Annons
Detaljerad sökning
Logga in
Annons
Toggle navigation
notes
Logga in
search
account_balance
Företag
concierge
Förfrågan
storefront
Köp & Sälj
approval_delegation
Erbjudanden
group_add
Jobb
newspaper
Nyheter
edit_square
Bli medlem
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
account_balance
Företag
account_balance
Företag
assignment
Register A-Ö
handshake
Agenturer
contract_edit
Registrera grunduppgifter gratis
concierge
Förfrågan
storefront
Köp & Sälj
deployed_code
Produkter
precision_manufacturing
Industrimaskiner
forklift
Truckar
front_loader
Entreprenadmaskiner
agriculture
Lantbruksmaskiner
forest
Skogsmaskiner
local_shipping
Transportfordon
gavel
Auktionsobjekt
assignment
Register A-Ö
approval_delegation
Erbjudanden
approval_delegation
Se aktuella erbjudanden
add_box
Skapa erbjudande
mark_email_read
Prenumerera på erbjudanden
group_add
Jobb
group_add
Sök jobb
assignment
Register A-Ö
newspaper
Nyheter
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
edit_square
Bli medlem
edit_square
Bli medlem
playlist_add_check
Funktioner när man är inloggad
auto_read_play
Referenser
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
account_balance
Företag
concierge
Förfrågan
storefront
Köp & Sälj
approval_delegation
Erbjudanden
group_add
Jobb
newspaper
Nyheter
edit_square
Bli medlem
Mitt konto
diamond_shine
Besök vår webbyrå
Svenska
Engelska
newspaper
Se senaste nyheter
convert_to_text
Skicka in pressmeddelande
mark_email_read
Prenumerera på nyhetsbrev
campaign
Annonsering i nyhetsbrev
newsmode
Nyhetsbrev
Senaste nytt
- Nyheter inom industrivärlden
Tipsa
Volvo CE i Arvika sänker sina energikostnader med 22 %
Med utrustning från Atlas Copco Compressor
Visa företagsinfo
Volvo Construction Equipment i Arvika sänker sina energikostnader med 22 % och reducerar sin miljöpåverkan med utrustning från Atlas Copco Compressor.
I den svenska industristaden Arvika byggs drygt 60 % av de hjullastare som Volvo Construction Equipment säljer på den globala marknaden. Grundtanken är att varje maskin ska byggas och drivas på ett hållbart sätt – från den första svetsen till den sista muttern, med minimal användning av fossila bränslen. Oljefria kompressorer med varvtalsstyrning (VSD) från Atlas Copco Compressor bidrar till att sänka energikonsumtionen och reducera miljöpåverkan.
Volvo Construction Equipment jobbar med hållbarhet i ett brett perspektiv
Volvo Construction Equipment är ett globalt företag med en stark lokal förankring i flera svenska industriorter. På anrika Arvikaverken i Arvika arbetar idag 850 personer i produktionen av de hjullastare som säljs till gruvor, anläggningsföretag och industrier i Europa och Afrika. Varje maskin är designad för att bidra till en värld som är renare, smartare och mer uppkopplad. Ett sådant åtagande sträcker sig längre än motorer som drivs med hjälp av elektricitet eller hydrogen. Det är ett åtagande som genomsyrar hela verksamheten och som också omfattar även mångfald, materialåtervinning och energikonsumtion med mera.
Oljefri tryckluft är en av de faktorer som driver energikonsumtionen vid produktionen av hjullastare i Arvikafabriken
De hjullastare som lämnar fabriken i Arvika består av tekniska komponenter som levereras av hundratals (ofta svenska) leverantörer och underleverantörer. Dessa komponenter är i princip färdiga för montering vid ankomst - undantaget är de kraftiga stålramar som utgör maskinens stomme. Framramen, bakramen och lyftramverket svetsas, bearbetas och målas på plats i Arvikafabriken innan slutmonteringen påbörjas. Tryckluft är en viktig del i flertalet processer och den elenergi som krävs för kompression av luft blir därför en del i hjullastarens totala kostnad och miljöavtryck.
Den huvudsakliga delen av tryckluften konsumeras av fabrikens så kallade CNC-maskiner, verkstadsmaskiner som borrar hål i stålramarna enligt ett fördefinierat mönster. För att undvika att metallflisor och andra föroreningar hamnar i spindeln när maskinen byter från ett verktyg till ett annat så används tryckluft för renblåsning av spindeln. I måleriet används relativt stora tryckluftsvolymer för att med hjälp av pumpar trycka fram färgen till spraymunstycket. Givetvis är det också många handverktyg som drivs med hjälp av tryckluft. Tryckluft används även i monteringssteget till de luftkuddar som förflyttar de större hjullastarna från en arbetsstation till en annan. För att eliminera risken för föroreningar används oljefri tryckluft i samtliga processer.
Att byta ut gamla kompressorer är ofta fördelaktigt både för energieffektiviteten och för tillförlitligheten i produktionen – även om de fungerar som de ska
Tryckluften är av avgörande betydelse för Volvos fabrik i Arvika och tryckluftsförsörjningen övervakas och utvärderas kontinuerligt. För ett par år sedan gjordes bedömningen att den dåvarande maskinparken var delvis utdaterad, både vad gällde energieffektivitet och tillförlitlighet. De två äldsta maskinerna med fast varvtal - en ZR4 från 1985 och en ZR3 från 1994 – var inte anpassade efter verksamhetens behov och drog onödigt mycket energi. Samtidigt blev det allt svårare att skaffa fram de reservdelar som krävdes vid planerad och akut service. Ett projekt för att byta ut dem mot nya och innovativa maskiner med varvtalsstyrning initierades därför. Målet var att sänka energikostnaderna och öka tillförlitligheten utan minska mängden producerad tryckluft.
”Utan tryckluft tar det stopp efter bara 2 minuter och vi måste kunna lita helt och fullt på vår tryckluftslösning. Att vi har kompressorer och torkar som levererar luft av god kvalitet när vi behöver det är en grundförutsättning för hela verksamheten.”
Thomas Karlsson, Processtekniker Underhållsavdelningen, Volvo Construction Equipment AB Arvikafabriken
Med nya och innovativa kompressorer från Atlas Copco Compressor har Volvo Construction Equipment sänkt sina energikostnader med 22 % per år - samtidigt har tillförlitligheten i produktionen ökat
Ett beslut om att investera i ny modern teknologi fattades under 2020 och i början av 2021 installerades två mycket kraftfulla kompressorer av typen ZR160VSD+FF i Arvikafabriken. Till skillnad från de maskiner som byttes ut anpassar dessa maskiner effektuttaget efter behovet – och de tar väsentligt mycket mindre plats tack vare en kompakt design med inbyggd tork. Samtidigt installerades även en Optimizer 4.0, ett centralt styrsystem som optimerar driften och maximerar energibesparingen. Interna mätningar har visat att energikonsumtionen har sjunkit med 22 % (motsvarande ca 160 megawattimmar per år) efter genomförda förändringar. Med värmeåtervinningen och pengarna som kommer in från försäljning av fjärrvärme till fjärrvärmenätet blir besparingarna ännu lite högre.
Även tillförlitligheten har ökat sedan den nya utrustningen installerades. Reservdelar finns enkelt tillgängliga och en äldre ZR160VSD med tillhörande Hamrintork som tidigare fungerade som huvudkompressor kan nu användas som redundans. Genom att installera ventiler i det tidigare helt gemensamma kylsystemet går det nu också att skilja ut en kompressor som inte fungerar som den ska, eller som behöver någon form av underhåll eller service, samtidigt som driften av de övriga kompressorerna fortsätter som vanligt.
”Vi är mycket nöjda med den nya utrustningen från Atlas Copco Compressor. Vi känner också helt trygga med Atlas Copcos servicetekniker som alltid finns på plats utan dröjsmål när det är dags för service eller om något annat problem uppkommer.”
Thomas Karlsson, Processtekniker Underhållsavdelningen, Volvo Construction Equipment AB Arvikafabriken
För mer information, varmt välkommen att kontakta:
Alexandra Calgar
Marknadschef, Atlas Copco Compressor
0721-45 25 01
alexandra.calgar@atlascopco.com
2021-12-02
-
Industritorget
Kontaktinformation
Atlas Copco Compressor AB
08-743 90 00
Se hemsida
Skicka e-post
Kontakter
Länkar
Karta
LinkedIn
Skriv ut
Tipsa
Postadress
Sickla Industriväg 19
13154 Nacka
Besöksadress
Sickla Industriväg 19
13154 Nacka
Region
Nacka
Stockholms län
Sverige
Organisationsnummer:
556155-2794
Grundat:
1971
Anställda:
158
Kontakter
Länkar
Karta
LinkedIn
Välkommen till Atlas Copco Compressor AB!
