SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Silikonprodukter

för industriella behov

Slangar, profiler och tätningar


Silikon är ett mångsidigt material som används i en rad industriella applikationer tack vare sina unika egenskaper. Inom områden som livsmedelsproduktion, läkemedelstillverkning och fordonsindustri är silikonprodukter som slangar, profiler och tätningar nödvändiga för att säkerställa effektivitet och säkerhet.

Egenskaper och fördelar med silikon


Silikon utmärker sig genom sin höga temperaturtålighet, flexibilitet och kemiska resistens. Det kan motstå temperaturer från -50°C upp till +180°C med kortvarig exponering upp till 300°C. Dessutom är silikon resistent mot UV-strålning, ozon och många kemikalier vilket gör det idealiskt för krävande miljöer.

Silikonslangar: Användningsområden och typer


Silikonslangar används för att transportera vätskor och gaser i applikationer där hygien och temperaturtålighet är avgörande. Inom livsmedels- och läkemedelsindustrin är silikonslangar populära på grund av deras kemiska stabilitet och förmåga att inte ta åt sig lukt eller smak. De finns i olika utföranden inklusive oarmerade och armerade varianter för att möta specifika behov.

Silikonprofiler: Anpassade lösningar för tätning


Silikonprofiler tillverkas genom extrudering eller formpressning och används ofta som tätningar i krävande miljöer. Deras flexibilitet och temperaturbeständighet gör dem lämpliga för applikationer som värmeugnar och andra högtemperaturmiljöer. Profilerna kan anpassas i form och storlek för att passa specifika krav.

Tätningar i silikon: Säkerhet och prestanda


Silikontätningar inklusive O-ringar och planpackningar används för att förhindra läckage av vätskor och gaser. Deras förmåga att behålla elasticitet över ett brett temperaturområde och resistens mot kemikalier gör dem till ett förstahandsval i många industriella applikationer.

Anpassning och kvalitetssäkring


För att säkerställa optimal prestanda är det viktigt att välja rätt typ av silikonprodukt för varje specifik applikation. Anpassning av dimensioner, hårdhet och andra egenskaper kan göras för att möta unika behov. Kvalitetssäkring genom certifieringar, såsom FDA-godkännande för livsmedelskontakt, är också avgörande för att uppfylla branschstandarder.

Helsingborgs Gummifabrik AB: Din partner för silikonlösningar


Helsingborgs Gummifabrik AB tillhandahåller ett brett utbud av silikonprodukter inklusive slangar, profiler och tätningar, anpassade för olika industriella behov. Med lång erfarenhet och en modern maskinpark kan företaget erbjuda kundanpassade lösningar med hög kvalitet och precision. Besök deras webbplats för mer information om produkterna och hur de kan bidra till en effektiv och hållbar produktion.
Kontaktinformation

Helsingborgs Gummifabriks AB

Postadress
Landskrona­vägen 12
25232 Helsingborg
Besöksadress
Landskrona­vägen 12
SE-25232 Helsingborg
Region
Helsingborg
Skåne län
Sverige
Organisationsnummer:
556250-8597
Grundat: 1985
Anställda: 10
Välkommen till Helsingborgs Gummifabriks AB.

Hos oss finner du allt inom gummi, från specialutvecklade profiler till standardprodukter som gummimattor och gummiduk.
Vi arbetar med alla typer av gummimaterial och produktionstekniker och deltar ofta i produktutvecklingen i nära samarbete med kunderna. Från ide till produkt, från mindre serier till storskalig serieproduktion.

Verksamheten vilar på tre huvudområden.
Extrudering av silikon: Här producerar vi olika typer av silikonprofiler och slangar utifrån våra kunders behov och önskemål. Genom skarvvulkning och limning kan slang och profil sammanfogas för att fungera som t.ex. packningar, ringar, lucktätningar, Ugns/kyl tätning etc. Silikon som material lämpar sig väl för applikationer inom allt från livsmedelsindustri till applikationer där gummit utsätts för hög värme eller kyla.

Formpressning: På vår pressavdelning tillverkar vi allt ifrån små detaljer omkring 0,5 gram till större industridetajer uppåt 3 kg. Vi deltar gärna tidigt i ert projekt och fungerar som bollplank för att hjälpa er från ide till produkt/lösning. Tillsammans med er tar vi fram verktyg för just er produkt vilken sedan produceras i någon form av gummikvalitet. Vi arbetar med de flesta typer av gummi exmpelvis silikon, naturgummi, nitril, chloroprene, EPDM och anpassar materialval efter önskemål och applikation.

Beläggningsarbeten/konfektion: På vår avdelning för beläggningsarbeten arbetar vi med tillverkning av rullar och valsar. Dessa belägger vi med olika gummikvaliteter beroende på applikation. Exempelvis bygger vi silikonvalsar och rullar för livsmedelsindustrin, belägger metallrullar och trummor för transportörer och rullbanor och belägger mindre hjul för olika typer av produkthantering. Här stansar och skär vi även gummimattor och duk i olika utföranden efter kundernas ritning och önskemål.

Välkommen till oss med era frågor och projekt.
Vi kan hjälpa er med allt inom gummi!

Hos oss finner du allt inom gummi

Senaste annonser från Helsingborgs Gummifabriks AB

Se alla företagets 1 annonser »

Certifieringar

AAA

Kontakter

Filip Olsson
VD
0726-44 81 88

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-06-19
Energidata driver affärer och hållbarhet
2025-06-18
Effektiva produkter för rostborttagning!HEIDENHAIN på AUTOMATICA 2025Hydro lyfter återvinning i KöpenhamnPronto-250-EZ mäter lasereffekt exaktMoussi lanserar fönstergaller med stil
2025-06-17
FLEXPOINT® MVgoldHPByggstart för Vindeln Innovation CenterVisselblåsningen ökar Hållbarhet som hävstångCyberbedragare utnyttjar populära AI-tjänster
2025-06-16
Små insatser stärker biologiska mångfald
2025-06-13
Additiv tillverkningPV Systems får prestigeorder från ABBOEM Automatic på International Drone ShowMoussi Montage lanserar utomhusräckenBättre ljus i elskåpet