Annons
Detaljerad sökning
Logga in
Bli medlem
Annons
Toggle navigation
notes
Logga in
search
account_balance
Företag
concierge
Förfrågan
delivery_truck_speed
Boka frakt
storefront
Köp & Sälj
approval_delegation
Erbjudanden
group_add
Jobb
newspaper
Nyheter
edit_square
Bli medlem
person
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in nyhet/pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
account_balance
Företag
account_balance
Företag
assignment
Register A-Ö
handshake
Agenturer
contract_edit
Registrera grunduppgifter gratis
concierge
Förfrågan
delivery_truck_speed
Boka frakt
storefront
Köp & Sälj
deployed_code
Produkter
precision_manufacturing
Industrimaskiner
forklift
Truckar
front_loader
Entreprenadmaskiner
agriculture
Lantbruksmaskiner
forest
Skogsmaskiner
local_shipping
Transportfordon
gavel
Auktionsobjekt
assignment
Register A-Ö
approval_delegation
Erbjudanden
approval_delegation
Se aktuella erbjudanden
add_box
Skapa erbjudande
mark_email_read
Prenumerera på erbjudanden
group_add
Jobb
group_add
Sök jobb
assignment
Register A-Ö
newspaper
Nyheter
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in nyhet/pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
edit_square
Bli medlem
edit_square
Bli medlem
playlist_add_check
Funktioner när man är inloggad
auto_read_play
Referenser
person
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
Kontakt
Bli medlem
Startsida
/
Nyheter
/
Se senaste nyheter
/
Ljusbild i arbetsbelysning
account_balance
Företag
concierge
Förfrågan
delivery_truck_speed
Boka frakt
storefront
Köp & Sälj
approval_delegation
Erbjudanden
group_add
Jobb
newspaper
Nyheter
edit_square
Bli medlem
person
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in nyhet/pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
Startsida
/
Nyheter
/
Se senaste nyheter
/
Ljusbild i arbetsbelysning
Senaste nytt
- Nyheter inom industrivärlden
Tipsa
Ljusbild i arbetsbelysning
Så väljer du rätt ljus för din applikation
Visa företagsinfo
Att få rätt arbetsbelysning handlar inte bara om hur starkt ljuset är, utan om hur det fungerar i din applikation. Fel ljusbild eller fel placering kan ge sämre sikt, trots att armaturen i sig har hög prestanda. Med arbetsbelysning från Grote och ett mer nyanserat sätt att beskriva ljusprestanda blir det enklare att förstå vad som faktiskt gör skillnad. I denna guide går vi igenom hur ljuset fördelas, hur det förändras över tid och hur du väljer rätt lösning för din applikation.
Vad är ljusbild – och varför räcker inte lumen?
Ljusbild beskriver hur ljuset sprids från en armatur – både i bredd och längd. Det avgör hur stor yta som belyses, hur långt ljuset når och hur jämnt det fördelas över arbetsområdet.
Två armaturer med samma lumen kan därför ge helt olika resultat. En smal ljusbild koncentrerar ljuset och ger lång räckvidd, medan en bred ljusbild sprider ljuset över en större yta med kortare räckvidd.
Det är också anledningen till att lumen inte räcker som enda jämförelsetal. Lumen anger den totala mängden ljus som lämnar armaturen, men säger inget om hur ljuset faktiskt träffar arbetsytan eller hur det upplevs i applikationen.
Dessutom påverkas ljusets prestanda av armaturens optik, linsens utformning och elektronikens effektivitet. Ljuset förändras även när temperaturen i lampan stiger under drift.
För att välja rätt arbetsbelysning behöver du därför inte bara titta på lumen, utan förstå hur ljuset fördelas och fungerar i praktiken.
R.I.E – ett mer rättvisande sätt att förstå ljus
För att ge en mer korrekt bild av hur en arbetslampa faktiskt presterar har Grote utvecklat klassificeringssystemet R.I.E, som står för Raw, Instant-On och Effective. Systemet visar hur ljuset förändras från teoretisk maxnivå till stabil drift och gör det möjligt att skilja mellan en lampas potential och dess faktiska prestanda i användning. Detta ger ett mer praktiskt beslutsunderlag, där fokus ligger på det ljus du faktiskt har tillgång till i din applikation.
Raw (R) – teoretisk maxnivå
Raw-värdet representerar den maximala mängden ljus som LED-dioderna kan producera under optimala förhållanden. Det baseras på diodernas kapacitet och antalet dioder i armaturen och beskriver därmed lampans fulla potential.