Vi ingår i Atlas Copcos affärsområde Kompressorteknik och vårt ansvar är att marknadsföra och sälja kompressorer, vakuumpumpar, gasgeneratorer och rörsystem på hela den svenska marknaden. Sedan flera år tillbaka erbjuder vi även nulägesanalyser, energioptimering och riskbedömningar. Vårt uppdrag är att i varje försäljning erbjuda produkter och lösningar som adderar värde till applikationen, som förbättrar arbetsmiljön för människor på industrigolvet och som bidrar till ett minskat klimatavtryck.
Via vår rikstäckande eftermarknadsorganisation kan vi erbjuda förebyggande underhåll och akutservice på alla typer av maskiner – kompressorer, vakuumpumpar och gasgeneratorer. Oftast kan vi även hjälpa kunder med maskiner som inte sålts av oss. Alla servicejobb utförs av välutbildade och erfarna tekniker med lokal förankring och god kännedom om faktorer som kan påverka statusen och livslängden på er maskin. Servicen är snabb och effektiv och utförs vid en tidpunkt som passar er produktion. Potentiella problem som kan leda till effektivitetsförluster och driftsstopp lyfts fram och åtgärdas efter överenskommelse. Givetvis använder vi alltid originaldelar från Atlas Copco när maskinen levererats av oss.
Vi strävar efter att vara en pålitlig affärspartner och vi är stolta över att kunna erbjuda våra kunder energieffektiva och unika lösningar inom en mängd olika applikationer. Genom att lyssna på våra kunder, och genom att dela idéer med våra kollegor, driver vi utvecklingen av nya innovativa produkter som skapar affärskritiska fördelar inom svensk industri.
Välkommen att kontakta oss!
Skicka förfrågan
Relaterade sökord
adsorptionstork
,
Adsorptionstorkar
,
AIRnet
,
AIRplan
,
AIRScan
,
atlas copco
,
atlas copco kompressor
,
atlas copco service
,
avluftare
,
Blowers
,
blåsmaskin
,
Blåsmaskiner
,
booster
,
Centralvakuum
,
Dammfilter
,
dimsmörjare
,
Energianalys
,
Energibesparing
,
Energieffektivitet
,
Energiåtervinning
,
Fastprisservice
,
filter
,
Finvakuum
,
Flödesmätning
,
frl
,
Funktionsluft
,
Förebyggande underhållsavtal
,
gasgenerator
,
Gasgeneratorer
,
Grovvakuum
,
Hållbar produktion
,
Högtrycksfilter
,
industrikompressor
,
Industrivakuum
,
klokompressor
,
Klopumpar
,
kolfilter
,
Kolfilter för andningsluft
,
kolvkompressor
,
Kolvkompressorer
,
kolvteknologi
,
kompressor
,
kompressor oljefri
,
kompressor oljesmord
,
kompressor tillbehör
,
kompressor tryckluft
,
kompressorer
,
kompressorolja
,
kompressorservice
,
kondensatavledare
,
kondensatbehandling
,
Kondensatlösning
,
kondensatrening
,
Kondensvattenavtappare
,
Kondensvattenreningsverk
,
Kväverenhet
,
kvävgas
,
Kvävgasgenerator
,
Kvävgasgeneratorer
,
kyltork
,
Kyltorkar
,
lamell
,
Lamellpumpar
,
lobkompressor
,
luftbehållare
,
luftberedning
,
luftblås
,
luftfilter
,
luftkompressor
,
lufttork
,
Lufttorkar för andningsluft
,
Läcksökning
,
magnetventil
,
magnetventiler
,
manometer
,
Membrangenerator
,
membrantork
,
Membrantorkar
,
microfilter
,
nitrogen
,
nitrogengenerator
,
olja till kompressor
,
OLJEAVSKILJARE
,
oljefilter
,
oljefri kompressor
,
oljefri kompressor
,
oljefria kompressorer
,
oljeseparator
,
oljeseparatorer
,
Oljesmord kompressor
,
Optimizer
,
osc
,
oxygen
,
oxygengenerator
,
partikelfilter
,
PSA
,
PSA-generator
,
regulator
,
Reservdelar
,
Reservdelsavtal
,
Riskbedömning
,
