Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Världens första symaskin med funktioner för artificiell intelligens och röststyrning

Utvecklats av SVP Worldwide och Etteplan
SVP Worldwide, en av världens största tillverkare av konsumentsymaskiner, har lanserat världens första sy- och broderimaskin med artificiell intelligens och röststyrningsfunktioner, för hemmabruk. PFAFF® creative iconTM 2 sy- och broderimaskin utvecklades i nära samarbete med teknikföretaget Etteplan.

Etteplan och SVP Worldwide, företaget bakom varumärken som Singer, Husqvarna Viking och PFAFF, har sedan juli 2021 ingått ett partnerskap där experter på inbäddad mjukvara från Etteplan arbetar med SVP Worldwide för att skapa nya banbrytande produkter, funktioner och tjänster.

PFAFF® creative iconTM 2 sy- och broderimaskin använder sig av artificiell intelligens som kontinuerligt bearbetar information och assisterar användaren i avancerad sömnad. Röststyrningsfunktionen möjliggör användning av handsfree-funktioner vilket också underlättar för användaren. Dessutom levereras maskinen med flera andra avancerade funktioner, bland annat molnbaserad broderiredigering, designtjänster och automatisk brodyrvägledning.

”Symaskinen som vi känner den genomgår en omvandling från mekanisk maskin till digital enhet. Detta innebär både utmaningar och möjligheter. Det är en utmaning att hitta all nödvändig mjukvarukompetens lokalt, men det är också en möjlighet att göra saker annorlunda och förbättra den operativa effektiviteten. Tillsammans med Etteplan kunde vi hitta det kunnande som behövdes för att skynda på processen och lansera verklig innovation på marknaden”, säger Fredrik Tumegård, CTO på SVP Worldwide.

Dynamic Delivery Teams möjliggör snabb skalning av expertis

Utvecklingsprojektet genomfördes med hjälp av Etteplans flexibla modell Dynamic Delivery Teams. Den gav SVP Worldwide tillgång till Etteplans expertis i ett välfungerande teamformat som kan anpassas i storlek och kompetens under samarbetets gång. Etteplans experter i Polen spelade en viktig roll i projektet i samarbete med SVP Worldwides FoU-team i Jönköping.

”Utvecklingen av PFAFF® creative iconTM 2 består av finmekanik med avancerade algoritmer som styr stegmotorer, i kombination med connectivity, AI och röststyrning. Genom Dynamic Delivery Teams kan vi dra nytta av den expertis som finns i Etteplans globala organisation och påskynda utvecklingsprocessen”, säger Johan Nilsson, Area Manager inom Software and Embedded Solutions på Etteplan.

”Vi är mycket glada över att kunna erbjuda användarna perfekt connectivity, så att de enkelt kan nå nya nivåer av sömnadsfärdighet, utan ansträngning. Vi ser fram emot ett långsiktigt samarbete med Etteplan”, säger Fredrik Tumegård, CTO på SVP Worldwide.

Kontakta oss för mer information:
Johan Nilsson, Area Manager inom Software and Embedded Solutions, Etteplan tel. +46 768 44 0 55
Outi Torniainen, Senior Vice President, Marketing and Communications, Etteplan, tel. +358 10 307 3302

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-10-23
Mora Press & Form på Elmia Subcontractor 2025Gummimembranbrytare för säkra tågdörrarHitta rätt fläkt för ditt elskåpO’Reilly publicerar bok om logisk datahanteringFinlands högsta byggnad får zink på toppen
2025-10-22
Mirka® POLAROS RP 600Den mest ovanliga traktorn du Skodat?Kunskap i fokusFölj Maskin AB Erlands­son & Hjorth onlineEtt av Europas största lager av gaffeltruckar
2025-10-21
Stärker positionen inom slitagedelsteknikNordiska Villor - Hållbara hus för framtidenHSG R2 tar rörlaser­skärning till nästa nivåFull kontroll på hastighet & positionNär lunchrummet funkar, funkar arbetsdagen
2025-10-20
Legotillverkning av stålprodukterNu är vi halvvägs till mässan AMD och Ericsson bygger smartare 5G-nätverkDu klickade på fel länk Höghus visar vägen för hållbar stadsutveckling
2025-10-17
Cisterner och tankarUtbildning med Zebra TechnologiesSvenska företag redo för AI – men tidigt i fasen