Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

SMC lanserar effektiv membranteknik

Kvävgas från tryckluft med ny generator
SMC lanserar IN778 – en kompakt membrangenerator som producerar kvävgas (Nitrogen) direkt från tryckluft, helt utan strömtillförsel. Lösningen är idealisk för applikationer där kontinuerlig kvävgastillförsel krävs, exempelvis inom livsmedels- och läkemedelsindustri samt på däckverkstäder. Generatorn är kompakt och anpassad för modulärt montage med SMC:s luftbehandling, vilket gör den enkel att integrera i en maskin eller vid användningsstället.

IN778 använder endast tryckluft för att generera upp till 100 l/min (ANR) kvävgas vid en kvävekoncentration på 95%, samt 20 l/min (ANR) vid 99,9%1. Den kompakta konstruktionen gör att kvävgasgeneratorn är enkel att installera direkt vid användningspunkten och att den passar utmärkt i trånga utrymmen. Eftersom ingen elmatning krävs, förenklas både installation och drift.

IN778 är ett utmärkt alternativ till gasflaskor och möjliggör en obruten tillförsel av kvävgas i applikationer som:

• Förpackning av livsmedel och drycker för att förlänga hållbarhet och bevara utseende

• Blanketing och renblåsning av medicinska produkter för att undvika kontaminering

• Sterila och kontrollerade miljöer inom läkemedelsproduktion

• Däcksfyllnad för bättre prestanda hos däcken

Den modulära anslutningen med SMC:s luftberedning ger ett kompakt montage och gör det enkelt att dimensionera och installera kvävgasgeneratorn. Utloppsluften uppnår renhetsklass 2 enligt ISO 8573-1:2010 vilket innebär låg luftfuktighet och hög kvalitet.

”Med IN778 erbjuder vi en enkel och underhållsfri lösning för kvävgasproduktion direkt vid användningspunkten. Den kompakta designen och höga kvävekoncentrationen gör den idealisk för moderna produktionsmiljöer där enkelhet och kontinuitet är avgörande och man vill komma ifrån flaskhantering” säger Mattias Sundberg, produktchef på SMC.

Kontaktinformation

Postadress
Ekhags­vägen 29-31
14171 Segeltorp
Besöksadress
Ekhags­vägen 29-31
SE-14171 Segeltorp
Region
Huddinge
Stockholms län
Sverige
Organisationsnummer:
556276-4034
Grundat: 1986
Anställda: 117
Välkommen till SMC Automation AB!

SMC utvecklar produkter och lösningar inom industriell automation och är världens största tillverkare av pneumatiska komponenter. Företaget omsätter ca 60 miljarder kronor och har 23 000 anställda globalt. I Sverige finns SMC etablerade sedan 1986 med huvudkontor i Huddinge och regionkontor i Göteborg, Lund, Borlänge och Växjö samt en mängd återförsäljare över hela i landet.

Kvalitet i allt vi gör

Vi är en pålitlig global marknadsledare med hållbarhet i fokus - både i egen tillverkning och i produkt. Tillsammans med våra kunder vill vi kontinuerligt förbättra och produktutveckla för en långsiktigt hållbar och konkurrenskraftig tillverkning. Vi investerar mycket i F&U och det ger produkter som är lättare, nättare och drar mindre energi.

Våra värdeord - Stolthet, Engagemang, Professionalism, Hänsyn & Mod

Välkommen att kontakta oss!

Kontakter

SMC Kundinformation
08-603 12 40
Joakim Kalcidis
Digital kommunikatör
08-603 12 77
Martin Hanson
Marknadschef
0708602017

Filmer

SMC:s Produktöversikt 7.0

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-12-12
Reliability AssessmentsSilikongummi
2025-12-11
Wexøe säljer två divisioner till UTUGravlund stärker greppet om fitnessbranschenNy generation av 3D-scanningSmart säkerhet för vertikala axlar
2025-12-10
ASSA ABLOY certifieras enligt ISO 27001Junora lanserar årets jultävling!Luftkvalitetsövervakning på vinternOEM Automatic blir igus totalleverantörMetaCompliance köper Junglemap och växer
2025-12-09
Ny uppdatering på Industritorget.se 1.2.1Gummibussningar efter kundens behovVi gläder oss åt 50 jular gångnaMiR-robot automatiserar pallflöde effektivtMaskin Fransson leverer­ar fler QUASER-maskiner
2025-12-08
Hur vädret påverkar din inomhusluftkvalitetASSA ABLOY köper Sargent and GreenleafVattenskärning
call