Senaste nytt


- Nyheter inom industrivärlden

Eaton lanserar ny litiumjon-UPS

För kritisk infrastruktur och industri
Eaton 9PX litiumjon-UPS är det senaste tillskottet i Eatons utbud av litiumjon-UPS:er och är ett steg närmare en komplett lösning som endast kräver installation utan underhåll. Den nya UPS:en passar för enterprise-lösningar, kritisk infrastruktur och enklare industriella applikationer.

Energihanteringsföretaget Eaton meddelar i dag att man utökar sitt erbjudande av litiumjon-UPS:er. Eaton 9PX litiumjon-UPS är det senaste tillskottet i 9-serien beståendes av enfas-UPS:er med dubbelkonvertering och erbjuder en effekt på hela 6 kVA. Det är även möjligt att styra UPS:en och göra uppgraderingar från valfri plats, vilket innebär att man är ett steg närmare en komplett lösning som endast behöver installeras och inte underhållas.

9PX litiumjon-UPS finns tillgänglig både i rack- och tornformat, och har samma pålitliga funktioner som blybatteri-UPS:er. Detta innefattar lastsegment som möjliggör prioriterad avstängning, fjärrstyrning av strömmen (RPO), fjärrstyrning av på/av (ROO) samt reläportar som ökar kontrollmöjligheterna.

9PX litiumjon-UPS 1500-1600 VA erbjuder många fördelar jämfört med traditionella blybatteri-UPS:er. Dessa innefattar bland annat:

Batteriets livslängd: Litiumjonbatteriet i 9PX UPS har en livslängd på 8-10 år, vilket ger en 2-3 gånger längre livslängd jämfört med blybatterier.

Vikt och avtryck: 9PX litiumjon-UPS för rackmontering är 20 procent lättare och den utökade batterimodulen (EBM) är 40 procent lättare än 9PX blybatterier.

Garanti: 9PX litiumjon-UPS levereras med fem års garanti medan garantin för blybatteri-UPS:en är tre år.

Drifttid: 9PX litiumjon-UPS ger två till tre gånger längre drifttid vid full belastning jämfört med blybatterier och erbjuder upp till fyra valfria externa batterimoduler.

– Den nya litiumjon-UPS:en är perfekt för enterprise-lösningar, kritisk infrastruktur och industriella applikationer. Detta tack vare bland annat litiumjonbatterier, fjärruppgraderingar av firmware och sömlös integration med ledande HCI- och virtualiseringsplattformar, säger Fredrik Regnell, Sverigechef på Eaton.

9PX litiumjon 6 kVA UPS finns tillgänglig för nordiska kunder från september. För mer information, besök produktsidan för 9PX UPS. För mer information om Eatons kompletta utbud av tekniker för energihantering, besök eaton.se.

Följ oss på Twitter och LinkedIn

Kontakt:
Fredrik Regnell
+46 8-598 940 07
FredrikRegnell@eaton.com

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
call