Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Gravlund önskar dig en God Jul

Tack för ett händelserikt och utvecklande år
Ett stort tack till kunder och partners för ett bra, hektiskt och utvecklande 2025.

Det känns nästan som att året bara har börjat. Även i år har det varit mycket liv och rörelse och massor av spännande projekt i hela gummifabriken i Ballerup, och vi har haft nöjet att ta itu med både stora och små uppgifter med utmaningar och goda samarbeten längs vägen.

Våra tre ISO-certifieringar (ISO 9001, ISO 14001 och ISO 45001) har förnyats som ett bevis på att vårt starka fokus på kvalitet, miljö och arbetsmiljö ligger i topp. I år har vi också påbörjat det omfattande arbetet med att utarbeta en omfattande ESG-rapport, som vi ser fram emot att presentera under det nya året.

Vi ser fram emot ett bra och starkt 2026 med fler spännande uppgifter och goda relationer med nya och befintliga kunder.

Med önskan om en God Jul och ett Gott Nytt År,

Gravlund Rubber Solutions

Kontaktinformation

Gravlund Rubber Solutions A/S

Postadress
Industriparken 10
2750 Ballerup
Region
Danmark
Organisationsnummer:
DK31491436
Grundat: 2008
Anställda: 18
En gummifabrik i Danmark som tillverkar högkvalitativa gummikomponenter, från enkla packningar till avancerade speciallösningar. Vår expertis ligger i utveckling och produktion av gjutna gummikomponenter, samt die-cut och cut packet. Med 70 års erfarenhet inom gummiindustrin erbjuder vi rådgivning kring design, funktionalitet och materialval, alltid med fokus på kvalitet och precision.

Genom vårt starka samarbete med ledande europeiska gummiblandare säkerställer vi en jämn och hög standard, något som bekräftas av våra certifieringar enligt ISO9001:2015, ISO14001:2015 och ISO45001:2018. Vår produktion sker i Ballerup, Danmark, vilket möjliggör nära dialog med våra kunder för att optimera både utveckling och tillverkning. Vi erbjuder snabba testgjutningar och flexibla leveranstider, helt utan minimiantal eller dolda avgifter. Med fokus på kvalitet, flexibilitet och effektivitet är vi den pålitliga partnern för gummikomponenter i alla seriestorlekar.

arrow_downwardSe nedan för mer information om vår verksamhet.

Certifieringar

ISO 14001:2015 – ISO 45001:2018 – ISO 9001:2015

Kontakter

Mads Gravlund
Adm. direktør
+45 20 44 21 84
Benedicte Bodilsen
+4523424089
+4523424089

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2026-02-27
När mörkret blir en arbetsmiljörisk Tillbehör och slitdelar för MIG/MAG och TIGTre vanliga misstag vid val av transmission Hur du framtidssäkrar ett enskilt avloppFördelarna med en lasersvetsmaskin
2026-02-26
OEM Automatic på mässåret 2026Månadens lagermaskinMätning för hållbarhetFem funktioner i en maskinGravlund investerar i sina kunder
2026-02-25
Avancerade rörsystem och tankarSnart 20 år i samarbete med EU RobotserviceRökutsug avgörande för svetsventilationSeal Partner – En del av TeknikprodukterSoft Touch AB blir officiell Jokasafe-representant
2026-02-24
En snabb lösning när det brinner i knutarnaErgonomi för hela arbetsplatsen
2026-02-23
Smartare användning av lagerytorDGJ Engineering stärker sin tillverkningskapacitetVinterdrift utan avbrott Rekordförsäljning för baklastareAI och molnteknik räddar korallrev
call