Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Innoptus Solar Team vann

2023 års Bridgestone World Solar Challenge
Axalta, en ledande global leverantör av våtlacker och pulverfärger, gratulerar Innoptus Solar Team från universitetet i belgiska Leuven till att de lyckades försvara sin titel som världsmästare i klassen Projecta Challenger i Bridgestone World Solar Challenge, som går av stapeln vartannat år.

Målet för tävlingen, den första World Solar Challenge sedan 2019, var kuststaden Adelaide i södra Australien. Vinnarbilen Infinite korsade mållinjen klockan 10:44 lokal tid den 26 oktober 2023 efter att ha tillryggalagt 3 021 km från Darwin. Studenterna från det belgiska universitetet demonstrerade sin uppfinningsrikedom inom ingenjörskonst och nyskapande med den ensitsiga soldrivna bilen Infinite, som var målad med Axaltas premium Refinish-märke Cromax® och som bar lacktillverkarens logotyp.

Så här sade Olaf Adamek, Brand Manager för Axalta Refinish i Europa, Mellanöstern och Afrika: ”Grattis till hela teamet för den här imponerande bragden! Vi är stolta över att än en gång ha fått delta i teamets resa, och det är härligt att se hur allt tufft slit verkligen har betalat sig.”

Infinites segerresa varade i 34 timmar, 4 minuter och 41 sekunder, vilket var 48 minuter snabbare än när teamet vann 2019. Efter ett lopp med en medelfart på 88,2 km/h korsades mållinjen i Adelaide 20 minuter före närmaste konkurrent.

Infinite hade målats på Axaltas toppmoderna utbildningscentrum, Axalta Academy, i tillika belgiska Mechelen. Det självklara valet av lacksystem var Ultra Performance Energy System från Cromax, som använder Axaltas revolutionerande och patenterade teknik med snabb härdning och låg energiförbrukning. Trots att tekniken möjliggör reparationer av högsta kvalitet, går det åt klart mindre energi i sprutboxen. Därmed uppfylldes både teamets hållbarhetsmål och kraven på ett lacksystem som klarade av loppets extrema värme och klimatförhållanden.

Bridgestone World Solar Challenge kördes för första gången 1987. Längs den 3 021 km långa sträckan fanns nio obligatoriska kontrollpunkter, där teamen stannade och utförde grundläggande underhåll. De deltagande ekipagen, som alla genererade den energi som krävdes för den egna framdrivningen, tog sig så långt de kunde fram till klockan 17 varje dag innan de slog läger i öknen, var de än befann sig.

Mer information om Innoptus Solar Team och dess bil Infinite finns på www.solarteam.be, och om du vill ta reda på mer om relationen mellan Axalta, Cromax och Innoptus Solar Team kan du besöka www.axalta.com/eu/formula-student.www.worldsolarchallenge.org hittar du allt om Bridgestone World Solar Challenge.

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-12-16
Ren och exotisk lösning för livsmedelSmarta tips för bättre avfallshanteringSå organiserar du ditt kontorAI-kapprustning föränd­rar cyberbrottslighetenSouthco lanserar nytt kompressionslås
2025-12-15
AsbestutbildningSkydda dig mot giftig svetsrökFramtidssäkrad energi­lagring för infrastrukturSvensk isolering till Finlands topphusRobusta fotpedaler för krävande industrimiljöer
2025-12-12
Vad händer med ditt företag vid en bodelning?Klaravik bygger upp maskinmuseum i legoRedskap för Hjullastare och KompaktlastareLägeställareSmidig märkning för proffsinstallationer
2025-12-11
Wexøe säljer två divisioner till UTUGravlund stärker greppet om fitnessbranschenNy generation av 3D-scanningSmart säkerhet för vertikala axlar
2025-12-10
ASSA ABLOY certifieras enligt ISO 27001Junora lanserar årets jultävling!Luftkvalitetsövervakning på vinternOEM Automatic blir igus totalleverantörMetaCompliance köper Junglemap och växer
call