Annons
Detaljerad sökning
Logga in
Bli medlem
Annons
Toggle navigation
notes
Logga in
search
account_balance
Företag
concierge
Förfrågan
delivery_truck_speed
Boka frakt
storefront
Köp & Sälj
approval_delegation
Erbjudanden
group_add
Jobb
newspaper
Nyheter
edit_square
Bli medlem
person
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in nyhet/pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
account_balance
Företag
account_balance
Företag
assignment
Register A-Ö
handshake
Agenturer
contract_edit
Registrera grunduppgifter gratis
concierge
Förfrågan
delivery_truck_speed
Boka frakt
storefront
Köp & Sälj
deployed_code
Produkter
precision_manufacturing
Industrimaskiner
forklift
Truckar
front_loader
Entreprenadmaskiner
agriculture
Lantbruksmaskiner
forest
Skogsmaskiner
local_shipping
Transportfordon
gavel
Auktionsobjekt
assignment
Register A-Ö
approval_delegation
Erbjudanden
approval_delegation
Se aktuella erbjudanden
add_box
Skapa erbjudande
mark_email_read
Prenumerera på erbjudanden
group_add
Jobb
group_add
Sök jobb
assignment
Register A-Ö
newspaper
Nyheter
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in nyhet/pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
edit_square
Bli medlem
edit_square
Bli medlem
playlist_add_check
Funktioner när man är inloggad
auto_read_play
Referenser
person
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
Kontakt
Bli medlem
Startsida
/
Nyheter
/
Se senaste nyheter
/
Hewlett Packard och Danfoss samarbetar
account_balance
Företag
concierge
Förfrågan
delivery_truck_speed
Boka frakt
storefront
Köp & Sälj
approval_delegation
Erbjudanden
group_add
Jobb
newspaper
Nyheter
edit_square
Bli medlem
person
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in nyhet/pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
Startsida
/
Nyheter
/
Se senaste nyheter
/
Hewlett Packard och Danfoss samarbetar
Senaste nytt
- Nyheter inom industrivärlden
Tipsa
Hewlett Packard och Danfoss samarbetar
Återanvänder överskottsvärme och minskar energin
Hewlett Packard Enterprise och Danfoss samarbetar för att minska energiförbrukningen i datacenter och återanvända överskottsvärme
• Förbättrat modulärt datacenter accelererar AI och beräkningsintensiva arbetsbelastningar vid edge, med integrerat värmefångstsystem för extern återanvändning
• Förbättrade modulära datacenter stöder snabb uppskalning av AI, samtidigt som de använder energieffektiva lösningar för att minska energianvändning och utsläpp
Hewlett Packard Enterprise
(NYSE: HPE) och Danfoss tillkännagav sitt samarbete för att leverera HPE IT Sustainability Services – Data Center Heat Recovery. Det är en värmeåtervinningsmodul som hjälper organisationer att hantera överskottsvärme när de går över till mer hållbara IT-anläggningar.
Den snabba integrationen av AI-teknik i organisationer och företag väntas leda till dramatiskt ökat energibehov och användning av IT-infrastruktur. International Energy Agency beräknar att AI-industrin år 2026 ska ha vuxit exponentiellt och förbruka minst tio gånger så mycket el som år 2023. För att hantera dessa utmaningar vidtar IT-chefer och operatörer av datacenter åtgärder för att minska energianvändningen, till exempel genom att implementera moderna och energieffektiva funktioner och förbättrade kylsystem.
Bara i EU beräknas överskottsvärmen årligen uppgå till 2 860 terawatt (TW), vilket nästan motsvarar EU:s hela energibehov för att generera värme och varmvatten till bostäder och servicebyggnader. Då datacenter körs kontinuerligt är överskottsvärme som genereras oavbruten och utgör därför en mycket tillförlitlig källa till ren energi.
För att ta vara på överskottsvärmen erbjuder den nya datacenterlösningen från HPE och Danfoss:
•
HPE:s skalbara Modular Data Center (MDC)
, i form av containrar med ett litet fotavtryck och hög densitet (kW/rack), som kan installeras nästan var som helst och innehåller teknik som direkt vätskekylning, vilket minskar den totala energiförbrukningen med 20 procent.
•
Danfoss innovativa lösningar
, inklusive moduler för värmeåteranvändning som fångar upp värme från datacenter för att tillhandahålla förnybar värme på plats och till närliggande byggnader och industrier för olika tillämpningar, och Turbocor® oljefria kompressorer som förbättrar kylningseffektiviteten i datacenter med upp till 30 procent.
”Vårt strategiska partnerskap med HPE är ett bra exempel på hur vi revolutionerar byggandet och tillsammans med kunderna minskar koldioxidutsläppen hos datacenter”, säger Jürgen Fischer, President, Danfoss Climate Solutions. ”Med det här senaste branschöverskridande partnerskapet bygger vi planen för nästa generations hållbara datacenter – med teknik som finns tillgänglig idag.”
