Annons
Detaljerad sökning
Logga in
Bli medlem
Annons
Toggle navigation
notes
Logga in
search
account_balance
Företag
concierge
Förfrågan
delivery_truck_speed
Boka frakt
storefront
Köp & Sälj
approval_delegation
Erbjudanden
group_add
Jobb
newspaper
Nyheter
edit_square
Bli medlem
person
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in nyhet/pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
account_balance
Företag
account_balance
Företag
assignment
Register A-Ö
handshake
Agenturer
contract_edit
Registrera grunduppgifter gratis
concierge
Förfrågan
delivery_truck_speed
Boka frakt
storefront
Köp & Sälj
deployed_code
Produkter
precision_manufacturing
Industrimaskiner
forklift
Truckar
front_loader
Entreprenadmaskiner
agriculture
Lantbruksmaskiner
forest
Skogsmaskiner
local_shipping
Transportfordon
gavel
Auktionsobjekt
assignment
Register A-Ö
approval_delegation
Erbjudanden
approval_delegation
Se aktuella erbjudanden
add_box
Skapa erbjudande
mark_email_read
Prenumerera på erbjudanden
group_add
Jobb
group_add
Sök jobb
assignment
Register A-Ö
newspaper
Nyheter
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in nyhet/pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
edit_square
Bli medlem
edit_square
Bli medlem
playlist_add_check
Funktioner när man är inloggad
auto_read_play
Referenser
person
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
Kontakt
Bli medlem
Startsida
/
Nyheter
/
Se senaste nyheter
/
Ett helt unikt tak med fjälltäckning
account_balance
Företag
concierge
Förfrågan
delivery_truck_speed
Boka frakt
storefront
Köp & Sälj
approval_delegation
Erbjudanden
group_add
Jobb
newspaper
Nyheter
edit_square
Bli medlem
person
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in nyhet/pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
Startsida
/
Nyheter
/
Se senaste nyheter
/
Ett helt unikt tak med fjälltäckning
Senaste nytt
- Nyheter inom industrivärlden
Tipsa
Ett helt unikt tak med fjälltäckning
5000 rutor fjälltäckning på elverket
År 1894 grundades Borås kommunala elektricitetsverk i kvarteret Elektra där ångkraftverket tidigare låg. Detta gör att utbyggnaden av elnätet i staden sätter fart. I dag finns mycket historia bevarad på platsen och efter renoveringen som Viskans Plåtslageri nu gjort har elverket återgått till sitt ursprungliga utseende. Elverket är av kulturminnesvärde och pappen, som de senaste åren senaste åren haft ett ligger det nu en mycket hållbar plåtlösning, nämligen plåt av titanzink levererad av Rheinzink.
– Stadsantikvarien såg ett gammalt foto på elverket och bestämde sig för att vi skulle eftersträva det gamla utseendet och lägga zinkplåt på taket. Innan denna renovering var det ett svart papptak med rutor i shingel i stället för plåt. Jag gjorde ett test med Rheinzinks rutor för fjälltäckning för att visa hur vi skulle kunna göra. Stadsantikvarien blev eld och lågor och sa – det tar vi!, berättar Mikael Petersson som driver
Viskans Plåtslageri AB
.
Taket på elverket som består av en stor mängd hinder, vinklar och vrår har minst sagt varit utmanande för Viskans Plåtslageri, och de har lyckats skapa ett helt magiskt resultat. ”
– Detta har faktiskt varit bland det roligaste jag gjort, säger Andreas Gustafsson som varit den ansvarige plåtslagaren på elverket i Borås. När han beskriver projektet berättar han om allt från en otroligt detaljrik skorsten till ett runt torn med många moment.
God symmetri
– För att få ett snyggt tak är det viktigt att få till en god symmetri med alla bitar. När det är så många hinder och inte en enda rät vinkel, då är det en blandning av matematik och kreativitet som krävs av en plåtslagare. Man behöver också ta hänsyn till vilka sidor som syns mest nerifrån gatan, så man lägger avvikelser på rätt ställe. Huset är över hundra år så det är inte konstigt att det är lite snett här och där. Jag är jättenöjd med resultatet då vi lyckades få ihop allt på ett bra sätt, berättar Andreas.
Idag använder Borås Energi elverket till kontorslokaler. Den gamla byggnaden i tegel är vackert belägen precis intill ån Viskan som rinner genom staden. Viskans Plåtslageri AB startades av Mikael Petersson 2004 och är idag fem anställda. Under många år har de gjort uppdrag åt Borås Energi och det har länge varit tal om att taket på Elektra behöver läggas om.
Mikael Petersson som driver Viskans Plåtslageri, och hans kollega Andreas Gustafsson som varit ansvarig plåtslagare på elverket i Borås.
