SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Skattebefrielse för biogas

Godkänns av EU-kommisionen
I onsdags fattade EU-kommissionen beslut om att åter godkänna den svenska skattebefrielsen av biogas och biogasol. Det var efter en dom i EU-domstolen i december 2022 som skattebefrielsen togs bort av Skatteverket från i mars 2023. Detta innebar att en skatt på ca 5,5 kr/kg påfördes, varför biogas i ett slag blev dyrare än naturgas. Detta orsakade stora fördyringar för både kollektivtrafik och andra konsumenter av biogas och ledde till att flera biogasinvesteringar lades på is, bland annat drygt hundra planerade biogasanläggningar på lantbruk.

● Många investeringar har försenats och ovissheten kring biogasbeskattningen har varit frustrerande för många företag, men även klimatet har tagit skada. Att EU-kommissionen idag fattat ett positivt beslut välkomnas av många, säger Anna Törner, vd på Svenska bioenergiföreningen (Svebio).

● Nu hoppas vi att regeringen skyndsamt återinför skattebefrielsen samt att man beviljar skattebefrielse retroaktivt för 2023 och 2024 som man tidigare har aviserat, avslutar Anna Törner.

I sitt beslut säger kommissionen att skattebefrielsen bidrar till utvecklingen av förnybar energi i linje med både nationella svenska mål och EU:s energi- och klimatmål. Kommissionen anser också att skattebefrielsen är ett nödvändigt, lämpligt och proportionerligt stöd och man har inte fått några konkreta bevis för att skattebefrielsen i kombination med stöd från andra medlemsstater, särskilt Danmark, skulle leda till överkompensation för biogasproducenter.

Den danska EU-kommissionären Margrethe Vestager, ansvarig för konkurrensfrågor, kommenterar beslutet med att ”Vår djupgående utredning har bekräftat att skattebefrielsen för biogas och biogasol är förenliga med EU:s regler om statligt stöd. Åtgärderna stöder konsumtionen av hållbara bränslen och bidrar därmed till övergången mot en netto-noll-ekonomi.”

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-08-28
Så förbättrar du energieffektiviteten
2025-08-27
Besök Iscar på EMO i HannoverFå ut mer av din robotPionjärer inom materialNytt namn, samma pålitliga lösningar! Färgade undertak lyfter både design och akustik
2025-08-26
Scantruck visar nyhet på Entreprenad LiveBärbara mätareVägen till en välmående arbetsplats
2025-08-25
Kantvikmaskiner från Savika Trygga byggnader krävs i förändrat klimatCognizant slår rekord med globalt AI-hackathonBygga förtroende digitalt:
2025-08-22
Dags att byta ut din hanteringsutrustning?Fjärrstyrd flytt av Kirunas kyrkaOMAL stärker vårt sorti­ment av processventilerDärför behövs hybridtänk med kvantdatorerStora utmaningar väntar energisektorn