Snabbgående kross LRK700/1000/1400

Ny/Begagnad: Ny
Kategori: Krossar
Återvinning & sortering
Entreprenadmaskiner

Referensnr:
Upplagd: 2024-12-17
Esben Crafack Jensen
070 337 20 34

Beskrivning

Vi på ReTec Miljö samarbetar med UNTHA Shredding Technology för att erbjuda er krossarna LRK700, LRK1000 och LRK1400. Dessa 1-valsade krossar är anpassade för återvinning av diverse plaster som till exempel produktionsspill, PET-flaskor, plastförpackningar eller plaströr. Maskinernas konstruktion och drivsystem gör dem lämpade för olika industriella tillämpningar.

Maskinernas konstruktion inkluderar en robust maskinkropp som underlättar installation i begränsade utrymmen. En låg fyllnadsnivå ger flexibilitet vid inmatning av material medan den stora inmatningsvolymen ökar processäkerheten och minimerar risken för materialblockeringar. De effektiva skärsystemen är utrustade med specialrotorer som kan vara släta eller profilerade, samt utbytbara perforerade såll som ger enkel justering av granulstorlek.

Underhållet förenklas genom snabb åtkomst till krosskammaren via en servicelucka. Påskjutsystemet har ett lågt slitage vilket förlänger maskinens livslängd och minskar driftstopp. Ett centraliserat smörjsystem kan också implementeras för att ytterligare minska underhållsbehovet.

UNTHA erbjuder flera tillval som hållanordningar för effektiv krossning av skrymmande material, automatisk smörjning och rotorhårdsvetsning för slitstarka tillämpningar. Ett särskilt 45° maskinstativ kan användas för att ge en större inmatningsöppning och ökad trattvolym. Flexibla styrsystem kan också anpassas för att möta specifika produktionskrav.

LRK-krossarna erbjuder stabil drift genom sitt högpresterande drivsystem som inkluderar stötdämpning för att skydda drivlinan och reducera bullernivåer. Tack vare dessa tekniska egenskaper kan en jämn produktionskapacitet upprätthållas för olika återvinningsprocesser. Krossarna finns i tre modeller med varierande kapacitet och tekniska specifikationer:

LRK700: Effekt 18,5 kW, inmatningsöppning 700 x 1 065 mm, fraktionsstorlek 15-40 mm beroende på såll.

LRK1000: Effekt 22 / 30 / 2x22 kW, inmatningsöppning 1 000 x 1 050 / 1 600 mm, fraktionsstorlek 15-40 mm beroende på såll.

LRK1400: Effekt 30 / 44 / 2x30 kW, inmatningsöppning 1 400 x 1 050 / 1 600 mm, fraktionsstorlek 15-40 mm beroende på såll.

Vi erbjuder helhetslösningar med teknisk support, anpassade tillbehör och underhållstjänster som säkerställer optimal användning av LRK-serien i er verksamhet. Kontakta oss på ReTec Miljö för att hitta den rätta lösningen för era behov inom återvinning och volymreducering.

Pris: Ej angivet

Finansiering

Allmänt

FabrikatUNTHA

Skicka intresseanmälan

Mottagare
ReTec Miljö AB, Esben Crafack Jensen
Ämne
Meddelande

Avsändare

Företagsnamn
Namn
Epost
Telefon
Genom att du klickar "Skicka meddelande" godkänner du att vi sparar dina personuppgifter enligt aktuella villkor
Vill du ta emot e-postutskick ifrån industritorget?
Skicka en kopia av meddelandet till mig.

Kontaktinformation

Postadress
Kolono­vägen 63
37154 Karlskrona
Region
Karlskrona
Blekinge län
Sverige
Organisationsnummer:
556733-8461
Grundat: 2007
Anställda: 3
ReTec Miljö AB är specialister på maskinutrustning inom materialhantering, återvinning och avfall. Hos ReTec har vi ett brett utbud inom industriella krossar och sorteringsutrustning såväl som egen produktutveckling och tillverkning med kunder inom de flesta industriområden. Vi utför även kompletta installationer och service av våra produkter.

arrow_downwardSe nedan för mer information om vår verksamhet.

Agenturer

Ecostar, Italien (Generalagent)
Ecostar tillverkar mobila stjärnsiktar och stationära såll. Deras unika, patenterade skivor gör att du får den bästa möjliga separering och en hög kapacitet på upp till 200 t/h.
Godswill, Taiwan (Generalagent)
ReTec säljer Godswill-balpressar i samarbete med balpressjättarna Whitham Mills Engineering i England. Balpressarnas design maximerar baldensiteten och optimerar volymen, via de 40 förprogrammerade inställningarna får du ut det mesta av den utvalda fraktionen och materialet. I sortimentet finns både kanalbalpressar och twin ram-balpressar i många olika storlekar.
Nihot, Nederländerna (Generalagent)
Nihot tillverkar vindsiktar. De har ett brett sortiment av olika vindsiktar, så det går att hitta en vindsikt för precis dit material och dina behov. Det går även att sortera i 2 eller 3 fraktioner.
Redwave, Österrike (Generalagent)
Redwave är branschledande inom XRF (X-ray Fluorescent) optisk sorteringsteknik. Redwave sorteringsteknologi möjliggör en helautomatisk sortering av återvinningsbara material och används med stor framgång över hela världen. Sortering sker efter färg, material eller kemisk sammansättning.
SMICON, Nederländerna (Generalagent)
SMICON tillverkar maskinutrustning för organiskt avfall. Det innebär huvudsakligen biokvarnar för förbehandling av organiskt-, livsmedels- och matavfall, men portföljen innehåller också skruvpressar och kärltvätt.
UNTHA Shredding Technology, Österrike (Generalagent)
UNTHA tillverkar krossar och erbjuder både krossar till de flesta behov. I portföljen finns bland annat långsamtgående krossar, 1-, 2- och 4-valsiga krossar, enstegskrossar, grovkrossar, finkrossar och förkrossar i den högsta kvalité.

Kontakter

Esben Crafack Jensen
070 337 20 34
call