Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Promix har fått ett nytt patent!

Mekanismen har en extremt enkel installation
Promix har fått ett nytt patent för "mekanismen för elektromekanisk låsning av batterifacket på den elektriska scootern".

Nyttomodellen avser området lagringsmekanismer för batterier, främst skotrar och liknande fordon. Den är utformad för att förenkla driften av batterier när de ersätts och laddas, för att utesluta obehörig åtkomst för att förhindra batteristöld.

Den utvecklade mekanismen har en lockgivare som gör det möjligt att kontinuerligt övervaka systemet. Blockeraren har en normalt stängd eller felsäker modifiering, medan systemet inte förbrukar ström i standbyläge.

Låsmekanismens hållkraft är minst 150 kg., matningsspänningen är 12V, och förbrukningsströmmen under aktiv drift är mindre än 100mA.

Mekanismen har en extremt enkel installation som inte kräver att scooterns design ändras och är vandalsäker. Locket håller batterifackets täthet och är tillverkat av korrosionsbeständigt galvaniserat stål.

År för år arbetar mer än 10 ingenjörer i vår R ' N ' D avdelning med att lösa olika olika, intressanta och innovativa tekniska problem.

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-10-17
Utbildning med Zebra TechnologiesSvenska företag redo för AI – men tidigt i fasen
2025-10-16
Laserskrivare eller bläckstråleskrivareNy lösning sätter global standard för hållbarhetKvar som världsledande DRAM-leverantörHåll din datasjö ren och värdefullFPT Industrial i nytt partnerskap med JCB
2025-10-15
VinterväghållningMirka® DEXOS 1230 M AFCBrightlaser lanserar Top-Hat VCSEL-laserdioderUtökar molnlösning med videoporttelefoniLanserar digital modul för hållbarhet
2025-10-14
Limning och vulkan­isering kräver erfarenhetArbetsmiljö och säkerhetHibouAir lanserar robust ny utomhussensorVi fyller 50 årBrist på AI-experter hotar cybersäkerheten
2025-10-13
Förlustsäkra låsvred Ny teknik ska möta AI:s växande kravAWS lanserar nya AI-assistenten Quick SuiteAMR-robotar effektiviserar verksamheter