I verkligheten uppstår dock alltid förluster när ljuset passerar genom armaturen. En del av ljuset absorberas eller sprids i linsen, en del reflekteras bort i konstruktionen och elektronikens effektivitet påverkar hur mycket ljus som faktiskt levereras.
Det innebär att den ljusmängd som når arbetsytan alltid är lägre än Raw-värdet. Raw är därför det högsta värdet i klassificeringen, men samtidigt det minst representativa för hur lampan presterar i praktiken.
Instant-On (I) – ljuset vid uppstart
Instant-On visar hur mycket ljus lampan ger i det ögonblick den tänds. Vid uppstart arbetar komponenterna under optimala förhållanden, vilket gör att ljuset är som starkast.
När lampan har varit igång en stund förändras förutsättningarna. Temperaturen i elektroniken ökar, vilket påverkar effektiviteten och gör att ljusnivån sjunker något innan den stabiliseras. Detta är en naturlig egenskap hos LED-teknik.
Instant-On-värdet visar därför ett initialt läge – men inte hur lampan presterar under kontinuerlig drift.
Effective (E) – ljuset i verklig drift
Effective-värdet visar ljusnivån efter att lampan har varit i drift under en längre tid, vanligtvis omkring 30 minuter. Vid denna punkt har systemet nått stabil arbetstemperatur och ljuset har stabiliserats.
Detta är det mest relevanta värdet eftersom det motsvarar verkliga arbetsförhållanden. Det visar den ljusnivå du faktiskt kan räkna med i kontinuerlig drift och ger därmed en rättvis bild av lampans prestanda.
När du jämför arbetsbelysning är det därför Effective-värdet du bör utgå från.
Vilken ljusbild passar din applikation?
Valet av ljusbild avgör hur effektiv din arbetsbelysning blir. Olika arbetsmoment ställer olika krav på hur ljuset ska fördelas, och i många fall är det en kombination av flera ljusbilder som ger bästa resultat.
En felaktigt vald ljusbild kan leda till mörka zoner, begränsad sikt eller bländning, även om ljusmängden i sig är hög. Genom att anpassa ljusbilden efter applikationen säkerställer du att ljuset verkligen gör nytta.
Flood – balanserad arbetsbelysning
Flood är en av de mest använda ljusbilderna och fungerar ofta som bas i en belysningslösning. Den ger en bred och jämn spridning av ljuset över området framför och runt maskinen, vilket skapar en tydlig och sammanhängande arbetsyta.
Denna typ av ljusbild gör det lättare att samtidigt uppfatta både detaljer och omgivning och minskar därmed risken för skuggor och mörka zoner. Flood används därför ofta vid arbete nära maskinen, exempelvis vid service, lastning eller arbete kring redskap.
Wide Flood – maximal bredd
Wide Flood prioriterar maximal spridning i sidled och används när stora arbetsytor behöver belysas jämnt. Ljuset sprids över en mycket bred yta, vilket ger god överblick även i ytterkanterna av arbetsområdet.
Eftersom ljuset fördelas över en större yta blir räckvidden kortare, vilket gör att denna ljusbild främst lämpar sig för arbete nära maskinen. Den är särskilt effektiv på maskiner med stor arbetsbredd där hela arbetsområdet behöver vara upplyst.
Spot – fokuserad räckvidd
Spot koncentrerar ljuset till en smal ljusbild (ljuskägla), vilket ger hög ljusintensitet och lång räckvidd. Detta gör det möjligt att se långt fram och identifiera objekt eller hinder på avstånd.
Eftersom ljuset är koncentrerat blir området utanför den riktade ljusbilden mindre upplyst. Spot används därför sällan som ensam lösning, utan kombineras ofta med bredare ljusbilder för att skapa en balanserad belysning.
Trapezoid – anpassad för körning
Trapezoid är utformad för rörelse och transport och ger en låg och bred ljusbild riktad mot marken framför fordonet. Denna utformning gör det lättare att uppfatta underlaget och minskar risken för bländning och reflektioner i exempelvis damm, regn eller dimma.
Ljusbilden är särskilt lämplig vid körning mellan arbetsområden eller i miljöer där sikten är begränsad.
TractorPlus – kombinerad ljusbild
TractorPlus kombinerar egenskaper från både Flood och Spot och ger därmed både bredd och räckvidd i samma ljusbild. Resultatet blir en mer mångsidig lösning som fungerar i flera olika arbetsmoment.
