Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Orbit One bygger unik robotcell

Fascinerande komplexitet och är otroligt yteffektiv
Kontraktstillverkaren av elektronik och elektromekanik, Orbit One har byggt upp en ny unik robotcell vid enheten i Ronneby. Cellen är speciellt utvecklad på uppdrag av ett stort svenskt industriföretag för att tillverka identifierings- och spårbarhetslösningar med inbyggda analysverktyg.

– Vi fick en förfrågan om vi kunde utveckla en effektiv och hållbar lösning för deras tillverkning. Genom ett fantastiskt samarbete med kunden och automationskonsulterna Spectrum Technology har vi nu byggt en unik lösning som är i full drift, berättar Vice President & Chief Operating Officer, Ulf Karlsson på Orbit One.

– Robotcellen har en fascinerande komplexitet och är otroligt yteffektiv. Den är försedd med tre robotarmar och kräver endast en operatör. I cellen tillverkas hela enheten och roboten hanterar alla stegen från bland annat depanelisering med laser, laserlödning, test av kretskort, montering av batteri till plastkapsling och lasermärkning av färdig produkt. Kvalitetskraven är extremt höga och gjutning sker med högsta tänkbara noggrannhet och konfigurationen i robotcellen levererar ut en produkt var 30:de sekund, fortsätter Ulf Karlsson.

– Extra glädjande är att vi med den här affären visar att vi med vårt höga tekniska kunnande kan konkurrerar med lågkostnadsländer som till exempel Kina. Tillverkningen kommer dessutom närmare kunden vilket är oerhört viktigt vid utveckling av komplexa produkter, då ett nära samarbete är avgörande för slutresultatet. Projektet har även stärkt och utvecklat vår egen kompetens och konkurrenskraft på ett sätt som kommer att gagna alla våra kunder, avslutar Ulf Karlsson.

För mer information, vänligen kontakta:
Vice President & Chief Operating Officer, Ulf Karlsson
Tel. +46 (0) 706 19 42 41 eller mail: ulf.karlsson@orbitone.se

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2026-01-19
FPT-motorer triumferar på Dakar 2026
2026-01-16
Industritorget förenklar B2B-affärerGaardbye Supply lanserar live produktdata feeds Kompakt radarnivågivareFiberlaserSnökedjor för tunga fordon
2026-01-15
Exotiska silikongjutgods med låg friktionKlaravik säljer fler än 24 000 entreprenadobjektNu drar EM i handboll i gångAllt du behöver veta om svetsglasögon
2026-01-14
Lutningsgivare för mobila maskinerTrygg och stabil leverantörCastrol stöttar MM Technology i DakarKomplett sortiment av moderna brick slipsFramtidens motorer
2026-01-13
Certifierade gummi­lösningar för livsmedelÖvervakning avslöjar dolda luftföroreningarVattentank för industriella behovAI-verktyg stärker HR:s handlingskraftFortinet och Nvidia i samarbete
call