Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

CASE Z

Hotellbar i Stockholms skärgård
Diac Metall AB skapar hotellbar inspirerad av lotsbåtar – ett projekt där design, konstruktion och logistik möts
När ett hotell i Stockholms skärgård sökte en bar med tydlig marin identitet föll valet på Diac Metall AB för att realisera visionen. Inspirationen hämtades från lotsbåtarnas robusta karaktär: grova fartygsplåtar, markerade nitar och en känsla av funktionell råhet. Uppdraget var lika kreativt som utmanande – och krävde både smart konstruktion och logistisk precision.

Designprocessen – att översätta lotsbåtens formspråk
Projektet tog sin början med en samling inspirationsbilder: lotsbåtar i olika miljöer och ett särskilt foto av nitförsedd plåt. Kunden tog fram grundmått och en övergripande ritning, och utifrån detta utvecklade Diac Metall AB en komplett konstruktionsritning för baren.

Resultatet blev en design där fartygsplåt, stora nitskallar och ett karakteristiskt bartorn – utformat som en fyr och utrustat med LED-belysning – tillsammans skapar ett tydligt maritimt uttryck.

Nitskallarna – en liten men avgörande komponent
Kunden framhöll tidigt att nitskallarna var en viktig detalj för helhetskänslan. Ursprungstanken att använda gamla fartygsnitar visade sig opraktisk. Diac Metall AB tog därför fram ett eget alternativ: nyproducerade vagnsbultar som lackerades i specifika kulörer för att perfekt efterlikna originalens estetik. På så vis kunde rätt känsla uppnås utan att kompromissa med funktion, tillgång eller finish.

Utmaningen – en bar ute i skärgården
Det största logistiska hindret var transporten. En bar är inte enkel att flytta – särskilt inte till en ö. Därför designade och producerade Diac Metall AB baren i så stora sektioner som möjligt för effektiv montering, men samtidigt i format som kunde hanteras praktiskt vid lastning på både lastbil och båt.
Alla delar märktes upp för att förenkla kundens arbete vid montering. Väl på plats kunde deras montörer ställa upp baren, fästa de sista nitarna och lyfta bartornet på rätt position utan svårigheter.

Slutresultatet – hantverk, konstruktion och logistik i perfekt balans
Case Z blev ett projekt där Diac Metall AB kombinerade teknisk kreativitet med gedigen hantverksskicklighet och praktisk problemlösning. Resultatet är en hotellbar som både fyller sin funktion och berättar en historia – en tydlig blinkning till lotsbåtarnas robusta formvärld, anpassad för en modern hotellmiljö i hjärtat av Stockholms skärgård.

Kontaktinformation

Postadress
Momarken 7
55650 Jönköping
Besöksadress
Momarken 7
55650 Jönköping
Region
Jönköping
Jönköpings län
Sverige
Organisationsnummer:
556192-8622
Grundat: 1973
Anställda: 27
Diac är ett familjeägt bolag med lång erfarenhet av att hjälpa våra kunder med utveckling och tillverkning. Vi bidrar med kompetens och resurser som omfattar hela kedjan från kunds skiss till färdig produkt levererad till slutkund.

Vår egen verkstad, på 6 000 m2, är försedd med bl.a laserskärmaskin, kantpressar, svetsrobotar, kapmaskiner, monterings-avdelning, lagerutrymmen mm samt en modern miljövänlig pulverlackerings-avdelning. Detta ger oss möjlighet att lösa samtliga behov våra kunder har och bidrar till att vi har kontroll över hela tillverkningen.

Vi är experter på specialtillverkade produkter där vi tillsammans med dig som kund hittar den bästa och effektivaste lösningen. Kanske har du en skiss, eller ibland bara en idé, kring hur du tänkt dig din produkt. Oavsett hur långt du kommit i processen är Diac Metal en partner att lita på. Med all kompetens samlad under ett tak, har vi en mycket nära dialog med dig som kund.
Vi är gärna med i kunders projekt så tidigt som möjligt så att vi kan bidra med all den erfarenhet och kompetens som finns i företaget.

arrow_downwardSe nedan för mer information om vår verksamhet.

Certifieringar

ISO 14001:2004 – ISO 9001:2008

Kontakter

Fredrik Ottosson
036-367866

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2026-02-19
Uteblivna oljekontroller kan skada motornVälkommen på öppet husCisco lanserar nya AI-funktioner
2026-02-18
Plast- eller stålbandning – vad är säkrast?Nya krav på kylaggregatSuccé för nya Crystal Button CB20Fem guider som stärker dina visionsprojektMiniatyrkomponenter via 3D-print
2026-02-17
100 % plant gummilager i toppkvalitetAllt fler bygger med KlaravikKontor vs. HemmaPEAK by HMS NetworksSouthco öppnar fabrik i Chon Buri
2026-02-16
Långsiktigt samarbete som fortsätter utvecklasTillförlitliga lösningar i fokusUppgraderad Nimble­Track Gen2 lanserasMontico utökar svetsutbildning
2026-02-13
LASER COMPONENTS samlar verksamhetenWEG öppnar nytt kontor i FinlandElesa lanserar SUPER-polymerSå väljer du rätt industridatorFPT visar brett lösnings­utbud på Conexpo
call