Annons
Detaljerad sökning
Logga in
Bli medlem
Annons
Toggle navigation
notes
Logga in
search
account_balance
Företag
concierge
Förfrågan
delivery_truck_speed
Boka frakt
storefront
Köp & Sälj
approval_delegation
Erbjudanden
group_add
Jobb
newspaper
Nyheter
edit_square
Bli medlem
person
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
account_balance
Företag
account_balance
Företag
assignment
Register A-Ö
handshake
Agenturer
contract_edit
Registrera grunduppgifter gratis
concierge
Förfrågan
delivery_truck_speed
Boka frakt
storefront
Köp & Sälj
deployed_code
Produkter
precision_manufacturing
Industrimaskiner
forklift
Truckar
front_loader
Entreprenadmaskiner
agriculture
Lantbruksmaskiner
forest
Skogsmaskiner
local_shipping
Transportfordon
gavel
Auktionsobjekt
assignment
Register A-Ö
approval_delegation
Erbjudanden
approval_delegation
Se aktuella erbjudanden
add_box
Skapa erbjudande
mark_email_read
Prenumerera på erbjudanden
group_add
Jobb
group_add
Sök jobb
assignment
Register A-Ö
newspaper
Nyheter
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
edit_square
Bli medlem
edit_square
Bli medlem
playlist_add_check
Funktioner när man är inloggad
auto_read_play
Referenser
person
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
Kontakt
Bli medlem
Startsida
/
Nyheter
/
Se senaste nyheter
/
Automatiserad övervakningsdata nödvändigt
account_balance
Företag
concierge
Förfrågan
delivery_truck_speed
Boka frakt
storefront
Köp & Sälj
approval_delegation
Erbjudanden
group_add
Jobb
newspaper
Nyheter
edit_square
Bli medlem
person
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
Startsida
/
Nyheter
/
Se senaste nyheter
/
Automatiserad övervakningsdata nödvändigt
Senaste nytt
- Nyheter inom industrivärlden
Tipsa
Automatiserad övervakningsdata nödvändigt
När NIS2 knackar på dörren
Under de senaste åren har vi sett flera regelverk som ska bidra till ökad säkerhet och tydligare ansvarsfördelning. EU har tagit täten med införandet av GDPR och snart är det dags för
cybersäkerhetsdirektivet NIS2
som ska vara infört om mindre än ett år.
NIS2 är EU:s, om inte världens, hittills mest omfattande cybersäkerhetsdirektiv. Det är en vidareutveckling av en förordning som ursprungligen infördes 2016 för att skärpa kraven på riskhantering och rapportering av cybersäkerhetsincidenter. För verksamheter som inte följer reglerna väntar hårda straff. NIS2 ska införas i nationell lag senast den 17 oktober 2024.
NIS2 ska också göra att organisationer kan skydda sig bättre mot cyberattacker. Samtidigt är de strikta kraven avskräckande, särskilt för de sektorer och organisationer som inte tidigare varit tvungna att följa så stränga regler.
Till exempel har NIS2 mycket snäva tidsfrister för att rapportera cybersäkerhetsincidenter. Organisationer blir skyldiga att utfärda en första varning om en cybersäkerhetsincident inom 24 timmar. Sedan måste man komma med en mer detaljerad redogörelse inom 72 timmar – där ska också ingå en första bedömning av händelsens påverkan och sannolikhet för intrång. En slutlig rapport ska lämnas in efter en månad och visa vilka lärdomar som kan dras från tidigare händelser.
Med den nuvarande hotbilden är dessa tidsfrister nästan omöjliga att uppfylla om säkerhetsteam inte har rätt verktyg.
Den egna organisationen räcker inte till
När verksamheter står inför nya säkerhetskrav är den första reaktionen ofta att sätta in fler människor som ska ta sig an arbetet. Men även om det är viktigt att ha rätt kompetens på plats för att uppnå och upprätthålla regelefterlevnad är det inte en långsiktig eller hållbar lösning. Det finns helt enkelt inte tillräckligt med säkerhetsspecialister att tillgå. NIS2 kommer att förvärra den kompetensbristen ytterligare på grund av det stora antalet berörda organisationer. De företag som har råd att anställa stora säkerhetsteam kommer att suga upp all tillgänglig kompetens för att hantera kraven. Övriga verksamheter har små chanser att hävda sig i den konkurrensen.
Komplexiteten i multimolnmiljöer och molnbaserade leveranser lägger till ytterligare en utmaning för NIS2-efterlevnad. De förändrar dramatiskt sättet som säkerhetsteam behöver ta sig an arbetet med cybersäkerhet. Programvaruutveckling sker i dag kontinuerligt, med fler releaser och kortare testcykler för säkerhetsteamen. Som ett resultat är det mer sannolikt att man missar sårbarheter.
