Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Utsetts till Årets Super­företag

Allert Järn & Bygg i Kisa utmärkelsen för andra året i rad
För andra året i rad tilldelas familjeföretaget Allert Järn & Bygg i Kisa utmärkelsen Årets Superföretag. Sedan Robert och Frida tog över verksamheten för ca sex år sedan har man tredubblat omsättningen och nu satsar man på ytterligare expansion.

För att bli utsedd till ett Superföretag ställs ett antal högt ställda kriterier. Det handlar bland annat om att företaget måste visa på stabilitet och långsiktighet i affären samtidigt som man ökar både omsättning och vinst, kriterier som BOLIST Allert Järn & Bygg uppfyller med råge och därför har utsetts till ett Superföretag för andra året i rad.

BOLIST Allert Järn & Bygg, som har en drygt 40-årig historia, drivs idag av det gifta paret Robert och Frida Allert. 2015 tog Robert över verksamheten efter sin pappa och året därpå, 2016, anslöt Roberts fru Frida till verksamheten. Sedan 2015 har verksamheten ökat sin omsättning kraftigt, från 10,9 miljoner kronor år 2015 till drygt 32 miljoner kronor år 2020. Under 2021 ser man en fortsatt tvåsiffrig ökning av omsättningen. Enligt Robert består framgångsreceptet i en lyhördhet för kundernas behov och under åren har man breddat och utökat sortimentet rejält med ambitionen att man på BOLIST Allert Järn & Bygg ska hitta allt man behöver till sitt byggprojekt. Man har också lanserat en e-handel där kunderna kan handla allt från verktyg till produkter för byggnadsvård. När Robert och Frida tog över verksamheten bestod kunderna primärt av hemmasnickare men idag består kundbasen till 75 procent av proffsbyggare.

Nu satsar Robert och Frida Allert på ytterligare expansion av verksamheten och har bland annat förvärvat en grannfastighet där arbetet just nu pågår med att bygga upp en fullskalig uthyrningsverksamhet under namnet ”Allert Rental”. Där kommer man att kunna hyra allt från skruvdragare till bomliftar. Arbetet har kommit en bra bit på väg och man planerar att inviga verksamheten till årsskiftet.

- Vi är stolta över den resa vi har gjort med företaget och nu tar vi sikte på nästa steg där vi ser fram emot att inviga vår nya hyrverksamhet inom kort. Vår ambition är att fortsätta utveckla vår verksamhet med kundernas bästa för ögonen, säger Robert Allert, VD och ägare BOLIST Allert Järn & Bygg.

För mer information om BOLIST Allert Järn & Bygg kontakta gärna:

Robert Allert, VD och ägare
Telefon: 070 495 09 90
E-mail: robert.allert@jarnochbygg.se

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-10-22
Mirka® POLAROS RP 600Den mest ovanliga traktorn du Skodat?Kunskap i fokusFölj Maskin AB Erlands­son & Hjorth onlineEtt av Europas största lager av gaffeltruckar
2025-10-21
Stärker positionen inom slitagedelsteknikNordiska Villor - Hållbara hus för framtidenHSG R2 tar rörlaser­skärning till nästa nivåFull kontroll på hastighet & positionNär lunchrummet funkar, funkar arbetsdagen
2025-10-20
Legotillverkning av stålprodukterNu är vi halvvägs till mässan AMD och Ericsson bygger smartare 5G-nätverkDu klickade på fel länk Höghus visar vägen för hållbar stadsutveckling
2025-10-17
Cisterner och tankarUtbildning med Zebra TechnologiesSvenska företag redo för AI – men tidigt i fasen
2025-10-16
Laserskrivare eller bläckstråleskrivareNy lösning sätter global standard för hållbarhetKvar som världsledande DRAM-leverantörHåll din datasjö ren och värdefullFPT Industrial i nytt partnerskap med JCB