Fördelar med modularitet
HPE:s MDC innehåller teknik för direkt vätskekylning (DLC) för att förbättra energieffektiviteten med över 20 procent, optimera energiproduktion och distribution, vilket leder till betydande energibesparingar.
Den kompakta designen minimerar energiförlusten genom att minska avståndet för energi- och kylvätsketransport och maximerar temperaturskillnaden vid inloppet och utloppet, vilket främjar uppsamling av överskottsvärme.
MDC:s smidighet och avsaknad av tunga industriella material gör dessutom att det inte behövs några dyra, konventionella byggmaterial, vilket avsevärt förkortar time-to-market. Driftsättning kan ske tre gånger snabbare än andra traditionella datacenter – från 18 månader till så lite som 6 månader. Slutligen tar HPE:s MDC:er mindre plats och möjliggör för placering nära datacenter, vilket minskar energipåverkan och flaskhalsar som förknippas med komplexa nätverkslösningar och dataöverföring, samtidigt som det stöder förbättrad datastyrning och säkerhet.
”På HPE tror vi på kraften i samarbete för att skapa transformativa lösningar”, säger Sue Preston, Vice President & General Manager, WW Advisory & Professional Services & Managed Services, HPE. ”Vårt partnerskap med Danfoss för samman HPE:s modulär datacenter med Danfoss banbrytande teknik för värmeåteranvändning. Tillsammans tillför vi inte bara värde för kund, vi mångdubblar det. Genom att utnyttja den vanligtvis outnyttjade resursen spillvärme visar vi att framtidens energianvändning är effektiv, intelligent och viktigast av allt, möjlig att uppnå.”
Med oöverträffad densitet erbjuder HPE:s modulära datacenter en Power Usage Effectiveness (PUE) på 1,1, att jämföra med en PUE på 1,3–1,4 hos de bästa moderna designerna av traditionella datacenter i tegel och murbruk. De modulära datacentren kan hantera de mest energikrävande arkitekturerna som
HPE Cray Supercomputing EX400
– en lämplig arkitektur för uppdragskritiska och beräkningsintensiva arbetslaster som superdatorer och generativ AI.
Från chip till kylaggregat – Driva innovation med minskade koldioxidutsläpp
För att nyttja överskottsvärme – en av de största outnyttjade energikällorna med störst potential för datacenter i hela Europa – har HPE inlett ett samarbete med Danfoss som sin partner för minskade koldioxidutsläpp. Det strategiska partnerskapet drar nytta av Danfoss omfattande produktportfölj av energieffektiva lösningar för att driva innovation och minska koldioxidutsläpp.
HPE IT Sustainability Services – Data Center Heat Recovery är inspirerad av hur Danfoss redan idag använder värmeåtervinningsteknik på sitt huvudkontor i Danmark. Här återvinns värme från Danfoss egna datacenter och återanvänds i omgivande byggnader för att ge en behaglig rumstemperatur. Värmen kan även matas in i det lokala fjärrvärmenätet för att ge värme till hela lokalbefolkningen. Återanvändning av värme är en viktig del av Dangoss egen strategi för minskade koldioxidutsläpp. Tekniken hjälpte Danfoss att uppnå koldioxidneutralitet i energisystemet på sitt 250 000 m² stora campus i Nordborg redan år 2022.
Det nya modulära datacentererbjudandet nyttjar Danfoss teknik, inklusive Turbocor®-kompressorer för värmepumpar och kylaggregat, värmeväxlare, moduler för värmeåtervinning, frekvensomriktare och pumpskid, som gör att datacenter kan kylas upp till 30 procent effektivare samtidigt som överskottsvärme återanvänds. Det är en lösning med komponenter som fungerar sömlöst tillsammans och omfattar två teknikstackalternativ med ett värmeåtervinningssystem, inklusive hydronisk värmeåtervinning och vatten-vattenvärmepump, som återvinner värme från ett luftkylt modulärt datacenter för dagens edge-to-cloud-system och potentiellt ett vätskekylt modulärt HPC-datacenter.
Som en del av sin holistiska strategi ”Reduce, Reuse, Resource” samarbetar Danfoss också med HPE för att återvinna sina IT-tillgångar, som är slutanvända, genom HPE Asset Upcycling Services – en lösning för cirkulär ekonomi som möjliggör teknisk renovering och återanvändning, samtidigt som man återvinner ekonomiskt värde från dessa tillgångar.
Tillgänglighet
HPE IT Sustainability Services – Data Center Heat Recovery är tillgängligt för beställning idag
Ytterligare resurser
•
HPE och Danfoss presenterar lösning för värmeåtervinning för företagsmiljö
•
Danfoss lösning för datacenter
•
Danfoss rapport om minskade koldioxidutsläpp i industrin för datacenter
2024-06-24
-
Industritorget
SENASTE NYTT
- Nyheter inom industrivärlden
Tipsa
Dansk design med hög kvalitet
20
26
0
4
1
6
Stilrena och hållbara designartiklar
Endast 1 vecka kvar till öppet hus
20
26
0
4
1
6
Du har väl inte missat att anmäla dig?
