SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Amada sätter fokus på laserskärning

Med tryckluft för minskad tillverkningskostnad​
Med introduktionen av fiberlasrar med högre effekt fokuserar användarna allt mer på de totala driftskostnaderna för att förbli konkurrenskraftiga på marknaden.

En stor fördel med dessa högre krafter är förmågan att bearbeta tjockare stål med nitrogen. Dock kan kostnaden för nitrogen vara oöverkomlig. Tryckluftsskärningsfunktionen, standard på alla AMADA ENSIS, VENTIS och REGIUS fiberlasrar, kan minska den totala bearbetningskostnaden avsevärt, samtidigt som den behåller de höga bearbetningshastigheterna som nitrogenskärning erbjuder.

Under de senaste åren har effektnivån för fiberlasrar som introducerats på marknaden ökat exponentiellt. Efter att ha introducerat världens första 4kW fiberlaser (FOL-AJ) på EuroBlech 2010, har AMADA fortsatt att driva utvecklingar som gynnar sina kunder, såsom de innovativa och unika ENSIS och LBC (Locus Beam Control) teknologierna, tillsammans med 6, 9 och 12kW effektalternativ. Att kombinera befintlig skärkunskap med dessa nya laserframsteg har visat sig vara avgörande för att hålla AMADA-användare i framkant på marknaden.

En stor fördel är den med tryckluftsskärning, som har använts av AMADA-kunder i över 20 år. Även om det inte är ny teknik, ger det den extra fördelen att kunderna kan dra fördelarna av skärhastigheter som är samma som med nitrogen (beroende på materialkvalitet och miljöförhållanden) men med extremt låga driftskostnader.

Att skära med luft är förstås inte helt gratis. Ett lämpligt kompressor- och torksystem kommer att krävas och det finns den tillhörande elförbrukningen att ta hänsyn till när man jämför luftskärning med nitrogenskärning. Men om denna kostnad betraktas under en 5-årig återbetalningsperiod, kan betydande besparingar ses, även vid tillverkning under ett skift.

Att skära stål med syre kräver ofta en efterprocess för borttagning av glödskal. Vid skärning med tryckluft kan detta krav reduceras drastiskt, eller eventuellt elimineras beroende på applikation.

Tryckluftsskärning är en standardfunktion på hela utbudet av AMADA fiberlasrar, som består av ENSIS-AJ (3 till 12kW), REGIUS-AJ linjärdriven laser (6 & 9kW) och den revolutionerande VENTIS-AJ med AMADAs innovativa LBC (Locus Beam Control) skärteknik. Den är också standard på alla AMADA C1-AJ, EML-AJ och ACIES-AJ kombinationsmaskiner stans/fiberlaser.

Efter omfattande europeisk forskning har AMADA utvecklat nya skärdata för bearbetning av stål, rostfritt stål och aluminium med tryckluft, vilket gör att användarna kan dra nytta av fördelarna utan att behöva betala för extra tillval när de köper maskinen. Maskinerna är försedda med skärdata för att omedelbart börja bearbeta med tryckluft.

Tryckluftsskärning kan demonstreras i något av AMADAs många europeiska teknik- och demonstrationscenter, som också visar hela sortimentet av automationssystem, kantpressar, stansmaskiner, mjukvarulösningar och verktygsinnovationer.
Kontaktinformation
Postadress
Borgens Gata 16-18
44139 Alingsås
Region
Alingsås
Västra Götalands län
Sverige
Organisationsnummer:
556402-5814
Grundat: 1991
Anställda: 25
Välkommen till Amada Scandinavia AB.

Vi är leverantör av plåtbearbetande produktionsutrustning från en av världens största tillverkare, japanska Amada. Företaget bildades 1991 i Sverige och är beläget i Alingsås. Vi erbjuder ett komplett program av plåtbearbetningsmaskiner. Där ingår CNC-styrda revolverstansmaskiner, laserskärmaskiner, kantpressar, automatiseringsutrustning, gradsaxar, verktygsslipar och mjukvaror.

AMADA Group har varit verksamma i Europa i över 40 år och kombinerar tradition med japansk erfarenhet och bästa europeiska know-how. Ett åtagande som gruppen genomförde genom att 2013 inrätta det europeiska huvudkontoret, AMADA EUROPE.

Det nya huvudkontoret har blivit en samlingspunkt för koncernens europeiska strategier, samordning av synergier mellan filialer och tillhandahåller idag riktade, innovativa lösningar för våra kunder. AMADA har idag 10 filialer i 13 länder i Europa med 8 produktionsanläggningar och 1 500 anställda som betjänar cirka 30 000 kunder.

Välkommen att kontakta oss.

Kontakter

John Wallace
Exportchef
0322 28 50 83
Peter Book
Säljchef
0708 998 673
Per Andersson
Säljare centrala Sverige
0708 998 682
Per Nilsson
Säljare - Söder
0708 998 660
Anders Erixon
Säljare - Verktyg
0708 998 663
Daniel Ljung
(Säljare - Öst och norr)
0708 998 674

Filmer

The Engineering AMADA 2020

The Engineering AMADA 2020
AMADA HFE3i High Tonnage Pressbrake

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-04-24
Riksintag kvar för rörmontörsutbildningEnpelarlyftar från Nimo-KG Lyftmagneter Hydroscand lanserar TruckVacOEM Automatic satsar på plaståtervinning
2025-04-23
Förbättra greppet och säkerheten Möt experterna på platsInspektera med en Ferret!Maskinmässan i ArlandastadVerizon cybersäker­hetsrapport 2025
2025-04-22
Investera smart: Olsons + LVD i samarbeteUpptäck våra mest prisvärda skrivbordShimada-CNC svarvar Laddlösningar för en ren framtidBredel Heavy Duty-pump
2025-04-21
Säkerhet & kvalitet i en internationell marknad
2025-04-18
Återvinningsbolaget firar