SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden

Enkla – flexibla – träffsäkra

SWAROVSKI OPTIK lanserar två nya termiska enheter
I augusti 2024 utökar SWAROVSKI OPTIK, en världsledande tillverkare av kikaroptik från Österrike, sin termiska t-serie med två nya enheter. Både tM 35.2 och tM 35+ fungerar som observationsenhet och termisk clip-on i ett och samma paket. Båda produkterna kännetecknas av sin användarvänlighet, kompakta design och mycket flexibla användning. Jämfört med den första generationen imponerar efterföljarna med optimal bildkvalitet och mycket låg latens. tM 35.2 och tM 35+ kommer att finnas tillgängliga från och med den 22 augusti 2024 hos auktoriserade SWAROVSKI OPTIK-återförsäljare.

När det kommer till de termiska enheterna, förenar det familjeägda tyrolska företaget sin decennielånga optiska och mekaniska expertis med modern digital termisk teknik. Resultatet är två termiska enheter i 2-i-1-format som fungerar som både clip-on och observationsenhet. Dess harmoniska design är perfekt för krävande jägares behov och ger tillförlitligt stöd för etisk jakt. ”När vi utformar våra termiska enheter följer vi ett tillvägagångssätt som syftar till att erbjuda det bästa kompletta paketet – från produkt till tjänst. De digitala komponenterna och funktionerna som används i t-serien utgör ett betydande mervärde vid användning. Kärnkomponenterna har köpts in från leverantörer i Europa och USA”, förklarar Fredrik Jonsson, VD för SWAROVSKI OPTIK i Norden.

tM 35.2 – den ideala clip-on-enheten
tM 35.2 erbjuder total flexibilitet både som observationsenhet och termisk clip-on. Den förvandlar alla modeller av SWAROVSKI OPTIK-kikarsikten från dS-, Z8i-, Z6i-serierna samt Kahles Helia-serien till termiska kikarsikten. Tillsammans med tMA- eller tMA+-adapter (finns som tillbehör) blir resultatet ett tillförlitligt och komplett system som inte kräver inskjutning.

tM 35+ – clip-on med extra stort synfält
Den kompakta och ergonomiska tM 35+ imponerar med sitt stora synfält på 21,6/100 meter. Som observationsenhet erbjuder den 2x förstoring. Dessa funktioner gör det betydligt enklare att spåra, observera och upptäcka vilt i skymning och på längre avstånd. Som termisk clip-on med 1x optisk förstoring garanterar den en 100% tillförlitlig träffpunkt i kombination med SWAROVSKI OPTIK- eller Kahles Helia-kikarsikten och lämplig adapter.

Intuitiv hantering var ett viktigt fokus i utvecklingen av de två termiska enheterna – det är bara att trycka på knappen, så är de aktiverade för hela jakten. Den intelligenta SWAROLIGHT-funktionen för automatisk på-/avstängning gör att enheterna aktiveras snabbt och tyst från viloläge. Justeringen av ljusstyrkan på displayen efter rådande ljusförhållanden, sker också automatiskt. Alla dessa funktioner minimerar förutsättningarna för distraktioner.

Mer information om tM 35.2 och tM 35+

SENASTE NYTT

- Nyheter inom industrivärlden
2025-05-30
Kraftfull dammbekämp­ning med WLP Loncin motorer Drömmen om ett hem i harmoniGummibeläggningar
2025-05-28
Använder ni pulver i er produktion?Kostnadsfritt webinar den 3:dje juniFörläng livslängden på rostfritt stål En sån parakeringspremiärEtt bra lunchrum ger bättre arbetsdag
2025-05-27
Automatisk återställning av jordfelsbrytareHibouAir förbättrar miljöinspektionsrapporterExklusiv kampanj på silikonfettSeco Rnda 20 för bättre grovbearbetningDell och NVIDIA lanserar AI-lösningar
2025-05-26
FDA-godkända kompo­nenter för säker hygienPresona hjälper DS Smith halvera elräkningenAnalysinstrument för industriell precisionSkyddsdräkter för riskmiljöerFramtidens fastighetsteknik i fokus
2025-05-25
Tillförlitliga lager för tunga industrimiljöer