roots blower
,
Rör
,
rördelar
,
Rörsystem
,
scrollkompressor
,
Scrollkompressorer
,
scrollteknologi
,
Service
,
Silikonfria filter
,
skruvkompressor
,
Skruvkompressorer
,
Skruvpumpar
,
skruvteknologi
,
Smartlink
,
Srvice
,
Styrsystem
,
submicrofilter
,
Syrerenhet
,
Syrgas
,
Syrgasgenerator
,
Syrgasgeneratorer
,
säkerhetsventiler
,
tandkompressor
,
Tandkompressorer
,
tandteknologi
,
tank
,
TORK
,
Torkar
,
Totalserviceavtal
,
tryckluft
,
tryckluftssystem
,
tryckluftstank
,
tryckluftsteknik
,
tryckluftsutrustning
,
tryckluftsverktyg
,
Tryckmätning
,
tryckregulatorer
,
turbokompressor
,
turboteknologi
,
Vakuum
,
Vakuum pump
,
Vakuumboosterpump
,
Vakuumlösningar
,
Vakuumpump
,
vakuumpumpar
,
vakuumteknik
,
vattenavskiljare
,
vattenavskiljare kompressor
,
vattenavskiljare tryckluft
,
vattenrening
,
Vattensmorda oljefria skruvkompressorer
,
Vätskeringpumpar
,
öwamat
Senaste annonser från Atlas Copco Compressor AB
12 sätt att göra din kompressorinstallation mer effektiv
OSC kondensatbehandlingssystem
Atlas Copco introducerar G 2-7, den ideala kompressorn för mindre verkstäder och mindre företag inom tillverkningsindustrin
Atlas Copcos skruvkompressorer med varvtalsstyrning (GA VSD) är det perfekta valet för applikationer där behovet av tryckluft varierar
Se alla företagets 15 annonser »
Företagets tjänster/produkter
Konsultation
:
Energieffektivisering
,
Maskinkonsulter
,
Styr- och reglerkonsulter
,
Trycklufts konsulter
,
Underhållskonsulter
Maskiner / Produkter: Uthyrning
:
Kompressorer
,
Leasing
,
Torkutrustning
,
Tryckluftsmaskiner
,
Tryckluftstankar
Maskiner: Försäljning
:
Kompressorer
,
Reningsanläggning / Filtersystem
,
Reservdelar
,
Torkutrustning
,
Tryckluftsmaskiner
,
Vakuummaskiner
,
Vakuumpumpar
Maskinreparationer
:
Akutservice
,
Mekanisk service/reparation
,
Ombyggnad
,
Renoveringar
,
Underhållsservice
,
Uppmätning av maskiner
Produkter
:
Filter för vätskor och luft
,
Gasgeneratorer
,
Luftbehandlingssystem
,
Luftfilter
,
Oljeavskiljare
,
Oljedimfilter
,
Oljefilter
,
Torksystem
,
Tryckfilter
,
Tryckluft
,
Vakuumkomponenter
,
Vakuumsystem
,
Vattenavskiljare
Rör & VVS
:
Rör
,
Rördelar
,
Rörinstallation
,
Rörmärkning
,
Rörsystem
Service, reparation & underhåll
:
Kompressorservice
,
Service, Reparation & Underhåll
,
Tryckluftservice
Länkar
Atlas Copco│Kompressorer
Atlas Copco│Vakuumpumpar
Atlas Copco│Gasgeneratorer
Atlas Copco│Service och resevdelar
Atlas Copco│Hyrlösningar
Atlas Copco LinkedIn Sverige
Atlas Copco Facebook
Atlas Copco Instagram
Atlas Copco YouTube
Filer
Atlas Copco│Kyltork FD
–
Atlas Copco│Kyltork FD (VSD)+
–
Atlas Copco│GA 11+-30 (50 Hz)
–
Atlas Copco│GA 11+-30 (60 Hz)
–
Atlas Copco│Kyltorkar│White paper
–
Atlas Copco│GHS 350-1900 VSD+
–
Atlas Copco│Lamellpumpar
–
Atlas Copco│AIRnet Aluminium│Broshyr
–
Atlas Copco│Kyltork FX
–
Atlas Copco│AIRnet Rostfritt Stål│Broschyr
–
Atlas Copco│Kyltork F
–
Atlas Copco│Centralvakuum-system
–
Atlas Copco│AIRnet Aluminium│Produktblad
Certifieringar
ISO 14001:2015 – ISO 9001:2015 – OHSAS 18001 – SS-EN 17020
Kontakter
william sayghani
+46 8 743 97 99
Skicka e-post
Nyheter med koppling till företaget
Swegon tar steget in i industri 4.0
20
24
1
2
1
1
Med SmartLink
Fördelarna med att framställa egen kvävgas
20
24
0
8
1
9
Lär dig mer om vad fördelarna med att framställa egen kvävgas.