Forskning har visat
att endast 50 procent av CISO:er är helt säkra på att deras programvara har testats för sårbarheter innan den lanseras i produktion.
Automation kan snabbt ge en överblick
För att ha en chans att uppfylla kraven i NIS2 och skapa robusta funktioner för sårbarhets- och incidenthantering måste man optimera och automatisera säkerhetsanalyser och rapporteringsprocesser.
– I praktiken är det omöjligt att med manuella metoder leverera den detaljnivå och noggrannhet om cybersäkerhetsincidenter som NIS2 kräver inom de satta tidsramarna. Organisationer behöver realtidsdata om sin säkerhetsstatus och en helhetsvy över sin hybrid-, multimolnmiljö, säger Ben Todd, RVP Security Solutions, EMEA, Dynatrace.
– För att bedöma allvaret och följderna av olika incidenter måste man kunna kombinera säkerhetsarbetet med övervakningsdata och automatisera sårbarhetsanalyser. Med den kunskapen kan säkerhetsansvariga se vilka åtgärder som krävs och identifiera vilka system som har påverkats under en incident. Då kan organisationen också se hur man triagerar och löser problem, vilket hjälper dem att agera snabbt. Men för att samla in all den information som krävs inom tidsramen för NIS2, måste säkerhetsteam automatisera sina processer och generera rapporter och incidentmeddelanden, fortsätter Ben Todd.
Att gå längre än bara regelefterlevnad
Organisationer behöver också se hur de kan gå längre än att bara uppfylla NIS2-efterlevnad. I stället för att bara fokusera på att upptäcka och rapportera problem i produktionen bör de ha som mål att förebygga dem. Exempelvis genom att tidigarelägga valda tester och processer som gör säkerheten till en naturlig komponent i utvecklingslivscykeln för programvara.
Säkerhets- och utvecklingsteam kan samarbeta för att se till att programvaran i ett tidigt skede inte går vidare om inte båda teamen är övertygade om att den är säker. Automatiserade kvalitets- och säkerhetsfunktioner är ett bra sätt att ta bort den manuella arbetsinsatsen som vanligtvis krävs i den processen. Genom att kombinera dessa funktioner med övervakningsdata kan sårbarheter eller fel upptäckas automatiskt. Det ger utvecklarna en chans att lösa dem innan koden flyttas till nästa leveranssteg.
– Tidpunkten för införandet av NIS2 närmar sig snabbt och med de krav som ställs har organisationer inte råd att vara långsamma med att svara. Ansvariga myndigheter kommer med största sannolikhet bara att fortsatt skärpa cybersäkerheten. Företag behöver därför agera genom att se till att de har den överblick och de verktyg de behöver för att ligga steget före det nya regelverket, avslutar Ben Todd.
2023-11-21
-
Industritorget
SENASTE NYTT
- Nyheter inom industrivärlden
Tipsa
Logistik utan gränser
20
26
0
3
0
9
Kapacitet, ergonomi och flexibilitet i fokus
Autonom tusenkonstnär sätter ny standard
20
26
0
3
0
9
Renrumsroboten KMR iisy CR i fokus
Välkommen på cybersäkerhetsevent i Tranås
20
26
0
3
0
9
Experter delar insikter och lösningar
Hörle Wire om besparingar med DAZOQ EI
20
26
0
3
0
6
Så sänks effekttoppar och energikostnader
Kraftig tillväxt för fordon på Klaravik
20
26
0
3
0
6
Upp 75 procent på en månad
Effektiva taklyft i Värmland
20
26
0
3
0
6
TRP-plåt och isolering lyftes säkert
En arbetsplats där människor trivs
20
26
0
3
0
6
– vad är hemligheten?
