den nya plattformsversionen utökar funktionerna i Denodo Platform 9.1, som introducerade den AI-drivna Denodo Assistant och Denodo AI SDK, samt effektiviserar utvecklingen av GenAI-applikationer.

Denodo Platform 9.2 kan förse AI-modeller med högkvalitativ realtidsdata. Det innebär att användare kan anpassa AI-modeller med användarspecifik kunskap; få förbättrat stöd för ostrukturerad data - för att effektivt förstå nyanser från inlägg på sociala medier eller analysera bilder - samt ta del av ett nytt certifieringsprogram specifikt utformat för AI-utvecklare.

- Med Denodo Assistant har vi avsevärt utökat åtkomsten till data inom Alexforbes. Det som tidigare var IT-avdelningens uppgift är nu tillgängligt även för icke-tekniska användare genom intuitiva, konversationsbaserade interaktioner, säger Barend Van Coller, dataanalytiker på Alexforbes.

Effektivisera utvecklingen av dataprodukter
Denodo Platform 9.2 innehåller dessutom betydande förbättringar för utveckling av dataprodukter. Det inkluderar stöd för kontinuerlig integration och utveckling (CI/CD), vilket möjliggör agilt samarbete mellan flera team; automatiserad beroendeanalys för att minska fel och effektivisera datacachelagring och kurering; samt utökat stöd för öppna tabellformat för att förbättra stödet med Databricks Unity Catalog, Snowflakes Open Catalog och andra lösningar.

- Genom att kontinuerligt utveckla plattformen inom data self-service, dataproduktutveckling och generativ AI gör Denodo det möjligt för företag att utnyttja data mer effektivt för beslutsfattande, automatisering av komplexa arbetsflöden och leverans av kraftfullare tjänster. Dessa innovationer hjälper företag att ligga i framkant inom datadriven transformation och maximera effekten av sina datainvesteringar, säger Alberto Pan, CTO på Denodo.

Ytterligare information finns på Denodo Platform 9.2 webbsida.

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-04-21
Säkerhet & kvalitet i en internationell marknad
2025-04-18
Återvinningsbolaget firar
2025-04-17
Nya HiScroll 46 lanseras av Pfeiffer Vacuum
2025-04-16
Kom förbi oss i ÄlvsjöNytt industrimagasin lyfter GnosjöregionenOEM Automatic utökar sortimentetOilQuick lanserar nya HF-kopplingarCrossBoard 800® A
2025-04-15
Riskprognoser UC Laser Components deltar i DOPS 2025 Enkel tillgång till digital­isering av svetsarbetetICONICS byter namn till Mitsubishi ElectricStina Carlson ny CFO på Sveafastigheter