SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Klaravik ritar om spel­planen för parasporten

Sponsringsprojekt ska få unga tillbaka till idrotten
Att göra mål. Att få jubla tillsammans. Och kanske fira en seger. Många är de barn och unga som hittar sin hemmaplan i sportens värld. Men för unga med synnedsättning, rörelsenedsättning och intellektuell funktionsnedsättning är den platsen långt ifrån självklar. Tvärtom. Sedan pandemin har parasporten tappat 25 procent av alla utövare. Nu ska Klaravik, genom sponsringsprojektet Klaravik Plan, skapa fler startplatser i parasporten.

Klaravik Plan är sponsringsprojektet som etablerades 2022 och som sedan dess gett sponsring till över 250 svenska föreningar med fokus på barn- och ungdomsidrott. För att skapa hållbara samhällen och bidra till gemenskap, med sporten som verktyg, i hela landet. Ifjol tog Klaravik Plan ett helhetsfokus för svensk flickhockey. Och även i år är det en specifik målgrupp i planens mittcirkel. Idag öppnar Klaravik upp för en ansökningsperiod där alla parasportsatsningar med fokus på barn och unga kan söka sponsring, där 20 föreningar får dela på 430 000 kronor. Så att parasporten kan växa. För behovet finns och är onekligen skriande.

”Känns otroligt motiverande och viktigt”
Sedan pandemin har 25 procent av alla aktiva i parasporten slutat. Det kan ställas i kontrast till all övrig idrott där antal utövare nu, totalt sett trumfar läget före pandemin.
– Med den bakgrunden kändes det självklart. Att bidra till att rita upp en ny spelplan i parasporten känns otroligt motiverande och viktigt, säger Karin Malmberg, CMO på Klaravik.

Sveriges första parakering på Bergvik köpcenter
För att öka engagemanget gör också Klaravik ett upprop tillsammans med Bergvik köpcenter. Vid köpcentret finns nu Sveriges första "parakering" – en särskild parkeringsplats som markerar och uppmanar besökare till att swisha valfri summa till Parasportförbundet. Under löningshelgen (lördag-söndag, 24-25 maj) bidrar även alla bilar automatiskt: en krona per parkering går till Parasportförbundet. En gåva som kommer från Bergvik köpcenter.
– Det är viktigt för oss att skapa samarbeten som känns i hjärtat – och det gör verkligen detta. Inom parasporten finns många förebilder som bär på en otrolig kämparglöd, glädje och passion. Det är på riktigt och så otroligt häftigt. Vi vill visa vad vårt hjärta klappar för – gemenskap, mångfald och eldsjälar, säger Olof Ljungberg Centrumchef, Bergvik.

För mer information, kontakta
David Kvicklund, Content & PR Manager, david.kvicklund@klaravik.se, 054-774 52 31
Kontaktinformation
Postadress
Tynäs­gatan 10
65216 Karlstad
Region
Karlstad
Värmlands län
Sverige
Organisationsnummer:
556881-8693
Grundat: 2012
Anställda: 190
Välkommen till Klaravik - marknadsplatsen för maskiner, verktyg och fordon.

Klaravik är marknadsplatsen för maskiner, verktyg och fordon. Vi ger företag och privatpersoner möjlighet att köpa begagnade maskiner, verktyg och fordon enkelt, tryggt och till rätt pris. Vårt mål är att förmedla vinnare i alla led. För våra säljande kunder jobbar vi nära med lokal förankring för en ansvarsfull affär. För våra köpare är vi marknadsplatsen som aldrig stannar, alltid med nya relevanta auktioner. Och för samhället bidrar vårt hållbara återbruk till att göra miljön en smula lyckligare. Win-win-win, helt enkelt. Klaravik Sverige & Danmark har 190 anställda, 390 000 registrerade budgivare och varje vecka läggs tusentals nya objekt ut på auktion. 2021 omsatte Klaravik drygt 3 miljarder svenska kronor.

Välkommen att kontakta oss!

Kontakter

Klaravik Kundtjänst
Kundtjänst
054-151304
David Kvicklund
Content Manager
054-774 52 31
Åsa Albinsson
073-523 24 25

Filmer

Klaravik - Så funkar det

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-05-08
Fysiska brev gör comeback
2025-05-07
Industriella SSD: Kärnan i moderna lösningarISCAR TANG-REAMER förenklar brotschningGustavsberg Rörsystems hållbarhetsrapport 2025Upplev skillnaden!Aljo Bygg satsar på trä i nybygge
2025-05-06
ISCAR NEOBORE – Ny standard för uppborrningLidInvest förvärvar YstaMaskiner ABOmklädningsrum med plats för allaSäkerhet & prestanda för radiobaserade produkterVirtualisering år 2025 och framåt
2025-05-05
Bygglovstjänst: Din part­ner i industribyggnationNytt lyft för smart kraftdistributionSvenne Rubins säljer sin turnébussNorska takregler driver innovation framåtBLS Industries blir Vitas Group
2025-05-02
Busch och Pfeiffer blir Busch Pfeiffer VacuumRobotautomation kräver nya säkerhetslösningarNytt svenskt B2B-magasin tar fartSpolbilDirekt i nytt rikstäckande samarbeteVisselblåsningar kvar på rekordnivå