SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Solcellsparken är nu på plats på taket

Kommer att täcka cirka 25 procent av den årliga elförbrukningen
Så var det klart – 1351 stycken solpaneler (2000 m2) på taket till vår lagerbyggnad kommer att täcka cirka 25 procent av vår årliga elförbrukning.

Idén till att investera i solceller började gro redan för 15 år sedan och då med en ambition om att minska våra elkostnader, men på grund av de dåvarande krångliga reglerna lades projektet på is. Idag har den 15 år gamla idén blivit verklighet, en angelägen verklighet i vårt aktiva hållbarhetsarbete.

Tillsammans med vår pelletspanna som ger värme av allt träspill, värmen som vi tillvaratar när betongen bränner och många fler åtgärder både i det stora och i det lilla, fortsätter vårt outtröttliga arbete att minska vårt klimatavtryck. För alltid.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
André Isaksson Öjerklint
Projektledare
andre.isaksson@ubab.com
0321-24 00 36

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-08-29
SvetsbordHögkvalitativa tillbehör för maskinerBättre arbetsmiljö ger tillväxt och produktivitetHållbara och effektiva produkter för industrin Kingston lanserar ny NV3 SSD-formfaktor
2025-08-28
Säkerhetsklassad USB-enhet i toppnivåSkyddsutrustning för blästringSkärande verktyg för precision och hållbarhetSnäckväxlarHälsosam färgsättning för framtidens tandvård
2025-08-27
Besök Iscar på EMO i HannoverFå ut mer av din robotPionjärer inom materialNytt namn, samma pålitliga lösningar! Färgade undertak lyfter både design och akustik
2025-08-26
Scantruck visar nyhet på Entreprenad LiveBärbara mätareVägen till en välmående arbetsplats
2025-08-25
Kantvikmaskiner från Savika Trygga byggnader krävs i förändrat klimatCognizant slår rekord med globalt AI-hackathonBygga förtroende digitalt: