Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Ny studie från Descartes

65 procent ökar sina innovationsinvesteringar
Descartes Systems Group har i en ny studie undersökt hur transport- och logistiknäringen ser på att prioritera utveckling. Resultaten visar att en majoritet av företagen kommer att öka sina investeringar på innovation. Detta trots ett tufft ekonomiskt läge och en orolig omvärld.

Studien ”Supply Chain and Logistics Innovation Accelerates, But Has Long Way to Go” bygger på svar från 1000 chefer inom transport och logistik i Nordamerika och Europa. Resultaten visar att närmare 6 av 10 har ökat takten i sina investeringar på innovation de senaste två åren. För de kommande åren är den siffran 65 procent.

- Det är tydligt att transport- och logistiknäringen har ett fortsatt starkt fokus på utveckling. Skälen till detta är flera, men 37 procent anger att det främst handlar om är att sänka kostnaderna och lika många svarar att syftet är att öka pålitligheten i leveranskedjorna, säger Chris Jones, EVP, Industry and Services på Descartes.

Hälften av studiens nordiska respondenter upplever att deras satsning på innovation ligger före konkurrenterna. Exempel på innovation som respondenterna uppger att företagen jobbar med är machine learning, AI och dataanalys.

- Den kraftigt ökande mängden IT-attacker som pågår i omvärlden har fått fler än var tredje företag att öka takten på sitt utveklingsarbete. Det är tydligt att de digitala hoten mot företagens transport- och logistikkedjor är en stark motivator för förändring, säger Chris Jones, EVP, Industry and Services på Descartes.

Samtidigt visar studien att 87 procent upplever någon form av interna hinder när det kommer till innovation och satsning på utveckling. Skälen för detta anges bland annat vara företagets mognad kopplat till dessa frågor, otydlighet i vilken effekt en satsning på innovation skulle få och en tveksam inställning till om det är värt de upplevda riskerna för att skapa nytta för företaget. Omvärldsfaktorer som har upplevts som hinder för innovationsarbete är Covid-19 bakåt i tiden, och framöver den stigande inflationen.

Descartes presskontakt
Camilla Frisk, Marknadsansvarig för Descartes Norden
Tel: +46(0)709 67 24 03
E-post: cfrisk@descartes.com
Följ Descartes
LinkedIn
Website

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2026-03-05
Digitalisering påverkar i­ndustrins affärsstrategier
2026-03-04
Elektrisk ventil från SMC CorporationÖka säkerheten med Panduits cable cleatsWEG visar energilagring på EnergyWeek 2026Garrett Motion lanserar MAXLIFELåg kontorsnärvaro binder miljonbelopp
2026-03-03
Full fart från skiss till färdig detaljWerinova sparade 800 000 kWhKänslan när allt bara funkarOctave lanserar ny varumärkesidentitetRed Hat och Telenor stärker suverän AI
2026-03-02
När millimetrar möter estetik – precisionens roll i modern möbelproduktionFörbered lagret inför 2026Varför rätt motor avgör hela arbetsdagenSå skapar du en säkrare arbetsmiljö Vattenkyld laser­svetsning i praktiken
2026-02-28
Så bygger industrin lång­siktig konkurrenskraftVanliga misstag vid inves­tering i svetsutrustning Livsmedelsindustrins dolda risk:
call