Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Ny självbetjänings­plattform

För återvinning av använda hårdmetallverktyg
Seco revolutionerar återvinning av hårdmetallverktyg med hjälp av en ny självbetjäningsplattform som gör processen enkel, transparent och effektiv. Kunderna kan använda det digitaliserade återköpsprogrammet, tillgängligt på flera marknader, för att enkelt skicka tillbaka använda hårdmetallverktyg samtidigt som de bidrar till cirkulärekonomin.

Under flera år har Seco varit ledande inom hållbar tillverkning genom sitt program för återvinning av hårdmetallverktyg. Den nya webbaserade tjänsten, som är tillgänglig via kundernas My Pages-konto, är ett smidigt sätt för dem att efterfråga pris för sina använda hårdmetallverktyg, beställa kostnadsfria återvinningsbehållare, boka leveranser, spåra beställningar, övervaka koldioxidbesparingar och få hållbarhetsintyg.

Genom att återvinna använda hårdmetallverktyg bidrar Seco till att minska beroendet av råmaterial såsom volfram, kobolt och tantal. Den här metoden sänker energiförbrukningen med hela 70 % och minskar koldioxidutsläppen med 64 %, vilket stärker Secos engagemang i sitt nollutsläppsmål till 2050.

”Vi strävar efter att göra hårdmetallåtervinning enklare och mer tillgänglig för våra kunder. Den här digitala omvandlingen förbättrar effektiviteten samtidigt som den ser till att vi uppfyller våra ambitiösa hållbarhetsmål”, säger Malvina Roci, Circularity Manager på Seco.

Tjänsten är redan tillgänglig på flera marknader med pågående expansion planerad för Europa, Nord- och Sydamerika och Asien/Stillahavsområdet.

För mer information, vänligen kontakta:
Malvina Roci, Circularity Manager, malvina.roci@secotools.com

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-10-21
AI driver snabb tillväxt inom IoTDatacenterkraft nu till skrivbordetNätverkskraven bromsar AI-utvecklingenFPT Industrial i nytt partnerskap med Lindner
2025-10-20
Legotillverkning av stålprodukterNu är vi halvvägs till mässan AMD och Ericsson bygger smartare 5G-nätverkDu klickade på fel länk Höghus visar vägen för hållbar stadsutveckling
2025-10-17
Cisterner och tankarUtbildning med Zebra TechnologiesSvenska företag redo för AI – men tidigt i fasen
2025-10-16
Laserskrivare eller bläckstråleskrivareNy lösning sätter global standard för hållbarhetKvar som världsledande DRAM-leverantörHåll din datasjö ren och värdefullFPT Industrial i nytt partnerskap med JCB
2025-10-15
VinterväghållningMirka® DEXOS 1230 M AFCBrightlaser lanserar Top-Hat VCSEL-laserdioderUtökar molnlösning med videoporttelefoniLanserar digital modul för hållbarhet