Blåsmaskiner, viktig del i vattenreningsprocessen
20
24
0
8
1
3
Effektivare anläggning med ny teknik och energibesparing
20
24
0
2
0
6
Lansering av en helt ny typ av kompressor
20
24
0
1
1
0
Polarbröds moderna fabrik i Älvsbyn
20
23
1
1
1
6
Ny teknologi skapar utrymme för energibesparing
20
23
0
8
2
2
Atlas Copco deltar på Donsö Shipping Meet
20
23
0
8
1
6
Atlas Copco hjälper dig med koldioxidavskiljning
20
23
0
4
1
3
Introducerar nya tryckluftstorkar i MDG serien
20
23
0
3
3
1
Skruvkompressor GA VSDS
20
23
0
3
1
4
SMARTLINK hjälper dig
20
23
0
2
2
8
Atlas Copcos kvävgasgeneratorer
20
23
0
2
0
6
Go green with hydrogen compressors
20
22
0
7
0
1
Atlas Copco investerar
20
22
0
1
1
0
Atlas Copco introducerar GA VSD[S]
20
21
1
2
0
2
Volvo CE i Arvika sänker sina energikostnader med 22 %
20
21
1
2
0
1
Clas Ohlsons använder energieffektiva tryckluftslösningar från Atlas Copco Compressor
20
21
1
1
2
4
Sanco väljer en motpart som kan erbjuda allt inom tryckluft och kvävgas
20
21
1
1
1
7
Kvävgasframställning on-site sänker kostnaderna med nästan 300.000 kronor per år
20
21
1
1
1
6
Stora Enso Biomaterials utvecklar och testar nya miljövänliga material och lösningar
SENASTE NYTT
- Nyheter inom industrivärlden
Tipsa
Legotillverkning av stålprodukter
20
25
1
0
2
0
Effektiv och flexibel produktion för industriella behov
Nu är vi halvvägs till mässan
20
25
1
0
2
0
Boka in ditt besök redan nu
AMD och Ericsson bygger smartare 5G-nätverk
20
25
1
0
2
0
Samarbetar för skalbara och effektiva lösningar
Du klickade på fel länk
20
25
1
0
2
0
Vad gör du nu?
Höghus visar vägen för hållbar stadsutveckling
20
25
1
0
2
0
K8 – nytt landmärke för framtidens stad
Cisterner och tankar
20
25
1
0
1
7
Användning, skillnader och tillverkning
Utbildning med Zebra Technologies
20
25
1
0
1
7
Framgångsrik Aurora Design Assistant-utbildning
Svenska företag redo för AI – men tidigt i fasen
20
25
1
0
1
7
Red Hat ser stor potential men låg mognad
Laserskrivare eller bläckstråleskrivare
20
25
1
0
1
6
Vilken skrivare passar bäst för kontor?