Besök Iscar på Elmia Verktygsmaskiner
20
26
0
4
1
6
Monter B05:28 den 19–22 maj
Ny klimatpremie för eldrivna arbetsfordon
20
26
0
4
1
6
Statligt stöd införs 2026
Planslipning som slutbearbetning
20
26
0
4
1
6
av maskinkomponenter
Rätt transmission från början
20
26
0
4
1
6
Så optimerar du prestanda och livslängd
ISCAR utökar JET LINE-sortimentet
20
26
0
4
1
6
Nya fräsverktyg ökar produktiviteten
300 000 robotoperationer i Norden
20
26
0
4
1
6
Milstolpe för da Vinci-systemet
Strategiska materialval stärker VVS-företag
20
26
0
4
1
6
Bättre konkurrenskraft genom smarta val
Det osynliga hotet i materialflöden
20
26
0
4
1
5
– så påverkar metallföroreningar drift, kostnader och produktion
Tungsten förbättrar arbetshandskar
20
26
0
4
1
5
Ökat skydd och komfort
Olsons levererar Hürsan-servopressar
20
26
0
4
1
5
Kundanpassade lösningar till industrin
KJK Lagerprodukter lanserar webbshop
20
26
0
4
1
5
Enklare köp av lagerinredning online
Ny 3-fas strömförsörjning
20
26
0
4
1
5
Delta DIN Eco Series
Ny laserkälla för precisionsmätning
20
26
0
4
1
5
660 nm VCSEL med stabil polarisation
Skydda elektronik effektivt och hållbart
20
26
0
4
1
5
Lösningar för lång livslängd
Skicka in pressmeddelande
Populära artiklar
Senaste veckan
Senaste månaden
Vad är lödning?
Luftfuktighet och IAQ
Prefabmästarna satsar på terminaltraktor
Pneumatikkompetens stärker kundnyttan
Nytt maskinspackel lanseras
Optimizelys praktiska AI-utbildning rivstartar
Plastskivor för mångsidiga projekt
Mässa i vår eller höst?
SLIMLINE NEO - Framtidssäker kylare
Specialanpassade gummipackningar
Vad är lödning?
Askalon får ny vd
Luftfuktighet och IAQ
Prefabmästarna satsar på terminaltraktor
Montico och Volvo CE satsar på kvinnor
Pneumatikkompetens stärker kundnyttan
Samarbete som driver ALPHAs utveckling
Så väljer företag rätt truck för sin verksamhet
Från antaganden till energibesparingar
Upp med tempot inför industrimötet
Koncentra tillkännager VD-övergång
20
26
0
4
1
5
Nya krav på kylaggregat
20
26
0
4
1
5
Jetstream Tooling M-Klamp
20
26
0
4
1
5
CleverReader – kompakt kodläsare
20
26
0
4
1
5
QuantuMike MD-E vinner iF Design Award
20
26
0
4
1
5
Optimizely utses till CMP-ledare
20
26
0
4
1
5
Skräddarsydda lösningar ökar kraftigt
20
26
0
4
1
5
Så väljer du rätt skyddsslang
20
26
0
4
1
5
Senaste inom tryckmätning från Keller
20
26
0
4
1
4
Gummirullar och hjul – leverans och renovering
20
26
0
4
1
4
Walter lanserar Xtra·tec® S3
20
26
0
4
1
4
Happiness for people
20
26
0
4
1
4
NORD DRIVESYSTEMS på Seafood Expo 2026
20
26
0
4
1
4
I en komplett företagsprofil ingår
Logotyp
Kontaktuppgifter
Kontaktpersoner
Verksamhetsbeskrivning
Tjänster & Produkter
Nyheter
Filmer
Länkar: Hemsida, Facebook, Instagram, LinkedIn m.fl.
Filer (t.ex. pdf)
Agenturer
Certifieringar
Karta
Se exempel på ett tjänsteföretags profil:
Gnosjö Automatsvarvning AB
Se exempel på ett företag som säljer produkter:
AJ Produkter AB
Lagerfilsöverföring för Köp & Sälj
Gör som ex.
Gnosjö Maskin & Verktyg AB
, publicera alla
era produkter på en gång genom lagerfilsöverföring.
Ladda ner information/kravspecifikation för lagerfilsöverföring här »
Accesspaket för Köp & Sälj
Vi kan erbjuda er en färdigbyggd lösning som automatiskt skickar över produkterna till er egna hemsida, så att ni slipper lägga in dessa manuellt. Produkten som vi kallar för Accesspaket är dessutom responsiv, d.v.s. mobilanpassad, för att kunderna alltid ska kunna se era objekt på ett bra sätt.
För mer information, vänligen kontakta vår support så kan de berätta mer kring våra funktioner och vad dessa innebär.
Se ex. på
DeWi ABs hemsida
.
call
X
Välkommen att kontakta oss
Kontaktuppgifter
account_balance
Industritorget Sweden AB
call
+46 35 260 32 00
alternate_email
Skicka e-post
i
Vi finns här för dig på vardagar mellan
08:00 - 17:00
och hjälper dig att komma i kontakt med rätt person.
Gå till kontakta oss