Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Parkers nya T7G-serie med hydraulpumpar

Passar perfekt för all modern lastbilsdrift
Parker Hannifin Pump & Motor Division Europe, världsledande inom rörelse- och styrteknik, har presenterat lanseringen av sin nya T7G-serie med hydraulpumpar för lastbilar. Nya, starkare hus i kombination med Parkers senaste driftpumpteknik med variabelt varvtal gör denna serie av enkla och dubbla hydrauliska vingpumpar perfekta för installation i alla typer av lastbilar som använder monteringsstandarden ISO 7653. Den här nya serien är en förbättring av den tidigare T6G-serien och är inte bara avsedd för användning i diesellastbilar, utan även i hybrid-, el- och vätgasfordon.

T7G-serien av vingpumpar är utformad för tunga applikationer och erbjuder OEM-kunder och slutanvändare optimal prestanda, hållbarhet och kostnadsbesparingar. De nya funktionerna inkluderar förbättrad tryckkapacitet och höga drifthastigheter (upp till 3 600 varv/min) för bästa möjliga effektivitet, samt bättre kallstartskapacitet. Pålitlighet garanteras också, eftersom dessa högkvalitativa produkter är resultatet av år av ständiga förbättringar baserat på enastående expertis hos Parker Denison Technology.

T7G-hydraulpumpar erbjuder ett brett utbud av drifthastigheter och, precis som för alla vingpumpar i T7-serien, förblir deras prestanda mycket stabil över tid, vilket gör dessa pumpar till en idealisk lösning för moderna hydraulstyrda maskiner. T7G-hydraulpumparna är utformade med en kortare längd och lättare hus för att vara enklare att installera, samtidigt som de uppfyller de senaste lastbilstillverkarnas specifikationer. De finns som enkla eller dubbla pumpar, med flera deplacementalternativ tillgängliga för att matcha individuella applikationsbehov.

”Den nya T7G-serien har en tålig, optimerad design som erbjuder en förbättrad och kostnadseffektiv lösning för lastbilar som drivs av traditionella eller förnybara bränslen”, säger Patrick Plassart, marknadsutvecklingschef, PMDE Division, Parker Hannifin. ”De är resultatet av många års nära samarbete med våra kunder och innovativt tänkande i våra team, som ständigt anpassar vår unika Parker Denison Vane-teknik för att möta nya behov som uppkommer på marknaden.”

Mer information finns på Mobil pump för kraftuttagsmontering – T7G-serien.

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-12-09
Hem och visningshus i ettHur du förbättrar ditt företags hemsida
2025-12-08
Hur vädret påverkar din inomhusluftkvalitetASSA ABLOY köper Sargent and GreenleafVattenskärning
2025-12-05
KSL Trading växlar uppPluggar och skyddshylsor i industrin Välj rätt nivåsensor för varje vätskaCASE ZZoom och NORDUnet utökar partnerskap
2025-12-04
Phoxi 3D scanner Gen3Meltolit levererar slitplåt med topprestandaStark vidhäftning och hög friktionLär dig mer om transientskyddFörbered hemmet inför vinterrenovering
2025-12-03
Två pastor som täcker alla behov!Driftsäkra kabelkontakterKonstverket sätter färg på MusikhjälpenArkitektur formar framtidens vårdmiljöerVisa och AWS i samarbete
call