Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Skräddarsydda lösningar ökar kraftigt

Framtidens badrum diskuteras på Nordbygg
Standardlösningar räcker inte alltid till i dagens byggprojekt. Allt fler efterfrågar lösningar som går att anpassa efter verkliga förutsättningar. Detta är något Unidrain sätter fokus på under Nordbygg i april, en av Nordens största mötesplatser för bygg- och fastighetsbranschen.

Idag efterfrågar både arkitekter, installatörer och fastighetsutvecklare i högre grad projektanpassade lösningar snarare än standardiserade alternativ. Det handlar både om estetik, måttanpassning och tekniska krav.

Under Nordbyggs fyra dagar kommer Unidrain därför att sätta särskilt fokus på sina skräddarsydda lösningar, ett område som blir allt viktigare i takt med att kraven på flexibilitet, design och funktion ökar inom bygg- och badrumsprojekt.

- Vi ser en tydlig trend där efterfrågan på skräddarsydda lösningar ökar. Under 2025 ökade efterfrågan med ca 20 procent och i år ligger vår avslutsfrekvens på över 60 procent, vilket är en tydlig ökning från vår normala nivå på omkring 40 procent. Det visar att allt fler förfrågningar om skräddarsydda lösningar omsätts i affärer, säger Magnus Viberg, affärsområdeschef på Unidrain Sverige, och fortsätter:

- Det är framför allt fokus på vårt modulbaserade system och vårt skräddarsydda linjeavlopp FlexLine, som möjliggör anpassning av golvbrunnar efter projektets unika behov och därmed ger större frihet i både design och installation. I större projekt blir FlexLine dessutom mer kostnadseffektiv per enhet när flera identiska rännor används.

Flexibla systemlösningar får ökat genomslag
Unidrain har under de senaste åren sett ett växande intresse för sina flexibla systemlösningar, där bland annat konceptet Modul 1100 har fått stark respons i projekt runt om i Norden.

- Med våra skräddarsydda lösningar, som exempelvis Modul 1100, blir det enklare att anpassa golvbrunnen efter projektets faktiska förutsättningar. Det sparar tid i både projektering och installation, samtidigt som man slipper kompromissa med varken mått eller utformning. Dessutom stöttar vi kunden med teknisk rådgivning både före, under och efter installationen, säger Magnus Viberg.

Med sitt deltagande på Nordbygg vill Unidrain fortsätta driva utvecklingen mot mer anpassningsbara och hållbara lösningar – och samtidigt stärka dialogen med branschens aktörer.

- Nordbygg är en av årets största händelser och en plattform där vi får möjlighet att träffa både befintliga och nya kunder, utbyta erfarenheter och diskutera framtidens lösningar. Vi ser verkligen fram emot att vara på plats igen, avslutar Magnus Viberg.

Unidrain kommer att finnas i monter A03:26 tillsammans med Jafo AB.

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
call