Denna ljusbild är särskilt användbar i applikationer där behoven varierar och där samma belysning ska fungera både vid arbete nära maskinen och vid förflyttning.
Hur placering påverkar ljusbilden
Ljusbilden påverkas inte bara av armaturen, utan även av hur den installeras. Placeringen avgör hur ljuset träffar arbetsytan och hur effektivt det utnyttjas.
En högre montering ger bredare spridning och bättre överblick, medan en lägre placering ger mer koncentrerat ljus nära marken. Även små justeringar av vinkeln kan göra stor skillnad i hur ljuset upplevs.
Felaktig placering kan leda till bländning, skuggor eller ojämn belysning. Rätt installation däremot säkerställer att ljuset används optimalt och ger bästa möjliga arbetsförhållanden.
Så säkerställer du rätt belysning i praktiken
Att välja rätt arbetsbelysning handlar i grunden om att förstå hur belysningen fungerar i din applikation. Det räcker inte att utgå från lumen – du behöver ta hänsyn till både ljusbild, verklig ljusprestanda och hur armaturen placeras.
Ett vanligt misstag är att välja en lösning med hög ljusstyrka men fel spridning, eller att inte anpassa belysningen efter arbetsmomentet. Resultatet blir ofta sämre sikt trots att förutsättningarna på pappret ser bra ut.
Genom att istället utgå från hur ljuset fördelas och används i praktiken kan du säkerställa en lösning som ger rätt sikt, högre säkerhet och en mer effektiv arbetsmiljö.
Vi hjälper dig hela vägen
På OEM Automatic hjälper vi dig att välja rätt arbetsbelysning utifrån din applikation och dina krav. Vi har lång erfarenhet av att hjälpa kunder inom industri och fordon att dimensionera rätt belysningslösning.
Kontakta oss så hjälper vi dig att ta fram en lösning med rätt ljusbild och prestanda för din applikation.
2026-04-17
-
Industritorget
Kontaktinformation
OEM Automatic AB
075-24 24 100
Se hemsida
Skicka e-post
Kontakter
Filmer
Karta
Skriv ut
Tipsa
Postadress
Box 1011
57328 Tranås
Besöksadress
Dalagatan 4
57342 Tranås
Region
Tranås
Jönköpings län
Sverige
Organisationsnummer:
556187-1012
Grundat:
1974
Anställda:
200
Kontakter
Filmer
Karta
Välkommen till OEM Automatic AB!
Vi strävar efter att vara en av de ledande aktörerna i norra Europa inom försäljning av komponenter för industriautomation. Vi fungerar som våra leverantörers sälj- och marknadsorganisation på den svenska marknaden.
Genom vår marknadsnärvaro, kunskap och service tillför vi ett mervärde till produkterna och blir på så sätt en värdeskapande länk mellan tillverkare och kunder.
arrow_downward
Se nedan för mer information om vår verksamhet.
Skicka förfrågan
Företagets tjänster/produkter
Datorutrustning & Mjukvara
:
Industridatorer
Elektromekaniska tjänster/produkter
:
Elautomation
,
Elkablage
,
Energikontroll
,
Frekvensomriktare
,
Kopplingsutrustning
,
Manöverpaneler
,
PLC-system
,
Reläer
,
Styr och reglerteknik
,
Transformatorer
Elmaterial
:
AC/DC-omvandlare
,
Arbetsbelysning
,
Automatsäkringar
,
Batteribackup
,