Ny lösning sätter global standard för hållbarhet
20
25
1
0
1
6
WEG lanserar världens första EPD-verktyg för elmotorer
Kvar som världsledande DRAM-leverantör
20
25
1
0
1
6
Behåller förstaplatsen globalt under 2024
Håll din datasjö ren och värdefull
20
25
1
0
1
6
God datastyrning förhindrar digitalt kaos
FPT Industrial i nytt partnerskap med JCB
20
25
1
0
1
6
Tillsammans driver de nya Fastrac 6000-serien
Wavin ökar fokus på blågrön omställning
20
25
1
0
1
6
Driver hållbara lösningar i Sverige och Norden
AI minskar energikostnader i svenska hem
20
25
1
0
1
6
Smart teknik optimerar värme och komfort
Data lakehouses är viktiga
20
25
1
0
1
6
Men inte tillräckliga i sig själva
Vinterväghållning
20
25
1
0
1
5
Trygghet och kompetens på vintervägarna
Mirka® DEXOS 1230 M AFC
20
25
1
0
1
5
Tillverkad för kraftig dammutsugning
Brightlaser lanserar Top-Hat VCSEL-laserdioder
20
25
1
0
1
5
Ger optimerad strålprofil för hög precision
Utökar molnlösning med videoporttelefoni
20
25
1
0
1
5
Ny funktion ger smidigare och säkrare åtkomsthantering
Lanserar digital modul för hållbarhet
20
25
1
0
1
5
Ny lösning effektiviserar leverantörsgranskning och ansvar
Effektiv nivåmätning med Rosemount 1208-radar
20
25
1
0
1
5
Ger driftsäker och kostnadseffektiv processtyrning
Red Hat lanserar Red Hat AI 3
20
25
1
0
1
5
Optimerad för AI-inferens i produktionsarbetsbelastningar
Ransomware – från IT-problem till operativ kris
20
25
1
0
1
5
Cyberhoten slår nu mot hela verksamheten
Norsjö Trä väljer D4-lim för hållbarhet
20
25
1
0
1
5
Ny satsning stärker miljövänlig träproduktion
Optimizelys AI-lösning Opal slår rekord
20
25
1
0
1
5
Snabbast växande produkt i företagets historia
CE-märkningens viktiga roll
20
25
1
0
1
5
Så fungerar det och därför behövs det
Limning och vulkanisering kräver erfarenhet
20
25
1
0
1
4
Rätt kompetens ger hållbara och säkra resultat
Arbetsmiljö och säkerhet
20
25
1
0
1
4
Vilka skyddskrav gäller vid verkstadsarbete?
HibouAir lanserar robust ny utomhussensor
20
25
1
0
1
4
Ny design ger bättre hållbarhet och prestanda
Vi fyller 50 år
20
25
1
0
1
4
Från gillestugan i Hyltebruk till Europa
Brist på AI-experter hotar cybersäkerheten
20
25
1
0
1
4
Kompetensgap bromsar utveckling och skyddskraft
Automatiserad svetsning
20
25
1
0
1
4
Effektivitet och precision i svetsprocessen
Förlustsäkra låsvred
20
25
1
0
1
3
Tillförlitliga lösningar för säker maskinteknik
Ny teknik ska möta AI:s växande krav
20
25
1
0
1
3
Ciscos superchip framtidssäkrar datacenter för AI
AWS lanserar nya AI-assistenten Quick Suite
20
25
1
0
1
3
Smart AI-assistent förenklar företagens vardag
AMR-robotar effektiviserar verksamheter
20
25
1
0
1
3
Autonoma mobila robotar för interna transporter
Skicka in pressmeddelande
Populära artiklar
Senaste veckan
Senaste månaden
Cisterner och tankar
Ny lösning sätter global standard för hållbarhet
Laserskrivare eller bläckstråleskrivare
Utbildning med Zebra Technologies
Kvar som världsledande DRAM-leverantör
Håll din datasjö ren och värdefull
AI minskar energikostnader i svenska hem
Svenska företag redo för AI – men tidigt i fasen
Förlustsäkra låsvred
Arbetsmiljö och säkerhet
Unika “Lantbruks-Lisa” återvänder till Eskilstuna
Växjöföretag lyfter fram hållbara studentinsatser
En jätte på rull
Regler och riktlinjer för arbete över 2 meter
S3N från Datasensing imponerar
MP Creative Metal firar 100 cooling units
Energimätning och elkvalitetsanalys
Håltagningsverktyg från Cembre
Flussintegrerat lod
Teknikprodukter fortsätter sitt hållbarhetsarbete
S3N från Datasensing imponerar
20
25
1
0
1
0
Processventilation – funktion och betydelse
20
25
1
0
1
0
WTS är nu ML-godkänd truckutbildning
