Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Attackerna ökar och riktas mot myndigheter

Överbelastningsattacker ökar, AI och moln utnyttjas
Check Point Software meddelar om nya tekniker och trender för överbelastningsattacker, även känt som Distributed Denial of Service (DDoS)-attacks. Cyberkriminella använder sig av AI, djupgående attacker och svagheter i molnet för att göra traditionella säkerhetslösningar mot DDoS-attacker otillräckliga. Attacktypen har ökat med 94 procent det senaste året, efter att ha ökat 48 procent året innan det och det sker allt fler politiskt drivna överbelastningsattacker.

En överbelastningsattack sker genom att översvämma servrar med trafik så att vanliga användare inte kan komma åt tjänsten. Med hjälp av AI kan cyberkriminella automatisera flera kritiska delar och förstora skalan på attacken markant. Vidare använder de svagheter i molntjänster och attackerar djupgående för att orsaka störningar i operativsystem och program. Traditionella säkerhetslösningar för överbelastningsattacker styrs ofta separat från övriga system och då är det vanligt att responstiden är lång och att attacker inte plockas upp.

Check Point Softwares partnerskap med Radware har resulterat i ett överbelastningsskydd som är integrerat i Check Point Softwares ekosystem för cybersäkerhet. Quantom DDoS Protector skyddar organisationers hela nätverk mot överbelastningsattacker och då även enheter som inte har ett eget dedikerat överbelastningsskydd.

­­­­– Nyligen såg vi att Cyber Army of Russia lanserade överbelastningsattacker mot flera svenska hemsidor, säger Mats Ekdahl, säkerhetsexpert på Check Point Software. Gruppen påstår sig ha tagit ner stora svenska myndigheters hemsidor. Det här är ett starkt tecken på att överbelastningsattacker är en del av den ökade hotbilden och måste mötas med största allvar.

Läs mer på Check Point Softwares blogg

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-12-09
Vägen mot digital suveränitet Sprid glädje på företaget i julHem och visningshus i ettHur du förbättrar ditt företags hemsida
2025-12-08
Hur vädret påverkar din inomhusluftkvalitetASSA ABLOY köper Sargent and GreenleafVattenskärning
2025-12-05
KSL Trading växlar uppPluggar och skyddshylsor i industrin Välj rätt nivåsensor för varje vätskaCASE ZZoom och NORDUnet utökar partnerskap
2025-12-04
Phoxi 3D scanner Gen3Meltolit levererar slitplåt med topprestandaStark vidhäftning och hög friktionLär dig mer om transientskyddFörbered hemmet inför vinterrenovering
2025-12-03
Två pastor som täcker alla behov!Driftsäkra kabelkontakterKonstverket sätter färg på MusikhjälpenArkitektur formar framtidens vårdmiljöerVisa och AWS i samarbete
call