Kortar leveranstider och förbättrar materialegenskaper
VBN Components AB i Uppsala tillverkar extremt nötningståliga material och är kända för ”världens hårdaste stål”, Vibenite® 290, och ”världens första 3d-printade hårdmetall”, Vibenite® 480. Företaget har sedan starten 2008 satsat på hårda, additiv tillverkade legeringar med unika egenskaper. Additiv tillverkning associeras ofta med snabbare ledtider för både utvecklig och produktion och nu har VBN kortat produktionskedjan ytterligare.
Nyligen invigdes VBN:s nya värmebehandlingsmaskin, en sk. URQ-HIP (Uniform Rapid Quenching-Hot Isostatic Pressing), på företaget. Med den kan man ”HIP:a”, värmebehandla och snabbkyla. På så vis garanteras porfrihet i materialen, men framför allt kommer VBN kunna utveckla legeringarna ytterligare, t.ex. genom ännu högre hårdhet och seghet! VBN har kontinuerligt satsat på att utveckla legeringar med bättre egenskaper än traditionella, vilket de bevisligen lyckats med.
Nu kan alltså VBN:s material både förbättras ytterligare och levereras snabbare till den växande kundskaran. En annan viktig aspekt är hållbarheten. Förutom den direkta minimeringen av onödig värmning, samt minskade transporter, så har maskinen försetts med ett återvinningssystem för processgasen, vilket ytterligare minskar miljöpåverkan.
”Vi har länge planerat för en URQ-HIP på företaget, så det betyder mycket att den nu finns på plats! Framför allt är vi glada över att ha integrerat ytterligare en del av produktionskedjan, så att vi kan korta våra leveranstider markant”, säger Magnus Bergman, vd på VBN Components.
För vidare information, vänligen kontakta:
Isabelle Bodén, Customer relations
VBN Components AB
Växel: +46 (0)18-24 07 60
Mobil: +46 (0)702-36 22 81
Email: isabelle.boden@vbncomponents.com
Web: www.vbncomponents.com
2023-05-25 - Industritorget