SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Nu är vi ISO-certifierade

Upprätthåller och utvecklar vår redan höga nivå
Vi på RO-Gruppen är stolta över att meddela att vi nu är ISO-certifierade i enlighet med standarderna 9001 (kvalitet), 14001 (miljö) och 45001 (arbetsmiljö).

Vi har i många år varit diplomerade i Byggindustrins system Povel samt Byggföretagens BKMA. Under december 2022 tog vi beslutet att gå över till ISO då det är ett välkänt och välutvecklat verksamhetsledningssystem.

För att bli certifierad behöver man uppfylla lagar och krav för respektive ISO-standard. Under revisionen har vårt ledningssystem granskats utifrån ledningsprocess, inköp, personal, arbetsmiljö, miljö och projektstyrning.

Genom flera arbetsplatsbesök och en grundlig genomgång fastställdes att vårt ledningssystem och vår verksamhet uppfyller kraven för få godkänd revision.
Tack vare att vi sedan tidigare har ett utvecklat verksamhetsledningssystem och väl genomarbetade processer genomfördes revisionen på mycket kort tid.

Men, arbetet är inte slut bara för att vi har fått certifieringen. Syftet är att skapa trygghet åt våra kunder och medarbetare och med ett certifierat ledningssystem som stöd säkerställer vi att miljö-, kvalitets- och arbetsmiljöaspekterna uppfylls.

Nu fortsätter arbetet med att upprätthålla och utveckla vår redan höga nivå.

För mer information, kontakta:
RO-Gruppen AB
Johan Alte, Chef Hållbarhet & Arbetsmiljö
johan.alte@ro-gruppen.se
Tel: 0766 - 43 71 23

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-06-02
KUKA stärker banden med danska QubiqaHållbara plastlösningar Truckservice
2025-05-30
Vad krävs av en truck för att lyfta 48 ton?KUKA arrangerar automatica 2025Kvalificerade i Sysavs upphandlingDenaliweld lasersvets Bodor Laser
2025-05-28
Använder ni pulver i er produktion?Kostnadsfritt webinar den 3:dje juniFörläng livslängden på rostfritt stål En sån parakeringspremiärEtt bra lunchrum ger bättre arbetsdag
2025-05-27
Automatisk återställning av jordfelsbrytareHibouAir förbättrar miljöinspektionsrapporterExklusiv kampanj på silikonfettSeco Rnda 20 för bättre grovbearbetningDell och NVIDIA lanserar AI-lösningar
2025-05-26
FDA-godkända kompo­nenter för säker hygienPresona hjälper DS Smith halvera elräkningenAnalysinstrument för industriell precisionSkyddsdräkter för riskmiljöerFramtidens fastighetsteknik i fokus