DC/DC-omvandlare
,
DC-källor
,
Digitala displayer
,
Elkablar
,
Fjärrstyrsystem
,
Frekvensmätare
,
Frekvensomriktare
,
Förskruvningar
,
Genomföringar
,
Gränslägesbrytare
,
Induktorer
,
Kabelkedjor
,
Kabelutrustning
,
Kabelverktyg
,
Kablage
,
Kanalskenor
,
Kapslingar
,
Kontaktdon
,
Kontaktorer
,
Kraftfilter
,
Magnetventiler
,
Manometer
,
Membranswitchar
,
Mikrobrytare
,
Mjukstartare
,
Motorskydd
,
Nivåvippor
,
Positionsgivare
,
Reglerprodukter
,
Regulatorer
,
Reläer
,
Sensorer
,
Signalomvandlare
,
Skärmad slang
,
Spiralslang
,
Strömställare
,
Switchregulatorer
,
Tidur-elektromekaniska
,
Tidur-mekaniska
,
Transformatorer
,
Tryckgivare
,
Tröga säkringar
,
Överspänningsskydd
Fordonsutrustning
:
Backkamera
,
LED Strålkastare
,
Monteringsmaterial
,
Reglage
Industriautomation
:
Automationsutrustning
,
Avsyningssystem
,
Förarlösa truckar
,
Robotautomation
,
Styrsystem
,
Visionsystem
Processutrustning för livsmedelsindustrin
:
CIP-system
,
Separatorer
,
Tryckmätare
Produkter
:
Belysning
,
Gasfjädrar
,
Givare
,
Gångjärn
,
Hydraulcylindrar
,
Hydraulik
,
LED-strålkastare
,
Lås & Beslag
,
Låsspakar
,
Magneter
,
Maskinkomponenter
,
Maskinskydd/Maskinsäkerhet
,
Mekaniska låssystem
,
Pneumatik
,
Reglerventiler
,
Regulatorer
,
Sugkoppar
,
Tryckluft
,
Vakuumkomponenter
,
Ventiler
Certifieringar
ISO 14001:2015 – ISO 9001:2015
Kontakter
Markus Hyltbring
Marknadschef
070-6553093
Skicka e-post
LinkedIn profil
Nyheter med koppling till företaget
Realtidsbaserad LiDAR
20
26
0
5
2
9
Exakt 3D - Perception
Trött på givare som skadas i tuffa miljöer?
20
26
0
5
2
7
Induktiva givare helt i metall för krävande miljöer
Vatten & Avlopp - Pålitligt & Precist
20
26
0
5
2
7
Driftsäkra lösningar för VA-processer
20
26
0
5
1
3
Fokus på mer än bara teknik
20
26
0
5
1
1
Radiostyrning för industrin
20
26
0
5
0
8
Kabelgenomföring eller förskruvning
20
26
0
5
0
4
Industriell analys med hyperspektral vision
20
26
0
4
2
9
Utbildning med Gimatic
20
26
0
4
2
4
Effektivare säkerhetsradar med ny mjukvara
20
26
0
4
2
4
Få ut mer av din robot
20
26
0
4
2
2
Hållbarhetsrapport visar vägen framåt
20
26
0
4
1
7
Ljusbild i arbetsbelysning
20
26
0
4
1
5
Nya krav på kylaggregat
20
26
0
4
1
5
Så väljer du rätt skyddsslang
20
26
0
4
1
0
Pneumatikkompetens stärker kundnyttan
20
26
0
4
0
9
SLIMLINE NEO - Framtidssäker kylare
20
26
0
4
0
8
Vi samlade industrin kring cybersäkerhet
20
26
0
4
0
8
Starkare tillsammans
20
26
0
4
0
7
När överblick och precision möts
20
26
0
3
3
1
Säkerhetsrelä för direkt maskinmontage
Filmer
Hallå där med Pierre Bengtsson
Hallå där med Pierre Bengtsson
Hallå där med Johan Lind
Hallå där med Johan Löfgren
Produktpresentation - Aventics pneumatiksortiment
Produktpresentation - Inxpect Radarsystem
Produktpresentation - Industriell LED-belysning från Sangel
Produktpresentation - Välj rätt dykrör
Produktpresentation - Partex märkmaskin EOS2
SENASTE NYTT
- Nyheter inom industrivärlden
Tipsa
Hur mycket kostar ett strömavbrott för ert företag?
