Annons

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Ökar sitt användande av molnplattformar

På olika sätt
Antalet cyberattacker mot finanssektorn ökar markant, samtidigt som regelverken för branschen, på såväl nationella som internationella nivåer, blir allt strängare. Detta leder, i kombination med en allt större konkurrens från nya aktörer, till att allt fler finansföretag nu ökar sin användning av molnplattformar. Detta enligt en färsk undersökning från Snowflake.

Undersökningen, i vilken 311 företagsledare inom finansvärlden deltagit, visar att 48,7 procent av respondenterna uppger att de kommer att ha uppnått målen med sin molnstrategi inom två till fem år

Undersökningen visar samtidigt att finansföretagens molnstrategier skiljer sig åt en hel del. 37 procent av respondenterna uppger att de valt en multi-molnstrategi i sitt arbete framåt. 34 procent uppger att de väljer en hybrid-strategi. 14 procent väljer ett enskilt moln, och 14 procent uppger sig satsa på ett privat moln.

Även om multi-molnstrategin är den populäraste så är de primära motiven till varför man valt denna strategi olika mellan företagen. 67 procent uppger att de gjort detta för att få tillgång till de bästa tjänsteleverantörerna. 50,5 procent säger att de gör det för att förbättra cybersäkerheten. 44 procent gör det för att enklare kunna förhandla ner kostnader. 38,6 procent för att lättare upptäcka bedrägerier. 36 procent för att få tillgång till modulär flexibilitet inom en dataplattform, och 33,8 procent för att få bättre kontroll över sin interna utläggshantering.

– I takt med att efterfrågan på data som gör verksamheten konkurrenskraftig ökar markant för varje dag som går, blir priset för att använda gamla tröga legacy-system allt högre för finansbolagen. Oavsett om man primärt driver sin molnstrategi för att möta den ökade cybersäkerheten, eller för att optimera sina tjänster, så behöver samtliga finansbolag den flexibilitet, skalbarhet och prestanda som molnet erbjuder – och de som nu accelererar sin molnresa kommer definitivt öka sin produktivitet och motståndskraft, säger Rinesh Patel, Global Head of Financial Services, Snowflake.

För mer information om undersökningen och om Snowflake, klicka här.

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2023-05-24
Specialist på områdesskydd öppnar nytt i HalmstadNya APEX-tjänster Stripe blir betalningspartner för Zara Pre-OwnedSavox Noise-COM 500 lanserasM-Files når Centaur-status
2023-05-23
Kundutbildning i fjädertek­nik hos lettiskt kundföretagAros Kapital blir officiell partner till IFK GöteborgHar ni behov av specialmaskiner?Bildanalys & Vision byter namn till Computer VisionConsilium Safety Group och Roxtec i samarbete
2023-05-22
Jämför lån online för att hitta det bästa erbjudandetSwift-Cut – Mycket maskin för pengarna!SSAB och BE Group sam­arbetar inom fossilfritt stålSamarbete för att nå hållbara lösningarMensapriset 2023 går till Fredrik Löfgren!
2023-05-19
Avsticknings- och spårsvarvningssortimentSwecon och Volvo på Sweden Rock FestivalUdda Volvo-lastbil med retrolook byter ägareWithSecure lanserar en ny uppsättning tjänsterCASE:s populära roadshow återkommer 2023
2023-05-17
Först ut i Skandinavien Årets plåtslagare gillar koppar och knepiga jobbCognizant lanserar Neuro® AINytt koncept ska förbättra tillgängligheten Clean Motion lanserar leasingerbjudande