Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

En hitmaskin till salu

E-Type säljer traktor på Klaravik
Martin “E-Type” Eriksson är inte bara en hitmakare av stora mått. Han älskar också stora maskiner och traktorer. Nu säljer han sin John Deere 6620-traktor som rullat på den nyinköpta gården utanför Vadstena på Klaravik.

Nyligen förvärvade E-Type den ungefär 24 hektar stora gården – och på studs såg han till att fylla laduförrådet med det viktigaste. En redig traktor från Klaravik.

– Det kändes givet. Nu har jag varit “stadsråtta” i tio år, men på min förra gård på Adelsö – som förvisso var större – körde jag en likadan John Deere-traktor dagligen och hanterade en stor mängd balar. Här blev den dock lite överflödig och stor, konstaterar E-Type själv bakgrunden till varför han säljer sin åtta ton tunga 6620-pjäs på Klaravik.

Stora planer för gården
Det nygamla livet på landet är dock här för att stanna.

– Jag trivs fantastiskt bra! Vi har många planer för gården renoverar för fullt och till sommaren kommer vi ha gott om djur kring oss; ankor, får, hönor, med mera, säger E-Type och fortsätter:

– Det känns härligt att också kunna ge barnen en uppväxt med djur på gården och den kärlek och ansvar som kommer med det. Sedan har vi också planer på café och B&B-verksamhet vad det lider. Det känns spännande på alla sätt.

En hjullastare i sikte härnäst?
Men det är inte bara djuren som får honom att gå igång lika bombastiskt som ett signerat E-Type-pyro över lantlivet. Maskiner och traktorer är ett intresse sedan länge.

– Jag älskar maskiner och traktorer. En mindre midjestyrd hjullastare – som kan utföra de sysslor traktorn annars hade gjort – blir nog nästa inköp. Nyligen köpte jag också en “Cheva”-pickup på Klaravik som kommer rulla för diverse gårdssysslor också. Så mycket motorburna grejer blir det, säger E-Type och avslutar med att konstatera:

– Nu är det snickarstället på och det känns skitkul.

Kontaktinformation

Postadress
Tynäs­gatan 10
65216 Karlstad
Region
Karlstad
Värmlands län
Sverige
Organisationsnummer:
556881-8693
Grundat: 2012
Anställda: 190
Välkommen till Klaravik - marknadsplatsen för maskiner, verktyg och fordon.

Klaravik är marknadsplatsen för maskiner, verktyg och fordon. Vi ger företag och privatpersoner möjlighet att köpa begagnade maskiner, verktyg och fordon enkelt, tryggt och till rätt pris. Vårt mål är att förmedla vinnare i alla led. För våra säljande kunder jobbar vi nära med lokal förankring för en ansvarsfull affär. För våra köpare är vi marknadsplatsen som aldrig stannar, alltid med nya relevanta auktioner. Och för samhället bidrar vårt hållbara återbruk till att göra miljön en smula lyckligare. Win-win-win, helt enkelt. Klaravik Sverige & Danmark har 190 anställda, 390 000 registrerade budgivare och varje vecka läggs tusentals nya objekt ut på auktion. 2021 omsatte Klaravik drygt 3 miljarder svenska kronor.

Välkommen att kontakta oss!

Kontakter

Klaravik Kundtjänst
Kundtjänst
054-151304
David Kvicklund
Content Manager
054-774 52 31
Åsa Albinsson
073-523 24 25

Filmer

Klaravik - Så funkar det

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2026-01-07
Ledarskapsskifte hos KNF
2026-01-06
Kompetens och utbildning blir allt viktigare inom lagerarbete Snäckhjul – en viktig komponent i mekanisk kraftöverföring Elpolering får ökad betydelse i branscher med höga renhetskrav
2025-12-30
ATEX-klassat uttags­system för bilindustrinISCAR Sverige i avtal med SohlbergsÄndrade standarder för kulventiler
2025-12-26
TM-Sängar revolutionerar sängindustrin
2025-12-23
Denodo utses till Gartner-ledare 2025FPT mot Dakar 2026Palo Alto och Google stärker molnsäkerhet
call