Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Press & Metall i Hjo investerar

I en tredje Valsverk!
En kravställning flertalet verkstäder handskas med dagligen, stora som små, är att korta ner ledtid på leverans, samtidigt som kvalité kvarstår. Detta för att kunna bemöta kunders önskemål och krav. För att uppnå detta har företag olika syn på vilka metod som är mest lukrativ.

Per-Olof, ägare på Press & Metall i Hjo har en förhoppning att deras senaste investering av en ny Valsverk ska kunna hjälpa dem att uppnå just detta!

Per-Olof berättar i intervju med Industritorget att deras främsta målsättning på företaget är just att korta ner ledtid samtidigt som kvalité kvarstår, vilket gjorde att Per-Olof valde att åter igen investera i en ny Valsverk.

Press & Metall i Hjo har tredje året på raken lyckats öka deras omsättning och ser ljust på framtiden! Per-Olof beskriver själv företaget Press & Metall i Hjo som ett litet familjeföretag med stora ambitioner som har flera års erfarenhet inom pressning, stansning, bockning, svetsning, rullformning och montering. De tillverkar mot bland annat fordons- och möbelindustrin.

Press & Metall i Hjo tillverkar även egna bordreglar, för bord med iläggsskiva. Dessa finns i olika modeller och utföranden, beroende på vad kund önskar. Oavsett om det gäller små, medelstora eller stora serier så förser Press & Metall i Hjo deras kunder med hög kvalitet och leveransprecision.

Läs mer om Press & Metall i Hjo här:
Press & Metall i Hjo AB - Tillverkare inom fordons- och möbelindustrin (press-metall.se)

Kontaktinformation

Press & Metall i Hjo AB

Postadress
Kvarn­gatan 1
54432 HJO
Region
Hjo
Västra Götalands län
Sverige
Organisationsnummer:
559180-2946
Grundat: 2018
Anställda: 4
Välkommen till Press & Metall i Hjo AB

Vi är ett litet familjeföretag med stora ambitioner och har många års erfarenhet inom pressning, stansning, bockning, svetsning, rullformning och montering. Vi tillverkar mot bland annat fordons- och möbelindustrin där vi kan erbjuda korta ledtider och lagerhållning.

Vi tillverkar även våra egna bordreglar, för bord med iläggsskiva. Dessa finns i olika modeller och utföranden, beroende på vad kunden önskar.

Oavsett om det gäller små, medelstora eller stora serier så förser vi kunden med hög kvalitet och leveransprecision. Vi levererar både nationellt och internationellt.

Välkommen att kontakta oss!

Kontakter

Per-Olof Loft
VD/Försäljning/kvalitet
0709-143510
Ninitha Loft
Administration/produktion/order
0738-242902

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-10-31
Motorer för tuffa miljöerMultiprocess-svetsBensindrivna elverkSlipning på alla metallerDakarvinnande team väljer Castrol VECTON
2025-10-30
ISCAR QUICKTURN med sex skäreggarCNC-slipningTvå nya Biesse-maskiner till SandströmsKantvikning inom plåtindustrinHögpresterande precisionssvets
2025-10-29
OEM Automatic till Elmia Subcontractor 2025Borra bättre, snabbare och smartareFärg, form och gemenskapMirakelbilen säljs i originalskickMinimässa i Kalmar
2025-10-28
Ny leverans till Merx Svenska ABMaximera livslängden på dina kabelinstallationerVad är en rotationslaser?Fortinet lanserar första EPD för brandväggarFamiljeföretag firar resa genom generationer
2025-10-27
Bitcoin i näringslivetSå förbättrar du inomhusluftenEn effektiv dag på lagretHMS Networks lanserar Anybus Atlas2 PlusAI-hoten ökar – kunskapsbristen består