20
25
1
0
1
0
Kundunika kapslingar
20
25
1
0
1
0
Plantvision och Xertified i nytt partnerskap
20
25
1
0
1
0
Flügger vänder färghinken upp och ner
20
25
1
0
1
0
Küblers RAD51-serie säkrar precision och drift
20
25
1
0
1
0
Håltagningsverktyg från Cembre
20
25
1
0
0
9
WEG får guld av EcoVadis igen
20
25
1
0
0
9
En jätte på rull
20
25
1
0
0
9
Andningsskydd för svetsning
20
25
1
0
0
9
Var tionde marknadsförare använder AI i smyg
20
25
1
0
0
9
Återvunna PP-rör en nyhet på Vatten 2025
20
25
1
0
0
9
Mindre än en månad kvar
20
25
1
0
0
8
Inspodagen 2025 samlar teknik och inspiration
20
25
1
0
0
8
Biobränsle minskar sjöfartens klimatavtryck
20
25
1
0
0
8
Mandatum investerar i datakonsulten Epical
20
25
1
0
0
8
Rekordmånga nyheter från TYRI Lights
20
25
1
0
0
7
Flussintegrerat lod
20
25
1
0
0
7
Justersåg med stort justerbord, inkl. ritssåg
20
25
1
0
0
7
Maskiner sålda för en halv miljard
20
25
1
0
0
7
Välj rätt temperaturgivare för din applikation
20
25
1
0
0
7
Happiness at Work sedan 1975
20
25
1
0
0
7
Hållbarhet genomsyrar både material och design
20
25
1
0
0
7
FPT laddar inför Agritechnica 2025
20
25
1
0
0
7
Perfekta mejl, osynliga bedrägerier
20
25
1
0
0
7
Betalningssäkerhet i Sverige 2025
20
25
1
0
0
7
Plastbearbetning med precision
20
25
1
0
0
6
Experterna listar åtgärder mot ransomware
20
25
1
0
0
6
AI tar större roll i mötesrummet
20
25
1
0
0
6
Växjöföretag lyfter fram hållbara studentinsatser
20
25
1
0
0
3
Smarta företag satsar på luftkvalitet
20
25
1
0
0
3
Smart Signaling 50
20
25
1
0
0
3
Lemo lanserar ruggade Optima D-kontakter
20
25
1
0
0
3
Omsorg om personalen driver Motonets tillväxt
20
25
1
0
0
3
2025-10-02
Regler och riktlinjer för arbete över 2 meter
Laser Components visar framtidens optoteknik
Ny maskin presenteras i Düsseldorf
WEG:s IE4-motorer sätter ny hållbar standard
Frekvensomriktare ger effektivare processer
2025-10-01
MP Creative Metal firar 100 cooling units
OilQuick fortsätter kampen mot bröstcancer
Vi tar hela sortimentet till kunden
Happiness at work
Silikon löser utmaningar med värmeledning
2025-09-30
Snäckskruvar
Tillförlitlighets och underhållsbedömningar
TIG-svetsning
Unika “Lantbruks-Lisa” återvänder till Eskilstuna
Cellplastskärare och tillbehör
2025-09-29
Skotta säkert
Pallutdrag förenklar plock och lagerhantering
Andningsskydd
Professionell service på tubvärmeväxlare
Växellådor i entreprenadmaskiner
2025-09-26
Industritorget lanserar version 1.1
PR No3 förenklar upplinjering av laser
Fördelen med Yaskawas frekvensomriktare
HMS Networks Automotive TechDay 2025
NIS2 och DORA
I en komplett företagsprofil ingår
Logotyp
Kontaktuppgifter
Kontaktpersoner
Verksamhetsbeskrivning
Tjänster & Produkter
Nyheter
Filmer
Länkar: Hemsida, Facebook, Instagram, LinkedIn m.fl.
Filer (t.ex. pdf)
Agenturer
Certifieringar
Karta
Se exempel på ett tjänsteföretags profil:
Gnosjö Automatsvarvning AB
Se exempel på ett företag som säljer produkter:
AJ Produkter AB
Lagerfilsöverföring för Köp & Sälj
Gör som ex.
Gnosjö Maskin & Verktyg AB
, publicera alla
era produkter på en gång genom lagerfilsöverföring.
Ladda ner information/kravspecifikation för lagerfilsöverföring här »
Accesspaket för Köp & Sälj
Vi kan erbjuda er en färdigbyggd lösning som automatiskt skickar över produkterna till er egna hemsida, så att ni slipper lägga in dessa manuellt. Produkten som vi kallar för Accesspaket är dessutom responsiv, d.v.s. mobilanpassad, för att kunderna alltid ska kunna se era objekt på ett bra sätt.
För mer information, vänligen kontakta vår support så kan de berätta mer kring våra funktioner och vad dessa innebär.
Se ex. på
DeWi ABs hemsida
.