Så säkerställs elektronik i moderna system
20
26
0
3
0
6
Genom emissionsmätningar och immunitetsprov
Bygg din egen ventilterminal
20
26
0
3
0
6
Möt AVENTICS XV-serien
Fler AI-datorer med Ryzen AI 400‑serien
20
26
0
3
0
6
Ny generation för AI-prestanda
Soft Touch AB lanserar NXG
20
26
0
3
0
5
Nytt varumärke för skyddshandskar
Meltolit AB på Underhållsmässan
20
26
0
3
0
5
Ställer ut med WAAMLABZ
Gummipackningar i exotiska material
20
26
0
3
0
5
Tätningar i Viton för krävande miljöer
SimplyConnect för flexibla rörsystem
20
26
0
3
0
5
För butik, inredning och proffsmiljöer
Uppgraderad säkerhets-PLC
20
26
0
3
0
5
Nu med integrerad FSoE-master
FPT Industrial på CONEXPO
20
26
0
3
0
5
Visar lösningar för byggindustrin
Flexibilitet när Gävle sjukhus byggs ut
20
26
0
3
0
5
Utbyggnad möter framtidens vårdbehov
Elektrisk ventil från SMC Corporation
20
26
0
3
0
4
Justera cylinderns hastighet enkelt
Öka säkerheten med Panduits cable cleats
20
26
0
3
0
4
Ett säkerhetsbälte för dina kablar
WEG visar energilagring på EnergyWeek 2026
20
26
0
3
0
4
Innovativa lösningar för framtidens energi
Garrett Motion lanserar MAXLIFE
20
26
0
3
0
4
Ny serie för ökad hållbarhet
Låg kontorsnärvaro binder miljonbelopp
20
26
0
3
0
4
Ny lokalstrategi krävs
Palo Alto Networks utser ny Vice President
20
26
0
3
0
4
Ansvarar för Norden och Baltikum
Xiaomi breddar AIoT för aktiv vardag
20
26
0
3
0
4
Smarta produkter för liv i rörelse
Full fart från skiss till färdig detalj
20
26
0
3
0
3
Snabba prototyper varje vecka
Werinova sparade 800 000 kWh
20
26
0
3
0
3
Sänkt energiförbrukning med smart övervakning
Känslan när allt bara funkar
20
26
0
3
0
3
Upptäck nyheter och smarta lösningar
Octave lanserar ny varumärkesidentitet
20
26
0
3
0
3
Siktar på att frigöra intelligens i skala
Red Hat och Telenor stärker suverän AI
20
26
0
3
0
3
Satsar på AI i produktion
Cirkulära förpackningar minskar miljöpåverkan
20
26
0
3
0
3
Mer återvunnet material i omlopp
Xiaomi Presenterar Xiaomi 17-serien
20
26
0
3
0
3
En ny era för mobil bildbehandling
När millimetrar möter estetik – precisionens roll i modern möbelproduktion
20
26
0
3
0
2
Möbelindustrin förknippas ofta med design, materialval och formgivning. Men bakom varje stol, bord eller specialanpassad inredningslösning finns en produktionskedja där precision är avgörande.
Förbered lagret inför 2026
20
26
0
3
0
2
Optimera flöden och säkra kapacitet
Varför rätt motor avgör hela arbetsdagen
20
26
0
3
0
2
Motorn bakom maskinen
Så skapar du en säkrare arbetsmiljö
20
26
0
3
0
2
Gasdetektering för en säkrare arbetsmiljö
Vattenkyld lasersvetsning i praktiken
20
26
0
3
0
2
Så fungerar en vattenkyld lasersvets
Elmia Produktionsmässor 19–22 maj 2026
20
26
0
3
0
2
Nordens största affärsplats för industriproduktion
Skicka in pressmeddelande
Populära artiklar
Senaste veckan
Senaste månaden
Låg kontorsnärvaro binder miljonbelopp
Kraftig tillväxt för fordon på Klaravik
SimplyConnect för flexibla rörsystem
Hörle Wire om besparingar med DAZOQ EI
Fler AI-datorer med Ryzen AI 400‑serien
Bygg din egen ventilterminal
En arbetsplats där människor trivs
Så säkerställs elektronik i moderna system
Effektiva taklyft i Värmland
Öka säkerheten med Panduits cable cleats
Rekordförsäljning för baklastare
När internlogistiken bromsar produktionen – det dolda lönsamhetstappet i industrin
Låg kontorsnärvaro binder miljonbelopp
Kraftig tillväxt för fordon på Klaravik
SimplyConnect för flexibla rörsystem
Snart 20 år i samarbete med EU Robotservice
Hörle Wire om besparingar med DAZOQ EI
Fler AI-datorer med Ryzen AI 400‑serien
Bygg din egen ventilterminal
En arbetsplats där människor trivs
Xiaomi Pad 8 Serien
20
26
0
3
0
2
Zoom lanserar Virtual Agent 3.0
20
26
0
3
0
2
Cellnex rapporterar årsresultat 2025
20
26
0
3
0
2