Zinkplåten från Rheinzink får en vacker patina med tiden och detta var en effekt som stadsantikvarien eftersträvade. Andreas berättar att plåten till en början är så blank att de många gånger fick arbeta med solglasögon för att inte bländas. Om det hade regnat dagen efter var det redan en markant skillnad på plåten som då hade börjat mörkna och patineras. ”Rheinzinken är 100 % underhållsfri och i och med att man valde detta material på elverket har man sparat in två till tre takbyten.” tillägger Mikael.
5000 rutor fjälltäckning på elverket
– På de sidor ut mot gatan som är mest synliga har vi lagt rutorna från Rheinzink som bildar en fjälltäckning, och på insidan har vi gjort en bandtäckning. Taket måste vara över en viss lutning för att det ska vara godkänt att lägga rutorna, så därför gjorde vi en bandtäckning på insidan istället. Det var också tal om att kunna fästa solpaneler på bandtäckningen i framtiden. Rutorna till fjälltäckningen lägger man en och en direkt på taket. De fästs med två klamrar och minst två skruv i varje. Vi har lagt runt 5000 rutor på detta tak och man måste vara väldigt noggrann, säger Andreas.
Hela taket på det gamla elverket är runt 900 kvadratmeter. Allt material till projektet har beställts genom Bevego i Borås, och i princip all plåt har Viskans Plåtslageri bearbetat i sin verkstad i Viskafors innan det körts ut till arbetsplatsen. Det som plåtslagarna tillverkat på plats är fotrännorna. Rutorna är ett färdigt koncept för taktäckning som Rheinzink erbjuder via Bevego och som inte kräver någon extra bearbetning utöver den extremt precisa monteringen på taket.
Viskans Plåtslageri handlar 95 % av allt sitt material på Bevego och i detta projekt har de hämtat upp plåten på filialen i Borås. ”Vi har haft tillgång till en container vid bygget där vi har kunnat förvara Rheinzinkrutorna när vi hämtat upp dem hos Bevego. Vi har bara tagit med oss så många plåtar upp på taket som vi hunnit sätta under en dag. Om zinkplåt förvaras utomhus blir det fuktigt och det bildas korrosion mellan plåtarna, så det måste förvaras torrt.” berättar Mikael.
Fönsterbleck, krönlister och takavvattning
Det plåtarbete som Viskans Plåtslageri utfört har också innefattat bleck runt fönstren och på fasaden, krönlister runt den karaktäristiska formen som avslutar byggnadens gavlar, samt montering av stuprör. Dessa tre delar har gjorts i en mörkröd lackad stålplåt då stadsantikvarien ville efterlikna en nyans han kallade för engelsk röd. Under denna renovering har även fönstren målats om från blått till rött för att skapa ett enhetligt utseende.
– Innan renoveringen var plåtdetaljerna på taket gjorda i en vit plåt. Tornet är nog det som var allra mest krävande, och det är en av få detaljer där vi ändrat utseendet något. Vi delade upp det i fler plåtar så att det blev fler falsar runt om tornet. På tornet mot ån, som jag tycker ser ut lite som ett flygtorn, gjorde vi också en justering för att det skulle bli mer underhållsfritt. Innan var tornet delvis gjort i trä, säger Andreas.
Sätter sin egen prägel på detaljerna
Om Andreas endast får välja en detalj på taket som han är allra mest nöjd med blir det skorstenen som vetter mot Västerlånggatan. Den är täckt med mindre fjälltäckning för att smälta ihop med taket. ”Alla kollegor har verkligen gjort ett fantastiskt jobb här! Det är genom alla detaljerna på taket som man kan sätta sin egen prägel på arbetet. Någon säger hur taket ska se ut men inte hur det ska göras. Vi har många regler att gå efter men utöver det så får man hitta sin egen lösning på hur arbetet ska utföras.” avslutar Andreas.
2024-08-30
-
Industritorget
SENASTE NYTT
- Nyheter inom industrivärlden
Tipsa
Dansk design med hög kvalitet
20
26
0
4
1
6
Stilrena och hållbara designartiklar
Endast 1 vecka kvar till öppet hus
20
26
0
4
1
6
Du har väl inte missat att anmäla dig?