20
26
0
6
0
1
Strömavbrott är vanligare än många tror
KR AGILUS ultra för låga laster
20
26
0
6
0
1
Erbjuder hög flexibilitet i användningen
HibouAir automatiserar ventilationen
20
26
0
6
0
1
Styrs av luftkvalitetsdata i realtid
Sista Saab-bilarna från fabriken sålda
20
26
0
6
0
1
För mer än en miljon kronor
Besegra infektioner med vakuum
20
26
0
5
2
9
Rätt förhållande för varje vaccin
Spänningsfall i bilens elsystem
20
26
0
5
2
9
Därför fungerar inte utrustningen
Apex Import AB blir svensk distributör
20
26
0
5
2
9
Tar in Bridgehills brandfiltar till Sverige
Friskluft vid svetsning
20
26
0
5
2
9
I små och stora arbeten
Realtidsbaserad LiDAR
20
26
0
5
2
9
Exakt 3D - Perception
Méca-Précis effektiviserar kontrollprocesserna
20
26
0
5
2
9
Robotiserade mätceller optimerar mätningen
Ny plattform för måleriföretag
20
26
0
5
2
9
Sparar tid och ökar intäkterna
Trädagars samlar träbearbetningsbranschen
20
26
0
5
2
8
Teknik, automation och lösningar i drift
Gravlund stärker fitnessbranschen
20
26
0
5
2
8
Hållbara lösningar ger längre livslängd
Snabba leveranser för förändrade behov
20
26
0
5
2
8
Inredning på plats när den behövs
Golvbrunnstillverkare bygger om
20
26
0
5
2
8
Investerar i showroom och bättre arbetsmiljö
Här tappar många företag energi
20
26
0
5
2
8
Trots lagkrav på kartläggning
Skicka in pressmeddelande
Populära artiklar
Senaste veckan
Senaste månaden
Apex Import AB blir svensk distributör
Spänningsfall i bilens elsystem
FPT Industrial visar upp marina motorer
Här tappar många företag energi
Trädagars samlar träbearbetningsbranschen
Ny plattform för måleriföretag
Boschert Gizelis lanserar hybrid kantpress
Fyra Pilotcar PC-2 levererade till industrikund
Precision möter säkerhet
Méca-Précis effektiviserar kontrollprocesserna
Apex Import AB blir svensk distributör
Spänningsfall i bilens elsystem
FPT Industrial visar upp marina motorer
Här tappar många företag energi
Trädagars samlar träbearbetningsbranschen
Ny plattform för måleriföretag
43 länder följer med spänning
Boschert Gizelis lanserar hybrid kantpress
Fyra Pilotcar PC-2 levererade till industrikund
Precision möter säkerhet
Nya fördelarskåp för säkrare installationer
20
26
0
5
2
8
Precision möter säkerhet
20
26
0
5
2
8
Ny digital lösning för byggbranschen
20
26
0
5
2
8
Cognizant och OpenAI i nytt samarbete
20
26
0
5
2
8
Exoskelett avlastar i glasproduktionen
20
26
0
5
2
7
Fyra Pilotcar PC-2 levererade till industrikund
20
26
0
5
2
7
Boschert Gizelis lanserar hybrid kantpress
20
26
0
5
2
7
Stabilare färgkvalitet för ABS-plast
20
26
0
5
2
7
Trött på givare som skadas i tuffa miljöer?
20
26
0
5
2
7
Seco Tools förbättrar ER HP-hylschuckar
20
26
0
5
2
7
Crystal Alarm tecknar avtal med Västvatten
20
26
0
5
2
7
Jungheinrichs PowerCube
20
26
0
5
2
7
Vatten & Avlopp - Pålitligt & Precist
20
26
0
5
2
7
I en komplett företagsprofil ingår
Logotyp
Kontaktuppgifter
Kontaktpersoner
Verksamhetsbeskrivning
Tjänster & Produkter
Nyheter
Filmer
Länkar: Hemsida, Facebook, Instagram, LinkedIn m.fl.
Filer (t.ex. pdf)
Agenturer
Certifieringar
Karta
Se exempel på ett tjänsteföretags profil:
Gnosjö Automatsvarvning AB
Se exempel på ett företag som säljer produkter:
AJ Produkter AB
Lagerfilsöverföring för Köp & Sälj
Gör som ex.
Gnosjö Maskin & Verktyg AB
, publicera alla
era produkter på en gång genom lagerfilsöverföring.
Ladda ner information/kravspecifikation för lagerfilsöverföring här »
Accesspaket för Köp & Sälj
Vi kan erbjuda er en färdigbyggd lösning som automatiskt skickar över produkterna till er egna hemsida, så att ni slipper lägga in dessa manuellt. Produkten som vi kallar för Accesspaket är dessutom responsiv, d.v.s. mobilanpassad, för att kunderna alltid ska kunna se era objekt på ett bra sätt.
För mer information, vänligen kontakta vår support så kan de berätta mer kring våra funktioner och vad dessa innebär.
Se ex. på
DeWi ABs hemsida
.
call
X
Välkommen att kontakta oss
Kontaktuppgifter
account_balance
Industritorget Sweden AB
call
+46 35 260 32 00
alternate_email
Skicka e-post
i
Vi finns här för dig på vardagar mellan
08:00 - 17:00
och hjälper dig att komma i kontakt med rätt person.
Gå till kontakta oss