Hälften redo för lönetransparens
20
26
0
3
0
2
Så bygger industrin långsiktig konkurrenskraft
20
26
0
2
2
8
Vanliga misstag vid investering i svetsutrustning
20
26
0
2
2
8
Livsmedelsindustrins dolda risk:
20
26
0
2
2
8
Öppet hus hos Scantruck i Rosersberg
20
26
0
2
2
7
Större produktion kräver större laserskärmaskiner
20
26
0
2
2
7
Snedskurna kugghjul för effektiv drift
20
26
0
2
2
7
När hydrauliken börjar tappa prestanda
20
26
0
2
2
7
Lim för metall, plast och trä
20
26
0
2
2
7
När mörkret blir en arbetsmiljörisk
20
26
0
2
2
7
Tillbehör och slitdelar för MIG/MAG och TIG
20
26
0
2
2
7
Tre vanliga misstag vid val av transmission
20
26
0
2
2
7
Hur du framtidssäkrar ett enskilt avlopp
20
26
0
2
2
7
Fördelarna med en lasersvetsmaskin
20
26
0
2
2
7
Olsons levererar LVD-kantpress till Robotec
20
26
0
2
2
7
Dotterbolagets rekordaffär
20
26
0
2
2
7
Från ambition till effekt
20
26
0
2
2
7
Så väljer du rätt RAM-fäste
20
26
0
2
2
7
Klaravik bryter ny mark
20
26
0
2
2
7
CatalyzO2 lanserar ny DO-sensor
20
26
0
2
2
7
Cognizant och Wallenius Wilhelmsen tecknar avtal
20
26
0
2
2
7
Nytt samarbete för centimeterprecision
20
26
0
2
2
7
Red Hat och NVIDIA lanserar AI-plattform
20
26
0
2
2
7
OEM Automatic på mässåret 2026
20
26
0
2
2
6
Månadens lagermaskin
20
26
0
2
2
6
Mätning för hållbarhet
20
26
0
2
2
6
Fem funktioner i en maskin
20
26
0
2
2
6
Gravlund investerar i sina kunder
20
26
0
2
2
6
Kingston på marsmässor
20
26
0
2
2
6
Spa når nya höjder
20
26
0
2
2
6
Southco lanserar fällbart kompressionslås
20
26
0
2
2
6
Flir och UE Systems visar helhetslösning
20
26
0
2
2
6
2026-02-25
Avancerade rörsystem och tankar
Snart 20 år i samarbete med EU Robotservice
Rökutsug avgörande för svetsventilation
Seal Partner – En del av Teknikprodukter
Soft Touch AB blir officiell Jokasafe-representant
2026-02-24
En snabb lösning när det brinner i knutarna
Ergonomi för hela arbetsplatsen
2026-02-23
Smartare användning av lagerytor
DGJ Engineering stärker sin tillverkningskapacitet
Vinterdrift utan avbrott
Rekordförsäljning för baklastare
AI och molnteknik räddar korallrev
2026-02-22
När internlogistiken bromsar produktionen – det dolda lönsamhetstappet i industrin
När precision blir en konkurrensfaktor i tung industri
2026-02-20
Laserkraft sparade 520 000 kWh per år
Tryckluftspoolen AB din trygga partner i tryckluft
Hur många luftkvalitetssensorer per byggnad?
SLIMLINE NEO – redo för nya EU-krav
Engångshandskar för professionellt bruk
I en komplett företagsprofil ingår
Logotyp
Kontaktuppgifter
Kontaktpersoner
Verksamhetsbeskrivning
Tjänster & Produkter
Nyheter
Filmer
Länkar: Hemsida, Facebook, Instagram, LinkedIn m.fl.
Filer (t.ex. pdf)
Agenturer
Certifieringar
Karta
Se exempel på ett tjänsteföretags profil:
Gnosjö Automatsvarvning AB
Se exempel på ett företag som säljer produkter:
AJ Produkter AB
Lagerfilsöverföring för Köp & Sälj
Gör som ex.
Gnosjö Maskin & Verktyg AB
, publicera alla
era produkter på en gång genom lagerfilsöverföring.
Ladda ner information/kravspecifikation för lagerfilsöverföring här »
Accesspaket för Köp & Sälj
Vi kan erbjuda er en färdigbyggd lösning som automatiskt skickar över produkterna till er egna hemsida, så att ni slipper lägga in dessa manuellt. Produkten som vi kallar för Accesspaket är dessutom responsiv, d.v.s. mobilanpassad, för att kunderna alltid ska kunna se era objekt på ett bra sätt.
För mer information, vänligen kontakta vår support så kan de berätta mer kring våra funktioner och vad dessa innebär.
Se ex. på
DeWi ABs hemsida
.
call
X
Välkommen att kontakta oss
Kontaktuppgifter
account_balance
Industritorget Sweden AB
call
+46 35 260 32 00
alternate_email
Skicka e-post
i
Vi finns här för dig på vardagar mellan
08:00 - 17:00
och hjälper dig att komma i kontakt med rätt person.
Gå till kontakta oss