SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Stockholm i världstopp för kvinnliga entreprenörer

Årets vinnare är London, följt av New York
Stockholm är femte bäst i världen när det gäller att locka och stötta kvinnliga entreprenörer. Detta enligt årets upplaga av Dell WE Cities Index, som rankar 55 städer runt om i världen. Rankingen är ett rejält kliv upp för Stockholm som låg på plats 20 när mätningen gjordes senast år 2019. Årets vinnare är London, följt av New York.

”Det är en viktig mätning som väger samman över 90 faktorer och inkluderar allt från relevanta lagar och politik till vilka ekosystem och tillgång till kapital som finns för att stötta kvinnligt entreprenörskap,” säger Stefan Alariksson, VD på Dell Technologies Sverige. ”Även om Stockholm nu tagit ett rejält kliv upp på rankingen bör vi inte slå oss till ro utan snarare gå samman och förbättra de sista delarna som gör att vi kan utmana London och New York om toppen”.

Årets upplaga av Dell WE Cities Index är den första mätningen sedan 2019, innan pandemin startade. Målet med den globala undersökningen är att uppmärksamma förutsättningarna för kvinnor att starta och växa verksamheter i större städer runt om i världen. Förutom Stockholm på 5 plats, återfinns också Köpenhamn på 17 plats i årets ranking.

Topp 10, bästa städerna för kvinnliga entreprenörer 2023
1. London
2. New York
3. Bay Area
4. Paris
5. Stockholm
6. Chicago
7. Los Angeles
8. Toronto
9. Sydney
10. Boston

Det har skett en genomsnittlig förbättring med 3,3 indexpoäng i de undersökta städerna jämfört med mätningen 2019. Betydande förbättringar har bland annat skett i städer som Delhi, Shanghai, Dublin och Dubai.

”Jämställdhet är en grundläggande princip för ett rättvist och demokratiskt samhälle och genom vårt globala nätverk stöttar vi över 80 000 kvinnliga entreprenörer och lokalt arbetar vi bland annat med viktiga initiativ som Female Talent Program,” säger Stefan Alariksson, VD på Dell Technologies Sverige. ”Vi hoppas att denna ranking kan sporra Sverige och Stockholm att tillsammans nå ännu längre och vi vill gärna bidra till det viktiga arbetet.”

Läs rapporten med hela rankinglistan här.

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-04-25
Fuktmätning VCI-plast skyddar mer än vanlig plastpåseSfäriska rullager – Nitrilhandskar – vid hantering av kemikalier Handverktyg
2025-04-24
Elektrisk kantpress Luftkvalitet nyckel till bättre hotellmiljö Riksintag kvar för rörmontörsutbildningEnpelarlyftar från Nimo-KG Lyftmagneter
2025-04-23
Förbättra greppet och säkerheten Möt experterna på platsInspektera med en Ferret!Maskinmässan i ArlandastadVerizon cybersäker­hetsrapport 2025
2025-04-22
Investera smart: Olsons + LVD i samarbeteUpptäck våra mest prisvärda skrivbordShimada-CNC svarvar Laddlösningar för en ren framtidBredel Heavy Duty-pump
2025-04-21
Säkerhet & kvalitet i en internationell marknad