Besök Iscar på Elmia Verktygsmaskiner
20
26
0
4
1
6
Monter B05:28 den 19–22 maj
Ny klimatpremie för eldrivna arbetsfordon
20
26
0
4
1
6
Statligt stöd införs 2026
Planslipning som slutbearbetning
20
26
0
4
1
6
av maskinkomponenter
Rätt transmission från början
20
26
0
4
1
6
Så optimerar du prestanda och livslängd
ISCAR utökar JET LINE-sortimentet
20
26
0
4
1
6
Nya fräsverktyg ökar produktiviteten
300 000 robotoperationer i Norden
20
26
0
4
1
6
Milstolpe för da Vinci-systemet
Strategiska materialval stärker VVS-företag
20
26
0
4
1
6
Bättre konkurrenskraft genom smarta val
Det osynliga hotet i materialflöden
20
26
0
4
1
5
– så påverkar metallföroreningar drift, kostnader och produktion
Tungsten förbättrar arbetshandskar
20
26
0
4
1
5
Ökat skydd och komfort
Olsons levererar Hürsan-servopressar
20
26
0
4
1
5
Kundanpassade lösningar till industrin
KJK Lagerprodukter lanserar webbshop
20
26
0
4
1
5
Enklare köp av lagerinredning online
Ny 3-fas strömförsörjning
20
26
0
4
1
5
Delta DIN Eco Series
Ny laserkälla för precisionsmätning
20
26
0
4
1
5
660 nm VCSEL med stabil polarisation
Skydda elektronik effektivt och hållbart
20
26
0
4
1
5
Lösningar för lång livslängd
Skicka in pressmeddelande
Populära artiklar
Senaste veckan
Senaste månaden
Vad är lödning?
Senaste inom tryckmätning från Keller
Luftfuktighet och IAQ
Prefabmästarna satsar på terminaltraktor
Happiness for people
NORD DRIVESYSTEMS på Seafood Expo 2026
Walter lanserar Xtra·tec® S3
Gummirullar och hjul – leverans och renovering
Mässa i vår eller höst?
Plastskivor för mångsidiga projekt
Vad är lödning?
Senaste inom tryckmätning från Keller
Luftfuktighet och IAQ
Prefabmästarna satsar på terminaltraktor
Happiness for people
NORD DRIVESYSTEMS på Seafood Expo 2026
Walter lanserar Xtra·tec® S3
Gummirullar och hjul – leverans och renovering
Mässa i vår eller höst?
Plastskivor för mångsidiga projekt
Koncentra tillkännager VD-övergång
20
26
0
4
1
5
Nya krav på kylaggregat
20
26
0
4
1
5
Jetstream Tooling M-Klamp
20
26
0
4
1
5
CleverReader – kompakt kodläsare
20
26
0
4
1
5
QuantuMike MD-E vinner iF Design Award
20
26
0
4
1
5
Optimizely utses till CMP-ledare
20
26
0
4
1
5
Skräddarsydda lösningar ökar kraftigt
20
26
0
4
1
5
Så väljer du rätt skyddsslang
20
26
0
4
1
5
Senaste inom tryckmätning från Keller
20
26
0
4
1
4
Gummirullar och hjul – leverans och renovering
20
26
0
4
1
4
Walter lanserar Xtra·tec® S3
20
26
0
4
1
4
Happiness for people
20
26
0
4
1
4
NORD DRIVESYSTEMS på Seafood Expo 2026
20
26
0
4
1
4
I en komplett företagsprofil ingår
Logotyp
Kontaktuppgifter
Kontaktpersoner
Verksamhetsbeskrivning
Tjänster & Produkter
Nyheter
Filmer
Länkar: Hemsida, Facebook, Instagram, LinkedIn m.fl.
Filer (t.ex. pdf)
Agenturer
Certifieringar
Karta
Se exempel på ett tjänsteföretags profil:
Gnosjö Automatsvarvning AB
Se exempel på ett företag som säljer produkter:
AJ Produkter AB
Lagerfilsöverföring för Köp & Sälj
Gör som ex.
Gnosjö Maskin & Verktyg AB
, publicera alla
era produkter på en gång genom lagerfilsöverföring.
Ladda ner information/kravspecifikation för lagerfilsöverföring här »
Accesspaket för Köp & Sälj
Vi kan erbjuda er en färdigbyggd lösning som automatiskt skickar över produkterna till er egna hemsida, så att ni slipper lägga in dessa manuellt. Produkten som vi kallar för Accesspaket är dessutom responsiv, d.v.s. mobilanpassad, för att kunderna alltid ska kunna se era objekt på ett bra sätt.
För mer information, vänligen kontakta vår support så kan de berätta mer kring våra funktioner och vad dessa innebär.
Se ex. på
DeWi ABs hemsida
.
call
X
Välkommen att kontakta oss
Kontaktuppgifter
account_balance
Industritorget Sweden AB
call
+46 35 260 32 00
alternate_email
Skicka e-post
i
Vi finns här för dig på vardagar mellan
08:00 - 17:00
och hjälper dig att komma i kontakt med rätt person.
Gå till kontakta oss