Analys av asbest i byggmaterial

Ny/Begagnad: Ny
Kategori: Övrigt
Övriga produkter
Produkter

Referensnr: Analys av asbest
Upplagd: 2022-09-20
Catarina Wernlund
Marknadschef, ansvarig Kemi, Miljö och Utbildning
031-65 64 93

Beskrivning

Det hälsofarliga och cancerogena asbestdammet frigörs vid renoveringar och rivning. Asbest som byggmaterial var vanligt förekommande innan användningen förbjöds i början av 80-talet. Hanteringen av asbest för företag är reglerad av Arbetsmiljöverket. Asbest orsakar fortfarande ett hundratal dödsfall varje år. Det tar 20 – 40 år innan allvarliga sjukdomar som mesoteliom, lungcancer och asbestos uppträder.

Vi på Safe Control Materialteknik har 30 års erfarenhet av asbestanalyser. Byggmaterialprover lämnas eller skickas till oss för analys i vårt oberoende och ackrediterade laboratorium. Vi erbjuder leveranstider av provresultat från inom 3 timmar efter materialinlämning. Vi analyserar även asbestförekomst i luft (krävs en luftpump som kan hyras av oss). Man kan även beställa asbestanalyser i vår webbshop, https://safecontrol.se/sv/webbshop/



Pris: Ej angivet

Finansiering

Allmänt

FabrikatSafe Control Materialteknik

Skicka intresseanmälan

Mottagare
Safe Control Materialteknik i Göteborg AB, Catarina Wernlund
Ämne
Meddelande

Avsändare

Företagsnamn
Namn
Epost
Telefon
Genom att du klickar "Skicka meddelande" godkänner du att vi sparar dina personuppgifter enligt aktuella villkor
Vill du ta emot e-postutskick ifrån industritorget?
Skicka en kopia av meddelandet till mig.

Kontaktinformation

Safe Control Materialteknik i Göteborg AB

Postadress
Tillgängligheten 1
41710 Göteborg
Region
Göteborg
Västra Götalands län
Sverige
Organisationsnummer:
556604-7832
Grundat: 2001
Anställda: 19
Safe Control Materialteknik AB, grundat 2001, är ett SWEDAC ackrediterat materiallaboratorium specialiserat på provningar, analyser och undersökningar av främst metalliska material. Företaget erbjuder även miljöanalyser av byggmaterial, mark i luft och vatten. Under åren har Safe Control etablerat sig som ett ledande materiallaboratorium med starkt fokus på kvalitet, kunskap och kundnöjdhet.

Verksamheten är uppbyggd kring enheterna kemi, mekanisk provning, mekanisk verkstad, metallografi och miljöteknik. Företaget bedriver även utbildning inom verksamhetsnära områden. Bland kunderna finns materialleverantörer, tillverkande och svetsande företag, byggindustrin, kontroll- och besiktningsföretag.

Sedan september 2024 är Safe Control Materialteknik en del av GBA Group,

arrow_downwardSe nedan för mer information om vår verksamhet.

Certifieringar

AAA – ISO/IEC 17025

Kontakter

Lars Andersson
VD, Ekonomichef, chef Metallografi
031-65 64 86
Catarina Wernlund
Marknadschef, ansvarig Kemi, Miljö och Utbildning
031-65 64 93
Harald Fredriksson
IT, chef Mekanisk provning
031-65 64 98
Johan Ageryd
Kvalitetschef
031-65 64 94
Andreas Alm
Mekanisk verkstad
031-65 64 96
Lars Andersson
VD Personalchef
031-656486
call